رای‌گیری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین آغاز شد

ولودیمیر زلسنکی (راست) روز جمعه در یک مناظره انتخاباتی در برابر پترو پروشنکو (چپ) حاضر شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ولودیمیر زلسنکی (راست) روز جمعه در یک مناظره انتخاباتی در برابر پترو پروشنکو (چپ) حاضر شد

روز یکشنبه، رای‌گیری در دور دوم انتخابات اوکراین در حالی آغاز شد که ممکن است یک کمدین تلویزیونی، بدون سابقه کار سیاسی در این انتخابات پیروز شود و به مقام ریاست جمهوری این کشور برسد.

ولودیمیر زلنسکی، کمدین معروف اوکراینی در این انتخابات، پترو پروشنکو، رئیس‌جمهور کنونی اوکراین را به چالش کشیده است. او در دور نخست انتخابات موفق شد از آقای پروشنکو آرای بیشتری به دست بیاورد.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که سه هفته پیش برگزار شد، ۳۹ نامزد شرکت داشتند و آقای زلنسکی به همراه پترو پروشنکو به دور دوم راه پیدا کردند.

بر اساس نظرسنجی‌ها، ولودیمیر زلنسکی که تا پیش از این انتخابات سابقه‌ای در دنیای سیاست نداشت، احتمال پیروزی بیشتری دارد.

او در آستانه دور دوم انتخابات با یک شکایت روبه‌رو شد که می‌توانست صلاحیتش را برای حضور در دوم انتخابات زیر سئوال ببرد. اما در نهایت دادگاه حکم داد که می‌تواند در انتخابات شرکت کند و قاضی حاضر نشد او را از نامزدی در انتخابات منع کند.

یکی از شهروندان در شکایتی، کمپین آقای زلنسکی را متهم کرده بود که در جریان توزیع بلیط‌های رایگان مناظره انتخاباتی، رشوه گرفته‌اند.

روز جمعه هفته گذشته، دو نامزد این انتخابات در یک مناظره بی‌سابقه در استادیوم المپیک کیف در برابر هم قرار گرفتند. این مناظره که از تلویزیون پخش شد، نخستین برنامه‌ای بود که این دو با هم رو در رو شدند.

بخش عمده کمپین انتخاباتی آقای زلنسکی در شبکه‌های اجتماعی انجام شد.

برنده انتخابات روز یکشنبه به مدت پنج سال، رئیس‌جمهور اوکراین خواهد بود. مقام ریاست جمهوری اوکراین، اختیارات بسیاری در زمینه امنیت، دفاع و سیاست خارجی کشور در دست دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

برنده انتخابات روز یکشنبه به مدت پنج سال رئیس‌جمهور اوکراین خواهد بود

نامزدهای این انتخابات، چه کسانی هستند؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ولودیمیر زلنسکی ۴۱ ساله، با یک سریال طنز سیاسی به نام "خادم ملت" به شهرت رسید. او در این سریال نقش معلمی را بازی می‌کرد که به مقام ریاست جمهوری می‌رسد.

شخصیت آقای زلنسکی در این سریال، با یک ویدئوی جنجالی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود به شکل تصادفی به شهرت می‌رسد. این شخصیت خیالی در این ویدئو با لحنی تند علیه سیاست کشور اظهارنظر کرده است.

در پی موفقیت این سریال، آقای زلنسکی یک حزب سیاسی تاسیس کرد و آن را "خادم ملت" نامید.

او که هیچ گونه تجربه سیاسی ندارد در جریان مبارزات انتخاباتی بر روی تفاوت‌هایش با دیگر نامزدها تمرکز کرد. رقبای آقای زلنسکی می‌گویند او هیچ‌گونه برنامه روشنی برای چگونگی اداره کشور ندارد.

به رغم این انتقادات، او موفق شد که در دور نخست انتخابات ۳۰ درصد آرا را به دست بیاورد و در میان همه نامزدها اول شود. نفر دوم آن انتخابات، پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری کنونی بود که ۱۶ درصد آرا را به دست آورد.

آقای پروشنکو از سال ۲۰۱۴ رئیس‌جمهور اوکراین است. او نتیجه دور نخست این انتخابات را یک "درس سخت" توصیف کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پترو پروشنکو یک بار بدون حضور رقیبش در مناظره حاضر شد

پترو پروشنکوی ۵۳ ساله، یک میلیاردر است که ثروتش را ازصنایع غذایی و همچنین سرمایه‌گذاری در تلویزیون به دست آورده است.

او بعد از اینکه ویکتور یاناکوویچ، رئیس‌جمهور پیشین به دلیل اعتراض‌های مردمی، سقوط کرد، به مقام ریاست جمهوری رسید. آقای یاناکوویچ، طرفدار روسیه بود و این موضوع موجب شد تا مخالفان از طریق تظاهرات خیابانی او را سرنگون کنند.

آقای پروشنکو در این انتخابات در اقدامی دور از انتظار، دعوت غیرمتعارف آقای زلنسکی را برای برپایی یک مناظره انتخاباتی در استادیوم پذیرفت.

برپایی این مناظره خیلی زود به اختلافاتی در میان افکار عمومی دامن زد و جنبه‌های نمایشی آن انتقادهایی را به دنبال داشت.

ضمن اینکه دو نامزد در ابتدا نتوانستند بر سر تاریخ برگزاری این مناظره به توافق برسند و هفته گذشته، پترو پروشنکو بدون حضور رقیبش در مناظره حاضر شد. او در آن روز در حالی که جایگاه آقای زلنسکی خالی بود برای مخاطبان سخنرانی کرد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.