گزارش رابرت مولر درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا منتشر شد

رابرت مولر

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تحقیقات آقای مولر نزدیک به دو سال به طول انجامید

گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، روز پنج‌شنبه منتشر شد. بخش‌هایی از این گزارش با تصمیم وزارت دادگستری این کشور از نسخه‌ای که منتشر شده، حذف شده است.

وزارت دادگستری آمریکا، محدودیت‌های قانونی را دلیل این کار عنوان کرد. رابرت مولر به این نتیجه رسید که بین ستاد دونالد ترامپ و دولت روسیه تبانی رخ نداده است.

عملکرد وزیر دادگستری آمریکا در چگونگی انتشار این گزارش با انتقاد گسترده چهره‌‌های شاخص حزب دموکرات آمریکا روبه‌رو شده است.

ویلیام بار برای نخستین بار فاش کرد که در گزارش رابرت مولر، ۱۰ مورد از موقعیت‌هایی که دونالد ترامپ به "ممانعت از اجرای عدالت" متهم شده بود نیز بررسی شده است. به گفته او، آقای مولر در نهایت به یک نتیجه قضایی دقیق درباره این اتهامات نرسیده است.

با این حال وی اضافه کرد که شخص او به همراه معاونش راد روزنستاین به این نتیجه رسیدند که "ممانعت برای اجرای عدالت" رخ نداده است.

ویلیام بار همچنین از تصمیمش برای عدم انتشار علنی بخش‌هایی از این گزارش دفاع کرد و گفت متعهد بوده که در ارتباط با این موضوع، کاملا شفاف باشد.

دقایقی بعد از اینکه کنفرانس خبری آقای بار به پایان رسید، دونالد ترامپ یک میم (تصویرسازی) اینترنتی در توییترش منتشر کرد که در آن با حرف سریال "بازی تاج و تخت" نوشته شده: "بازی به پایان رسید."

در گوشه این میم هم نوشته شده: "نه تبانی، نه ممانعت. برای همه متنفران و دموکرات‌های چپ رادیکال"

این نخستین بار نیست که رئیس‌جمهوری آمریکا با میم اینترنتی یا ارجاع به سریال‌های تلویزیونی مانند "بازی تاج و تخت" در شبکه‌های اجتماعی اظهارنظر می‌کند.

ممانعت از اجرای عدالت

در بخشی از گزارش منتشرشده بازرس مولر آمده است که دونالد ترامپ تلاش‌هایی برای جلوگیری از پیشرفت تحقیقات داشته، اما این تلاش‌ها برای پیروی نکردن اطرافیان آقای ترامپ از دستورهای او به جایی نرسیده است.

گزارش مولر همچنین حاکی از آن است که آقای ترامپ به دنبال برکناری او بوده است.

بخش دیگری از گزارش می‌گوید دونالد ترامپ درباره دیداری که اعضای ستاد انتخاباتی او با چند شهروند روس داشتند، پاسخ‌ گمراه‌کننده‌ای داده است.

بخش‌هایی از گزارش به دلایل مختلف از نسخه منتشرشده حذف شده‌اند.

یکی از دلایل حذف "آسیب به تحقیقات جاری" ذکر شده است.