کیم جونگ-اون برای ملاقات با پوتین به روسیه سفر می‌کند

کیم و پوتین

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کیم در صدد گسترش دامنه ارتباط خارجی کره شمالی و پوتین در پی ارتقاء وجهه بین‌المللی روسیه است

خبرگزاری رسمی کره شمالی گفته است که رهبر این کشور "به زودی" برای ملاقات با رئیس جمهوری روسیه به آن کشور سفر می‌کند.

خبرگزاری در گزارش خود که روز سه‌شنبه، ٣ اردیبهشت (٢٣ آوریل)، منتشر کرده به زمان و مکان این دیدار اشاره نمی‌کند اما سخنگوی دفتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است که ملاقات کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، با اقای پوتین تا قبل از پایان ماه جاری انجام خواهد گرفت و یک روزنامه روسی گزارش کرده است که رهبران دو کشور روز ٢٥ آوریل - دو روز دیگر - در شهر ولادی‌وستوک در جنوب شرق روسیه ملاقات خواهند کرد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفته است که کیم چانگ-سون، از دستیاران رهبر کره شمالی، در روزهای اخیر در ولادی‌وستوک دیده شده و یک سایت خبری کره جنوبی که تحولات کره شمالی را زیر نظر دارد تصاویری را منتشر کرده که حاکی از آمادگی این شهر برای پذیرایی از کیم جونگ-اون است.

در مورد برنامه این دیدار گزارشی منتشر نشده اما سفر رهبر کره شمالی در حالی گزارش می‌شود که دومین دیدار او با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که در ماه فوریه در پایتخت ویتنام برگزار شد بدون نتیجه پایان یافت. گفته شده است که دلیل بی‌نتیجه ماندن این دیدار اصرار آمریکا بر توقف کامل برنامه اتمی کره شمالی قبل از لغو تحریم‌های اقتصادی و خواست کره شمالی بر لغو تحریم‌ها در برابر اقدام گام به گام این کشور در پایان دادن به برنامه اتمی خود بوده است.

کره شمالی در حال حاضر با مشکلات شدید اقتصادی مواجه است که آن را ناشی از نحوه مدیریت دولت این کشور، اختصاص منابع اقتصادی به برنامه‌های نظامی و همچنین تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور دانسته‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا وعده داده است که در صورت خاتمه برنامه اتمی کره شمالی، ایالات متحده به توسعه اقتصادی آن کشور کمک خواهد کرد و اخیرا گفته است که کره شمالی از ظرفیت خارق العاده‌ای برای رشد و توسعه اقتصادی برخوردار است.

برخی ناظران گفته اند کیم جونگ-اون در نظر دارد در ملاقات با ولادیمیر پوتین خواستار حمایت روسیه از برنامه خود برای بهبود اقتصاد کره شمالی شود. به گفته آنان، رهبر کره شمالی مایل است نشان دهد که برای حل مشکلات کشور خود به چین و آمریکا وابسته نیست. از نظر روسیه نیز این سفر می‌تواند نشانه آن باشد که این کشور نیز یکی از "قدرت‌های" تاثیرگذار در تحولات منطقه است.

تغییر موضع ژاپن

در خبری دیگر در مورد روابط خارجی کره شمالی، دولت گفته است که سیاست "حداکثر فشار" بر کره شمالی را کنار گذاشته است.

در دستورالعمل دیپلماتیک ژاپن برای سال جاری که امروز، سه‌شنبه، منتشر شد آمده استکه با توجه به تحولات اخیر در روابط خارجی کره شمالی از جمله ملاقات رهبر آن کشور با رئیس جمهوری ایالات متحده، ژاپن دنبال کردن سیاست حداکثر فشار بر کره شمالی را دیگر لازم نمی‌داند.

به گفته ناظران، دستور‌العمل جدید دولت ژاپن حاکی از آن است که شینزو آبه، نخست وزیر، که معمولا مواضع سختگیرانه‌ای را در سیاست خارجی دنبال می‌کند، تحولات اخیر در رویکرد خارجی کره شمالی را مثبت ارزیابی کرده است.