آیا شما از پسوردهایی استفاده می‌کنید که به آسانی هک می‌شوند؟

محبوب‌ترین تیمی که به عنوان پسورد از آن استفاده شده "لیورپول" است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

محبوب‌ترین تیمی که به عنوان پسورد از آن استفاده شده "لیورپول" است

یافته‌های یک تحقیق درباره پسوردهای به سرقت رفته نشان می‌دهد که میلیون‌ها نفر از مردم از پسوردهایی برای حساب‌های مهم خود استفاده می‌کنند که به راحتی قابل حدس زدن هستند.

براساس این بررسی که توسط مرکز امنیت ملی سایبری بریتانیا انجام شده، ۱۲۳۴۵۶ از جمله متداول‌ترین پسوردهایی بوده که دسترسی به آن صورت گرفته است.

استفاده از اسامی تیم‌های فوتبال به عنوان پسورد هم از جمله مواردی است که به آسانی قابل دسترسی است. محبوب‌ترین تیمی که به عنوان پسورد از آن استفاده شده "لیورپول" است.

این تحقیق به شناسایی شکاف در دانش سایبری که افراد را در معرض خطر سوء‌استفاده قرار می‌دهد، کمک کرده است.

مرکز امنیت ملی سایبری بریتانیا توصیه کرده که برای ایجاد یک پسورد قوی و دست نیافتنی، از سه کلمه تصادفی اما به یادماندنی استفاده شود.

منبع تصویر، Getty Images

داده های حساس

مرکز امنیت ملی سایبری بریتانیا در اولین تحقیق سایبری‌اش، پایگاههای اطلاعات عمومی حساب‌هایی را که مورد سرقت قرار گرفته بود، بررسی کرد تا دریابد چه کلمات و یا عبارتی توسط مردم به عنوان پسورد انتخاب شده است.

در بالای این فهرست پسورد ۱۲۳۴۵۶ قرار دارد و ظاهرا بیش از ۲۳ میلیون نفر از این پسورد استفاده کردند.

دومین مجموعه اعدادی که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته ۱۲۳۴۵۶۷۸۹ بود که شکستن این پسورد و دسترسی به آن هم خیلی سخت نیست.

براساس این تحقیق متداول‌ترین اسمی که در پسوردها از آن استفاده شده "اشلی" است و پس از آن اسامی دیگری مثل مایکل، دانیل، جسیکا و چارلی.

زمانی که صحبت از اسامی تیم‌های فوتبال به عنوان پسورد می‌شود، قابل حدس زدن‌ترین تیم‌ها "لیورپول" و پس از آن "چلسی" است.

دکتر یان لوی، مدیر مرکز امنیت ملی سایبری بریتانیا می‌گوید: "کسانی که از کلمات و یا اسامی شناخته شده برای پسورد استفاده می‌کنند، خود را بیشتر در معرض هک کردن قرار می دهند."

به گفته آقای لوی "هیچ کس نباید از اطلاعات حساس با چیزی که قابل حدس زدن است، حفاظت کند. اسامی مثل تیم محبوب فوتبال و یا گروه موسیقی مورد علاقه‌تان."

منبع تصویر، Getty Images

سخت برای حدس زدن

مرکز امنیت ملی سایبری در این تحقیق همچنین عادات و نگرانی‌های امنیتی مردم را مورد بررسی قرار داد.

براساس این تحقیق ۴۲ درصد انتظار داشتند که پولشان را در کلاهبرداری‌های اینترنتی از دست بدهند و تنها ۱۵ درصد این اطمینان را داشتند که از دانش کافی برای محافظت در دنیای آنلاین برخوردار هستند.

از جمله یافته‌های دیگر این تحقیق این است که کمتر از نیمی از کسانی که مورد سوال قرار گرفتند از پسوردی برای ایمیل‌های اصلی خود استفاده می‌کردند به دشواری قابل حدس زدن است.

تروی هانت، کارشناس امنیت معتقد است انتخاب یک پسورد خوب نقشی مهم در داشتن کنترل بر روی امنیت آنلاین است.

به گفته آقای هانت، این که به مردم بگوییم که چه پسوردهایی زیاد استفاده می‌شود باعث خواهد شد که کاربران انتخاب بهتری داشته باشند.

این تحقیق در آستانه کنفرانس سایبری مرکز امنیت ملی سایبری که قرار است در ۲۴ و ۲۵ آوریل در گلاسکو برگزار شود، منتشر شده است.