انفجارهای سریلانکا؛ بیش از ۲۰۰ نفر در حمله به چند کلیسا و هتل کشته شدند

sri lanka

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

هتل شانگری‌لا در کلومبو از جمله هتل‌هایی است که هدف حملات اخیر قرار گرفته است

در پی وقوع چند انفجار در تعدادی از کلیساها و هتل‌های سریلانکا در روز عید پاک، بیش از ۲۰۰ نفر کشته و صدها تن مجروح شده‌اند.

موج حملات با شش انفجار تقریبا هم‌زمان آغاز شد که سه کلیسا و سه هتل را در کلمبو، پایتخت سریلانکا هدف قرار داد. کلیساها در مراسم عید پاک مسیحیان هدف حمله قرار گرفت. به گفته وزارت خارجه سری‌لانکا چهارده خارجی نیز یا کشته شده‌اند یا مفقود هستند. سه پلیس هم جان باخته‌اند.

ساعاتی بعد پلیس تایید کرد که دو انفجار دیگر هم در مناطقی بیرون از شهر کلمبو رخ داده است. به گفته پلیس، انفجار هشتم یک حمله انتحاری بوده که سه کشته داشته است. یک بمب هم در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی کلمبو خنثی شده است.

هنوز هیچ کس مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است اما هارین فرناندو یکی از اعضای کابینه گفته گروهی ده روز پیش در باره چنین حملاتی هشدار داده بودند ولی ماتریپالا سریسنا رئیس جمهور این اطلاعات را در اختیار نخست وزیر قرار نداده است. آقای فرناندو نام این گروه را نبرد.

توضیح ویدئو،

حملات مرگبار در روز عید پاک در سریلانکا

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی تا کنون هفت مظنون در ارتباط با این حملات دستگیر شده‌اند. پلیس در عملیاتی هماهنگ به چند خانه هم یورش برده است.

روآن ویجه‌واردن، وزیر دفاع سریلانکا در واکنش به این انفجارها گفت: "ما همه اقدامات ضروری را علیه گروههای تندرویی که در این کشور فعال هستند انجام می‌دهیم."

به گفته ویجه‌واردن بیشتر حملات کار "یک گروه" و انتحاری بوده است.

به گفته او هم ‌اکنون پلیس و ارتش تحقیقات درباره این حملات را آغاز کرده و عاملین این حملات، پیرو هر دینی که باشند، تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

شورای مسلمانان سریلانکا با صدور بیانیه‌ای این حملات را محکوم کرد. در این بیانیه آمده که برخی از "تندروها به دنبال ایجاد شکاف در میان قومیت‌های سریلانکا" هستند و می‌خواهند زندگی را در این کشور مختل کنند.

همزمان موجی از محکومیت‌های بین‌المللی نیز بعد از این حملات آغاز شده است.

منبع تصویر، Reuters

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسم عید پاک در واتیکان با بازماندگان ابراز همدردی کرد و این حملات را "خشونتی بی‌رحمانه" خواند.

کاخ سفید نیز این حملات را محکوم کرد و به بازماندگان تسلیت گفت.

محمد جواد ظریف وزیرخارجه ایران هم در توئیتر به بازماندگان تسلیت گفت و نوشت: "تروریسم خطری جهانی و بدون دین است که باید همه جهان آن را محکوم و با آن مقابله کند."

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها دولت سریلانکا مقررات منع رفت و آمد اعلام کرد. بر اساس این تصمیم این مقررات فورا به اجرا گذاشته شده و مشخص نیست تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. همچنین دسترسی به شبکه‌های اجتماعی اصلی نیز مسدود شدند.

