شرکت مقام‌های ایران و عربستان در کنفرانس ثبات و توسعه عراق

ISNA

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

عکس ایسنا از نشست روز شنبه در بغداد

مقام های پارلمانی ایران و عربستان، دو رقیب منطقه ای که روابط دیپلماتیک ندارند، در یک کنفرانس اقتصادی و امنیتی در بغداد، پایتخت عراق، شرکت کرده اند.

این اجلاس در روز شنبه با مشارکت سوریه، عربستان سعودی، ایران، ترکیه، اردن و کویت به ریاست محمد الحلبوسی سخنگوی پارلمان عراق برگزار شد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در هفته های اخیر به ایران و عربستان سفر کرده بود.

قرار بود روسای مجالس این شش کشور در اجلاس "عراق: ثبات و توسعه" شرکت کنند اما علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در آن حضور نیافت. با این حال از ایران هیاتی به ریاست علاء‌الدین بروجردی در این نشست شرکت کرد.

بنابه گزارش ها محمد حلبوسی رئیس پارلمان عراق گفت: "علی لاریجانی به علت وقوع سیل در ایران و قربانی شدن برخی بر اثر آن، از حضور در نشست بغداد عذرخواهی کرد."

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان در سال ۲۰۱۶ پس از حمله گروهی به سفارت و مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران قطع شد.

شرکت کنندگان در نشست شنبه قول حمایت از بازسازی، توسعه و ثبات عراق پس از سه سال نبرد این کشور با گروه "دولت اسلامی" (داعش) را دادند.

عادل عبدالمهدی که شش ماه پیش نخست وزیر عراق شد اخیرا در ریاض با ملک سلمان پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دیدار کرد. آن سفر ده روز بعد از سفری به ایران انجام شد که طی آن با رئیس جمهور و رهبر این کشور دیدار کرد.

ناظران می گویند حضور ایران و عربستان در کنفرانس روز شنبه بغداد، نشانگر پررنگ تر شدن نقش عراق در میانجیگری میان کشورهای رقیب همسایه است.

ایران و عربستان، دو قدرت منطقه ای، در مسائل مختلفی از جمله تحریم های آمریکا علیه ایران و جنگ داخلی سوریه دچار اختلاف نظر شدید هستند.

رهبران عراق از زمان انتخابات سال پیش بر استقلال و حاکمیت ملی این کشور تاکید کرده اند و می گویند توسعه روابط خوب با همه همسایگان را برای امنیت و اقتصاد این کشور مهم می دانند.

این کشور خواهان جذب میلیاردها دلار کمک و سرمایه گذاری برای بازسازی کشور بعد از ۱۵ سال جنگ است.

خبرهای مرتبط: