دیوان عالی میانمار درخواست تجدید نظر دو روزنامه‌نگار زندانی خبرگزاری رویترز را رد کرد

وا لون و کیاو سئو اوو

منبع تصویر، AFP/GETTY

توضیح تصویر،

وا لون و کیاو سئو اوو بیش از یک سال است در زندان هستند

دیوان عالی میانمار درخواست تجدید نظر دو روزنامه‌نگار خبرگزاری رویترز را رد کرده است. اتهامات این دو روزنامه‌نگار به گزارش‌های آنها در مورد اقلیت قومی مسلمان روهینگیا مربوط بود. آنها ماه سپتامبر گذشته به هفت سال زندان محکوم شدند.

محکومیت وا لون و کیاو سئو اوو موجی از انتقادها در سراسر جهان را برانگیخت.

آنها در گزارش‌های خود گفته بودند که نیروهای امنیتی میانمار طی عملیات نظامی در سال ۲۰۱۷ ده نفر از مسلمان روهینگیا را اعدام کرده‌اند.

پیش از این دادگاهی دیگر درخواست تجدید نظر حکم این دو روزنامه‌نگار را رد کرده بود.

دیوان عالی میانمار اعلام کرده است که حکم دادگاه در باره این دو نفر بدون تغییر باقی خواهد ماند.

این دو نفر متهم بودند که هنگام تحقیق درباره وضعیت مسلمانان روهینگیا قانون حفاظت از اسرار دولتی این کشور را نقض کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آنها با اظهار بی‌گناهی در دادگاه گفته بودند که پلیس فریبشان داده‌ است.

این دو روزنامه‌نگار درباره اعدام ده مرد روهینگیا در استان راخین تحقیق می‌کردند و به دنبال مدارکی برای اثبات آن بودند. در جریان تحقیقات‌شان دو مامور پلیس به آنها مدارکی دادند، اما بلافاصله پس از آن به اتهام در اختیار داشتن اسناد طبقه‌بندی شده دولتی بازداشت شدند.

بر اساس تحقیقات خبرنگاران بازداشت شده رویترز، نظامیان میانماری در دوم سپتامبر پس از حمله به روستای ئین دین در شمال راخین ده مرد مسلمان را بازداشت و اعدام کردند و آنها را در گودالی دفن کردند.

بر اساس تحقیقات این روزنامه‌نگاران، دو نفر از کشته‌شدگان به دست روستاییان بودایی سلاخی شدند و هشت نفر دیگر را سربازان تیرباران کردند.

بازداشت روزنامه‌نگاران رویترز با واکنش و انتقاد گسترده جهانی منجر شد که دولت میانمار را به نقض آزادی رسانه‌ها و جلوگیری از تبادل آزادانه اطلاعات متهم کردند و خواستار آزادی آنان شدند.