انتخابات اوکراین؛ کمدین زلنسکی 'برنده' انتخابات ریاست جمهوری شده است

زلنسکی

منبع تصویر، EPA

نظرسنجی از رای‌دهندگان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد ولودیمیر زلنسکی با هفتاد و سه درصد آرا رئیس جمهور اوکراین می‌شود.

با این که نتایج رسمی و نهایی اعلام نشده اما پترو پروشنکو رقیب آقای زلنسکی شکست را پذیرفته است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی این نتیجه نشانه این است که رای‌دهندگان اوکراینی احزاب عمده این کشور را طرد کرده‌اند.

آقای زلنسکی وعده داد هیچوقت به رای مردم خیانت نکند و گفت: "امروز روز پیروزی اوکراینی‌ها است، پیروزی اوکراین است و امیدوارم پیروزی منصفانه باشد."

آقای زلنسکی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که ٣٩ نامزد داشت و سه هفته پیش برگزار شد با ۳۰.۴ از سایر رقبا پیش افتاد و همراه با نفر دوم -پترو پروشنکو رئیس جمهور فعلی به دور دوم رفت.

رئیس جمهور در اوکراین برای پنج سال انتخاب می‌شود و کنترل قابل ملاحظه‌ای بر امور امنیتی و دفاعی و سیاست خارجی دارد.

آقای زلنسکی که ٤١ سال دارد سابقه‌ای در سیاست نداشت و بیشتر بعنوان کمدین شناخته می‌شد. او عمده معروفیت خود را از بازی در یک سریال تلویزیونی به دست آورده بود، در نقش کسی که تصادفی رئیس جمهور اوکراین شده بود.

در این انتخابات او بیشتر بر تفاوت‌هایش با نامزدهای دیگر تاکید کرد تا اینکه برنامه‌ها و ایده‌های روشن و مشخص ارائه کند.

آقای زلنسکی همچنین با حضور گسترده در شبکه‌های اجتماعی رای دهندگان جوان را به خود جلب کرد و چون از صحبت کردن به زبان روسی پرهیز نکرد، توانست حمایت شهروندان روس تبار شرق اوکراین را هم به دست آورد.

رقیب او آقای پروشنکو بر اساس این نظرسنجی ٢٥ درصد آرا را به دست آورده است.

آقای پروشنکو در سال ٢٠١٤ رئیس جمهور شد، بعد از این که مردم ویکتور یانوکوویچ رئییس جمهور قبلی را که طرفدار روسیه بود سرنگون کردند.

با اینکه روسیه شبه جزیره کریمه را به خاک خود منضم کرد و نیروهای طرفدار آن در شرق اوکراین با ارتش این کشور درگیر هستند اما رابطه با روسیه نقش مهمی در مبارزات انتخاباتی این دوره نداشت.