حملات سریلانکا؛ دولت 'جماعت ملی توحید' را مسئول می‌داند

سری‌لانکا

منبع تصویر، EPA

دولت سریلانکا بر این باور است که یک گروه تندروی اسلامی به نام "جماعت ملی توحید" عامل حملات انتحاری متعدد در این کشور است که جان نزدیک به سیصد نفر را گرفت.

راجیت سناراتن سخنگوی دولت و یکی از وزرای کابینه این کشور گفت دولت مشغول تحقیق در این باره است که آیا این گروه از حمایت یک شبکه "بین‌المللی" برخوردار بوده یا نه.

پیش‌تر نیز وزیر بهداشت سریلانکا گفته بود یک گروه اسلام‌گرا عامل این حملات بوده است.

دیروز (یکشنبه ۲۱ آوریل/ ۱ اردیبهشت) شش انفجار انتحاری همزمان و بعد دو انفجار دیگر در چند کلیسا و هتل لوکس در کلمبو پایتخت باعث کشته شدن بیش از ٢٩٠ نفر و زخمی شدن حدود پانصد نفر شد. یک بمب هم در فرودگاه بین‌المللی کلمبو خنثی شد.

در حالی که سریلانکا غرق در بهت و اندوه شده و جامعه جهانی یک صدا این حملات را محکوم کرده هنوز گروهی رسما مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

پلیس ٢٤ نفر مظنون به عضویت در یک گروه "افراطی" را دستگیر کرده است.

غافلگیری دولت از عملیاتی چنین وسیع و هماهنگ سبب شده تا پلیس در تحقیقات خود به دنبال جواب این سوال باشد که چطور دستگاه امنیتی کشور در شناسایی چنین تهدیدی ناکام بوده است.

دیروز یکی از وزرای کابینه گفت رئیس جمهور سری‌لانکا هشدار درباره چنین عملیاتی را دریافت کرده بود اما اقدامی نکرده بود.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید مدارکی را دیده است که نشان می‌دهد پلیس سریلانکا ده روز پیش از حملات هشدار داده بود که جماعت ملی توحید برای حمله به کلیساها و سفارت هند برنامه ریزی می‌کند. منبع این اطلاعات پلیس، سازمان امنیت یک کشور خارجی عنوان شده بود. اگرچه برخی از مقامات دولتی چنین ادعایی را رد می‌کنند.

منبع تصویر، Getty Images

در باره این گروه تندروی اسلامی شناخت زیادی وجود ندارد و بیشتر به تخریب مجمسه‌های بودایی مرتبط دانسته می‌شد.

در همین حال دولت سریلانکا حکومت نظامی را تمدید کرد و از هشت شب امشب تا چهار صبح فردا به وقت محلی حکومت نظامی اعلام شد.

سریلانکا چند دهه درگیر جنگ داخلی خونین بین ببرهای تامیل و دولت بود که سرانجام در سال ٢٠٠٩ با شکست سنگین چریک‌های تامیل به پایان رسید.

در سالهای اخیر بین اکثریت سینهالی بودایی و اقلیت مسلمان درگیری‌های جدی بوده و تقریبا یک سال پیش دولت مجبور شد دوازده روز وضعیت اضطراری اعلام کند تا بتواند جلوی شورش علیه مسلمانان را بگیرد. مسیحیان سری لانکا نیز از آزارهای بودایی های تندرو شکایت دارند.

بودایی ها سه چهارم جمعیت بیست میلیونی سریلانکا را تشکیل می‌دهند. مسلمانان آن کشور، از اقلیت تامیل زبان هستند، حدود ٩ درصد جمعیت هستند.