قتل یک خبرنگار در ایرلند شمالی؛ ‌گروه سری 'ارتش جمهوریخواه جدید ایرلند' مسئولیت را پذیرفت

لایرا مک‌کی

منبع تصویر، Google

توضیح تصویر،

لایرا مک‌کی، در جریان درگیری‌ها در کریگان لندندری در کنار یک خودرو پلیس ایستاده بوده که هدف گلوله قرار می‌گیرد و کشته می‌شود

به گزارش رسانه‌های ایرلند شمالی، یک گروه جمهوری‌خواه مخالف توافق صلح ایرلند مسئولیت کشته شدن لایرا مک‌کی، خبرنگاری که هفته گذشته در ناآرامی‌های شهر لاندندری کشته شد را پذیرفت و از خانواده و دوستان او"عمیقا عذرخواهی" کرد.

بیانیه گروه "ارتش جمهوریخواه جدید ایرلند" که از توافق صلح ایرلند شمالی حمایت نمی‌کنند را روزنامه های محلی منتشر کرده‌اند.

لایرا مک‌کی، خبرنگار ۲۹ ساله شامگاه پنج شنبه ۱۸ آوریل، هنگامی که نظاره‌گر درگیری بود در منطقه کریگان لاندندری به دلیل اصابت گلوله به سرش کشته شد.

گزارش شده که او هنگامی که در کنار یک خودرو پلیس ایستاده بوده هدف گلوله فردی که ماسک به چهره زده بود قرار گرفت که به سمت نیروهای پلیس و افرادی که برای تماشا ایستاده بودند تیراندازی می‌کرد.

همچنین امروز، سه شنبه ۲۳ آوریل پلیس، خبر بازداشت یک زن ۵۷ ساله را در ارتباط با قتل خانم مک‌کی تایید کرد.

به گزارش پلیس این زن بر اساس قانون ضد تروریسم بازداشت شده است.

پلیس این حادثه را تروریستی قلمداد کرده است و می‌گوید که مرگ این خبرنگار واکنش گسترده‌ای به همراه داشته است.

بیانیه گروه ارتش جمهوریخواه جدید ایرلند پس از آن منتشر شد که گروه تندرو جمهوری‌خواه Saoradh، که از ارتش جمهوری‌خواه جدید ایرلند حمایت می‌کند،‌ سعی کرده بود که استفاده از خشونت در روز پنجشنبه گذشته را توجیه کند.

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

روی نشان سمبولیک منطقه خودمختار دری که یادبود سال ۱۹۶۹ است با رنگ پیام همدردی با خبرنگار کشته شده نوشته شده است

روز گذشته، دوشنبه ۲۲ آوریل، گروهی از دوستان خانم مک‌کی در مقابل دفتر گروه سیاسی گروه جمهوریخواهان تندرو Saoradh که با ارتش جدید جمهوریخواه ایرلند شمالی ارتباط دارد،‌ تجمع اعتراضی برگزار کردند.

گروهی از زنان معترض با دست‌های آغشته به رنگ قرمز روی پلاکاردهای خارج دفتر جمهورخواهان تندرو نشان گذاشتند.

پلیس در این تجمع حضور داشت اما کسی را بازداشت نکرد.

رهبران احزاب اصلی ایرلند شمالی این حمله و کشته شدن این خبرنگار را محکوم کردند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گروهی از زنان معترض با دست‌های آغشته به رنگ قرمز روی پلاکاردهای خارج دفتر جمهورخواهان تندرو نشان گذاشتند.

گروه تازه "ارتش جمهوریخواه جدید ایرلند شمالی" احتمالا در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ از اتحاد تعدادی از گروه‌های کوچک از جمله گروه "ارتش جمهوریخواه واقعی ایرلند شمالی" که خود انشعابی از گروه شبه نظامی "ارتش موقت جمهوریخواه ایرلند" است،‌ تشکیل شده است.

گروه ارتش جمهوریخواه جدید ایرلند شمالی متهم به دست داشتن در چهار مورد قتل هستند.

قتل لایرا مک‌کی ۲۱ سال پس از امضای توافق صلح که در روز جمعه نیک در سال ۱۹۹۸، امضا شده است،‌ اتفاق افتاد.

بحران ایرلند شمالی از سال ۱۹۶۸ آغاز شد و تا ۱۹۹۸ که دولت کارگر به رهبری تونی بلر توافق صلح را امضاء کرد، ادامه داشت. در این سه دهه بیش از ۳۶۰۰ نفر کشته و حدود ۵۰ هزار نفر زخمی شدند.

درگیری‌ها بر سر موقعیت سیاسی ایرلند شمالی بود، جایی که جمهوری‌خواهان کاتولیک می‌خواستند از بریتانیا جدا شوند و یونیونیست‌های پروتستان می‌خواستند بخشی از پادشاهی بمانند..