'ترامپ به دنبال اخراج بازرس ویژه تحقیقات روسیه بود'

Stylised depiction of Trump and his report in a graphic form

با انتشار گزارش تحقیقاتی بازرس مولر درباره تبانی احتمالی روسیه با کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ مشخص شده است رییس جمهوری آمریکا به دنبال اخراج رابرت مولر و جلوگیری از تحقیقات بوده است.

این گزارش که ۴۴۸ صفحه است نهایتا روز پنجشنبه با سانسور بخش‌هایی از آن منتشر شده است و تیم حقوقی رییس جمهوری آن را "پیروزی تمام عیار" خوانده‌است.

ویلیام بار دادستان کل کشور بر سر نحوه انتشار این گزارش با انتقادات زیادی روبروست.

رهبران ارشد حزب دموکرات او را متهم کرده‌اند که با خلاصه‌ای که پیشتر از این گزارش منتشر کرد، به ویژه در زمینه اتهام علیه رییس جمهوری در جلوگیری از اجرای عدالت، کنگره را فریب داده است.

رابرت مولر که توسط وزارت دادگستری برای رهبری تحقیقات درباره نقش احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا منصوب شده بود همراه با تیم خود ۲۲ ماه برای تهیه این تحقیقات فعالیت کرده بود.

در طول این تحقیقات ۳۵ نفر از جمله اعضای کازار انتخاباتی آقای ترامپ رسما متهم یا زندانی شدند.

گزارش چه چیزی را افشا می‌کند؟

در گزارش بازرس مولر آمده است که این تیم تحقیقاتی هیچ نشانه مجرمانه‌ای از توطئه میان کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه پیدا نکرده است، با این همه نتوانسته از نظر حقوقی به این نتیجه برسد که آیا آقای ترامپ به دنبال جلوگیری از اجرای عدالت بوده یا نه.

در این گزارش آمده: "اگر ما مطمئن بودیم که رییس جمهوری به طور قطع به دنبال جلوگیری از اجرای عدالت نبوده حتما در این گزارش قید می‌کردیم. بر اساس واقعیات و معیارهای حقوقی ما قادر به رسیدن به این قضاوت نیستیم. درحالی که این گزارش به این نتیجه نرسیده که رییس جمهوری مرتکب جرم شده، او را تبرئه نیز نمی‌کند."

در گزارش بازرس مولر درعین حال آمده است رییس جمهوری در مقطعی با وکیل کاخ سفید تماس گرفته تا به دنبال راهی برای اخراج رابرت مولر به دلیل "ادعای تضاد منافع" باشد.

وکیل کاخ سفید به بازرس ویژه گفته است در پی این تماس رییس جمهوری، استعفا داده چون احساس کرده گرفتار وضعیتی دشوار شده و نمی‌خواسته دستور رییس جمهوری را اطاعت کند.‌

گزارش درعین حال فاش کرده است:

  • آقای ترامپ هنگام اعلام آغاز تحقیقات با استفاده از واژه‌ای رکیک گفته است: خدای من، وحشتناک است. این پایان ریاست جمهوری من است."
  • بازرس مولر ۱۰ نمونه از اقدامات رییس جمهوری را که در حضور دیگران صورت گرفته و مصداق جلوگیری از اجرای عدالت بوده نام برده است.
  • براساس این گزارش جلوگیری از اجرای عدالت تنها به این دلیل در واقعیت صورت نگرفته که اعضای دولت آقای ترامپ مثل جیمز کومی حاضر به اجرای دستورهای رییس جمهوری نشده بودند.
  • محققان تیم آقای مولر پاسخ‌های کتبی دونالد ترامپ به پرسش‌های خود را ناکافی دیده‌اند اما ترجیح داده‌اند وارد جنگ حقوقی طولانی با کاخ سفید نشوند.
  • بازرس ویژه درحال بررسی صدور کیفرخواست علیه دونالد جونیور ترامپ، فرزند رییس جمهوری و جرد کوشنر داماد او بوده است اما به این دلیل که سندی از آگاهانه بودن این قانون شکنی توسط آنها نداشته از این کار صرفنظر کرده است.

چرا ترامپ متهم نشد؟

جان ساپل، سردبیر آمریکای شمالی بی‌بی‌سی

رابرت مولر گفته است پاسخ‌های کتبی رییس جمهوری ناکافی بوده اما چرا در این صورت از قدرت صدور احضاریه خود برای مجبور کردن رییس جمهوری به مصاحبه حضوری با محققان استفاده نکرده است؟

این زورآزمایی است که رابرت مولر ترجیح داده واردش نشود چرا که ممکن بود به مرگ ناکام تحقیقاتش منجر شود.

برخی هم شاید بپرسند: "اگر سطح جلوگیری از اجرای عدالت این بوده چرا کیفرخواستی صادر نشده است؟"

اینجا آقای مولر توپ را به زمین کنگره انداخته است. درواقع به کنگره گفته است: "من بررسی‌هایم را کردم. این یک سئوال را جواب ندادم، تبرئه‌اش هم نکردم. اما اگر شما می‌خواهید به دنبال جواب بروید راه باز است."

واکنش دونالد ترامپ چه بوده است؟

آقای ترامپ پیشتر در طی یک سخنرانی گفته بود روز خوبی را پشت سر می‌گذارد و نه تبانی درکار بوده و نه جلوگیری از اجرای عدالتی.

نمایندگان رییس جمهوری نیز در مجموع موضع او را تکرار کرده‌اند و گفته‌اند تحقیقات جعلی بوده و خواستار تحقیقاتی تلافی‌جویانه شده‌اند.

برد پارسکال رییس کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ رییس جمهوری در بیانیه‌ای گفته است آقای ترامپ کاملا تبرئه شده است.

در بیانیه او آمده "حالا که ورق برگشته است زمان آن رسیده که درباره دروغگوهایی تحقیق شود که این تحقیقات جعلی را درباره رییس جمهوری با انگیزه‌های سیاسی خود و بدون هیچ شاهدی راه انداختند."

دونالد ترامپ در پی این بیانیه در یکی از چندین توییت خود درباره این موضوع نوشت حق داشته که اگر دلش می‌خواست رابرت مولر را اخراج کند.

واکنش دموکرات‌ها چیست؟

جری ندلر، از نمایندگان کنگره آمریکا تایید کرده است که کمیته قضایی مجلس از رابرت مولر خواسته هرچه زودتر برای ادای شهادت دربرابر این کمیته حاضر شود.

دموکرات‌های ارشد از رابرت مولر خواسته‌اند مستقیما و برای "احیای اعتماد عمومی" برای شهادت به کنگره بیاید.

ویلیام بار، دادستان کل کشور پیش از انتشار متن گزارش بازرس مولر یک کنفرانس خبری برگزار کرد.

عملکرد آقای بار، باعث زیر سئوال رفتن بی‌طرفی و استقلال او از سوی دموکرات‌ها شده است.

آقای ندلر روز پنجشنبه گفت: "به نظر می‌رسد دادستان بار به طرز نگران کننده‌ای تمایل دارد برای حمایت از رییس جمهوری نهاد متبوع خود را تضعیف کند."

او درعین حال گفته است دستور خواهد داد نسخه‌ای از گزارش کامل و سانسور نشده بازرس مولر در اختیار کمیته قضایی قرار بگیرد.

نانسی پلوسی و چاک شومر رهبران ارشد دموکرات در مجلس و سنا گفته‌اند واضح است که دادستان به دنبال کم اهمیت جلوه دادن گزارش آقای مولر بوده است.

عده‌ای خواستار استعفای ویلیام بار دادستان کل کشور شده‌اند.