حملات سریلانکا؛ وزیر دفاع: این حملات به انتقام حمله به دو مسجد در نیوزیلند بود

سریلانکا

منبع تصویر، AFP

روان ویجرواردن وزیر دفاع سری‌لانکا به به پارلمان این کشور گفت "تحقیقات اولیه" نشان می دهد هشت حمله مرگبار به کلیساها و هتل‌های لوکس "انتقام" حمله به دو مسجد در نیوزیلند بوده است.

در حملات سری‌لانکا ٣٢١ نفر کشته و بیش از پانصد نفر زخمی شده‌اند و اشاره وزیر دفاع سری‌لانکا به حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند بود که پنج هفته پیش اتفاق افتاد و باعث کشته شدن پنجاه نفر شد.

آقای ویجرواردن همچنین گفت که باید عاملان حملات را "بخشی از یک شبکه بین‌المللی ترور" در نظر گرفت. به گفته مقامات سری‌لانکا حملات کار یک گروه اسلام‌گرای تندرو و نسبتا ناشناخته به نام جماعت ملی توحید است.

وزیر دفاع سری‌لانکا همچنین گفت که جماعت ملی توحید با گروه‌ تندروی دیگری به نام "جماعت مجاهدین هند" مرتبط بوده است.

او توضیح بیشتری در این باره نداد و در باره این گروه هم اطلاعات چندانی وجود ندارد جز اینکه سال پیش تاسیس شده و با گروه مشابهی در بنگلادش مرتبط دانسته می‌شود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نخست وزیر سریلانکا - وسط - درحال بازدید از یکی از صحنه های انفجار در کلیسای سن آنتونی

داعش مسئولیت این حملات را به عهده گرفته اما به این موضوع باید به دیده تردید نگریست چون معمولا داعش خود را مسئول تمام حملات مشابه معرفی می‌کند.

در حالی خاکسپاری قربانیان این حملات آغاز شده خشم همگانی از عملکرد دستگاه‌های اطلاعاتی سریلانکا رو به افزایش است و درگیری جناح‌های سیاسی باعث شده هشدارها امنیتی نادیده گرفته شوند یا اطلاعات در اختیار نهادهای مسئول قرار نگیرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

تاکنون چهل مظنون بازداشت شده‌اند که یکی از آنها شهروند سوریه است.

گزارش ها حاکیست که سازمان‌های امنیتی سریلانکا گروه جهادی "جماعت ملی توحید" را زیر نظر داشتند و پلیس را در جریان برنامه این گروه برای حمله ای احتمالی قرار داده بودند.

در باره گروه جهادی "جماعت ملی توحید" شناخت زیادی وجود ندارد و بیشتر با تخریب مجسمه‌های بودایی مرتبط دانسته می‌شد.

اما وزرای دولت می گویند رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر، و کابینه‌اش در جریان این تهدید گذاشته نشده بودند.

آقای ویکرمسینگه سه شنبه را "روز سوگواری برای جان های بیگناهی که بی دلیل از دست رفتند" اعلام کرده است.

او افزود: "واجب است که در برابر این تراژدی غیرقابل وصف اتحاد خود را به عنوان مردم سری‌لانکا حفظ کنیم."

'ناکامی عظیم اطلاعاتی'

راجیتا سناراتنه، سخنگوی دولت، در کنفرانسی خبری گفت که نخست وزیر در جریان گزارش اطلاعاتی مربوط به این تهدید گذاشته نشده بود، وضعیتی که به گفته او ناشی از اختلاف میان نخست وزیر و رئیس جمهور مایتریپالا سیریسنا است.

آقای سیریسنا، نخست وزیر و کابینه او را در ماه اکتبر برکنار و سعی کرد نخست وزیر دیگری را منصوب کند، تحولی که باعث بحران در این کشور شد.

او تحت فشار دیوان عالی مجبور شد آقای ویکرمسینگه را دوباره ابقا کند، اما ظاهرا نخست وزیر را در جریان گزارش های اطلاعاتی نمی گذاشت.

سخنگوی دولت گفت سازمان های اطلاعاتی از روز ۴ آوریل شروع به صدور هشدارهایی درباره این گروه کردند، که به دنبال آن وزارت دفاع گزارشی مشروح از این هشدار را برای رئیس پلیس فرستاد و در روز ۱۱ آوریل یادداشتی برای روسای بخش های مختلف امنیتی ارسال شد.

منبع تصویر، Reuters

او گفت اطلاعاتی که در اختیار پلیس گذاشته شد شامل هشداری از یک دستگاه اطلاعاتی خارجی درباره حمله احتمالی این گروه و همچنین نام اعضای آن بود.

رسانه های آمریکایی به نقل از مقام های سری‌لانکایی نوشته اند که هم هند و هم آمریکا اوایل آوریل در مورد این تهدید به سری لانکا هشدار داده بودند.

روز دوشنبه معلوم نبود که آیا رئیس جمهور مایتریپالا سیریسنا در جریان این هشدارها گذاشته شده بود یا نه.

شیرال لاکتیلاکا از مشاوران ارشد آقای سیریسنا به بی بی سی گفت: "برداشت ما این است که گزارش به درستی میان دستگاه های امنیتی و پلیس توزیع شد."

او گفت که رئیس جمهور یک کمیته ویژه را تحت هدایت یک قاضی دیوان عالی مسئول بررسی موضوع کرده است.

راف حکیم، وزیر برنامه ریزی شهری، این حملات را "ناکامی عظیم اطلاعاتی" توصیف کرد.

او گفت: "برای همه ما شرم آور است. همه ما به خاطر این موضوع خجالت‌زده هستیم."

منبع تصویر، AFP

هارین فرناندو وزیر ارتباطات راه دور سری‌لانکا در توییتی نوشت: "بعضی از افسران اطلاعاتی از این حادثه آگاه بودند. برای همین تاخیری در واکنش وجود داشته. باید به طور جدی بررسی کرد و دید چرا این هشدار نادیده گرفته شد."

مقام های سری‌لانکا دوشنبه در کشور وضعیت اضطراری اعلام کردند که از نیمه شب (۱۸:۳۰ به وقت گرینویچ) به اجرا گذاشته شده و هنوز ادامه دارد.

با این تصمیم پلیس و ارتش اختیارات گسترده ای برای بازداشت و بازجویی از مظنونان بدون حکم دادگاه پیدا می کنند - اختیاراتی که آخرین بار در جریان جنگ داخلی این کشور مشاهده شده بود.

سری‌لانکا چند دهه درگیر جنگ داخلی خونین بین ببرهای تامیل و دولت بود که سرانجام در سال ٢٠٠٩ با شکست سنگین چریک‌های تامیل به پایان رسید.

در سال‌های اخیر بین اکثریت سینهالی بودایی و اقلیت مسلمان درگیری‌های جدی بوده و تقریبا یک سال پیش دولت مجبور شد دوازده روز وضعیت اضطراری اعلام کند تا بتواند جلوی شورش علیه مسلمانان را بگیرد. مسیحیان سری لانکا نیز از آزارهای بودایی های تندرو شکایت دارند.

بودایی ها سه چهارم جمعیت بیست میلیونی سری‌لانکا را تشکیل می‌دهند. مسلمانان آن کشور، از اقلیت تامیل زبان هستند، حدود ٩ درصد جمعیت هستند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

روز دوشنبه انفجار دیگری در نزدیکی کلیسای سن آنتونی روی داد