واکنش هند و پاکستان

رانیل ویکرامسینگه، نخست وزیر سریلانکا، در پیامی که در توییتر منتشر کرده است این حملات را به شدت محکوم کرده و از مردم سریلانکا خواسته است تا در این "ساعات غم‌بار متحد و قوی باشند."وی تاکید کرده است که دولت اقدامات لازم برای کنترل اوضاع را انجام می ‌دهد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز در پیامی توییتری این حملات را محکوم کرده و گفته است که کشورش در کنار سریلانکا و مردم این کشور ایستادگی خواهد کرد. عمران خان، نخست وزیر، پاکستان، نیز این حملات را بشدت محکوم کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تصویری از درون کلیسای سن‌آنتونی که یکی از انفجارها در آن رخ داده است

به گفته اعظم امین، خبرنگار بخش سینهالی بی‌بی‌سی در محل یکی از این حملات، حملات بسیار منظم و با برنامه ریزی دقیقی صورت گرفته است. او می‌گوید: "هیچکس انتظار چنین حملاتی را نداشت. همه برای مراسم عید پاک به کلیسا می‌رفتند؛ و ناگهان این حملات."

به گفته این خبرنگار بی‌بی‌سی پس از خشونت‌ها و حوادث مربوط به شورشیان جدایی طلب "ببرهای تامیل" که در نهایت در سال ۲۰۰۹ خاتمه یافت حادثه‌ای از این دست و با این ابعاد در سریلانکا اتفاق نیفتاده بود و به همین دلیل بسیاری در بهت این حملات که باعث کشته شدن بسیاری شده بسر می‌برند.

مراسم عید پاک که روز یکشنبه برگزار می‌شود، یکی از مهم‌ترین اعیاد مذهبی مسیحیان جهان است.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که سقف کلیسای سن‌سباستین در شهر نگومبو ویران شده و خون و خرده شیشه در همه جا دیده می‌شود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نیروهای ویژه پلیس سریلانکا به چند خانه یورش برده‌اند

سابقه درگیری‌ها در سریلانکا چیست؟

از سال ۲۰۰۹ میلادی که جنگ داخلی در سریلانکا به پایان رسید، خشونت‌های مذهبی مدام ادامه داشته است.

در بسیاری از این خشونت‌ها به طور معمول گروههای تندروی بودایی به مساجد یا املاک متعلق به مسلمانان حمله می‌کنند. اکثریت جمعیت سریلانکا بودایی هستند.

به دلیل همین خشونت‌ها در ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی (حدود یکسال پیش) در این کشور وضعیت اضطراری اعلام شد.

جنگ داخلی سریلانکا نتیجه مبارزه مسلحانه شورشیانی بود که با نام "ببرهای تامیل" برای استقلال سرزمین‌هایی که اقلیت قومی تامیل در آن زندگی می‌کنند، می‌جنگیدند.

این جنگ داخلی که به مدت ۲۶ سال به طول انجامید، در نهایت با شکست "ببرهای تامیل" به پایان رسید. در این جنگ بین ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر کشته شدند.

Getty Images
سریلانکا به روایت اعداد

نام رسمی: جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا

  • ۲۲/۵ میلیون نفرجمعیت این کشور است

  • ۶۶ هزار کیلومتر مربعمساحت این کشور است

  • ۱۳ هزار دلارسرانه تولید ناخالص داخلی (۲۰۱۷)

  • ۴/۴ ٪آمار بیکاری (۲۰۱۷)

  • ۱۸/۵ ٪جمعیت شهرنشین

منابع: بانک جهانی، CIA

بر اساس تازه‌ترین سرشماری‌ها، حدود ۷۰ درصد جمعیت سریلانکا از بودائیان ترواده هستند. پیروان این دین در سریلانکا از قومیت سینهالی هستند که اکثر جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

سینهالی‌ها بر اساس قانون اساسی سریلانکا نسبت با باقی شهروندان از امتیازهایی برخوردارند.

جمعیت هندوی سریلانکا نزدیک به ۱۳ درصد و مسلمانان نیز حدود ۱۰ درصد از جمعیت این کشور هستند.

بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۲، حدود یک و نیم میلیون مسیحی نیز در سریلانکا زندگی می‌کنند که اکثریت آنها از پیروان کلیسای کاتولیک رم هستند.