عربستان ٣٧ نفر را گردن زد و سر یکی آز آنها را به نمایش گذاشت

سعودی

منبع تصویر، AFP

عربستان سعودی ٣٧ نفر را به اتهام "تروریسم" مجرم شناخته و اعدام کرده است.

اعدام‌‍‌های اخیر در شهرهای مکه، مدینه و ریاض و همچنین در استان عمدتا سنی قصیم و در استان شرقیه محل سکونت اکثریت اقلیت شیعه این کشور، انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، مردانی که اعدام شدند "تفکر تروریستی و افراطی در پیش گرفته بودند و باندهای تروریستی شکل داده بودند تا امنیت را بر هم بزنند و مخدوش کنند."

این خبرگزاری گفت که یک نفر بعد از اعدام "مصلوب شده" است، مجازاتی که برای جرائم بسیار سنگین استفاده می‌شود. اعدام در عربستان معمولا گردن زدن است و در مواردی سر بریده در ملا عام به نمایش گذاشته می‌شود که به آن مصلوب کردن می‌گویند و عربستان می‌گوید شرع اسلام آن را مجاز می‌داند.

یک نفر نیز به اتهام "تفرقه‌افکنی فرقه‌ای" اعدام شده، اتهامی که معمولا برای فعالان شیعه استفاده می‌شود.

بنا به آمار خبرگزاری رسمی عربستان، از آغاز سال ٢٠١٩ صد نفر در عربستان اعدام شده‌اند.

دو روز پیش چهار نفر در حمله به مقر نیروهای امنیتی در شمال پایتخت کشته شدند و داعش مدعی مسئولیت آن شد.

روز بعد اعلام شد که ١٣ نفر دستگیر شده‌اند اما گفته نشد که این افراد در کجا دستگیر شده و آیا به حمله یکشنبه مربوط بوده‌اند یا نه.

در سال ٢٠١١ و در بهار عربی ساکنان استان شرقیه که بیشتر اقلیت شیعه عربستان در آن زندگی می کنند به خیابانها ریختند و به تبعیض علیه شیعیان اعتراض کردند. این اعتراض‌ها به درگیری با نیروهای امنیتی و کشته شدن و دستگیری عده‌ای انجامید.

عربستان در ژانویه سال ٢٠١٦، ٤٧ نفر از جمله شیخ نمر روحانی شیعه را که در ایران درس طلبگی خوانده را اعدام کرد. پس از آن عده‌ای در اعتراض به سفارت عربستان در تهران حمله کردند که سبب شد روابط دو کشور قطع شود.

پس از آن و بویژه از سال ٢٠١٧، پس از کشته شدن یک کودک و یک مرد پاکستانی در استان قطیف در استان شرقیه هدف گلوله قرار گرفتند و کشته شدند و از آن زمان به بعد این شهر ناآرام است. گفته شده بخشی از شهر عوامیه در این استان مدتی در محاصره نیروهای امنیتی بوده است.

با اینکه آمار دقیقی در دست نیست اما تخمین زده می شود که ده تا پانزده درصد جمعیت ٣٢ میلیونی عربستان شیعه هستند.

عربستان ایران را متهم می‌کند که منطقه را بی‌ثبات و در امور کشورهای آن مداخله می‌کند. ایران این اتهام‌ها را تکذیب و ادعاهای مشابهی را مطرح می‌کند.

فعالان حقوق بشر بارها نگرانی خود را درباره رعایت عدالت و انصاف در دادگاه‌های عربستان ابراز کرده‌اند.

به گفته عفو بین الملل سال گذشته در عربستان ١٤٩ نفر اعدام شدند و به گفته این سازمان فقط در ایران موارد اعدام بیشتر از این بوده است.

اتهام‌های تروریسم، سرقت مسلحانه، قاچاق مواد مخدر، قتل، تجاوز و همجنسگرایی در عربستان معمولا مجازات اعدام دارند و به گفته این کشور هدف آن بازدارندگی از جرائم بزرگ است.