دموکرات‌های آمریکا دادستان کل را به تفسیر و بهره‌برداری سیاسی از گزارش مولر متهم کرده‌اند

کنگره آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

دموکرات‍ها در کنگره آمریکا، دادستان کل را به تفسیر و بهره برداری سیاسی از یافته‌های گزارش تحقیقاتی رابرت مولر، بازرس ویژه رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، متهم کرده‌اند.

قرار است این گزارش که تحقیقات در مورد آن ۲۲ ماه طول کشید، امروز منتشر شود.

گفته شده ویلیام بار، دادستان کل آمریکا قبل از انتشار این گزارش، کنفرانسی خبری برگزار خواهد کرد.

نمایندگان دموکرات در کنگره همچنین در این مورد که کاخ سفید قبلا در جریان محتوای این گزارش قرار گرفته، هم ابراز نگرانی کرده‌اند.

رهبران دموکرات‌ها در کنگره گفته‌اند که آقای بار برای محافظت از دونالد ترامپ، رئیس جمهور استقلال وزارت دادگستری را نادیده گرفته است.

خلاصه‌ای چهار صفحه‌ای از گزارش تحقیقات رابرت مولر، ماه گذشته منتشر شد. در این گزارش گفته شده بود که رئیس جمهور آمریکا در زمان رقابت های انتخاباتی ۲۰۱۶ با روسیه "تبانی نکرده بود".

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ویلیام بار، دادستان کل آمریکا

اما تحقیقات آقای مولر "به این نتیجه نرسیده" که آقای ترامپ یا اعضای ستاد انتخاباتی اش مانع اجرای عدالت شده باشند.

در نامه‌ای که ویلیام بار ماه گذشته به کنگره فرستاد، آمده: "با این که گزارش به این نتیجه نرسیده که رئیس جمهور آمریکا مرتکب جرم شده اما او را تبرئه هم نمی‌کند"، هر چند که به گفته دادستان کل، موضوع در حد تخلف هم نیست.

آقای ترامپ بلافاصله به گزارش تحقیقات رابرت مولر واکنش نشان داده و در توییتی گفت: "نه تبانی، نه کارشکنی."

او همچنین در بیانیه ای گفت: "این نتیجه گیری یک تبرئه تمام عیار بود. کارشکنی هم صورت نگرفته، نه حتی یک ذره... شرم آور است که کشور ما باید متحمل چنین چیزی (تحقیقاتی) می شد، راستش شرم آور است که رئیس جمهور کشور باید متحمل چنین وضعی می شد، جریانی که حتی پیش از انتخاب من شروع شده بود. شروع این ماجرا غیرقانونی بود."