سریلانکا: احتمالا 'داعش پشت حملات' عید پاک بوده

مراسم خاکسپاری بزرگی امروز برای نخستین گروه از جان باختگان این حملات برگزار شد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مراسم خاکسپاری بزرگی امروز برای نخستین گروه از جان باختگان این حملات برگزار شد

رانیل ویکرماسینگه، نخست‌وزیر سریلانکا می‌گوید با توجه به مقیاس و وسعت انفجارهای خونین روز یکشنبه این حملات نمی‌توانسته بدون ارتباط و همکاری با یک شبکه بین‌المللی ترور خارج از این کشور شکل گرفته باشد. داعش مدعی شده که این حملات که به کشته شدن ۳۲۱ نفر و زخمی شدن ۵۰۰ نفر دیگر انجامید کار "نیروهای آن" بوده است.

در همین حال، امروز (سه‌شنبه) نخستین مراسم‌ خاک‌سپاری جمعی برای گروهی از قربانیان این حملات برگزار شده است.

سریلانکا از روز یکشنبه با اعلام وضعیت فوق العاده در بهت و اندوه ناشی این انفجارها قرار گرفته است.

پلیس این کشور اعلام کرده تاکنون ۴۰ مظنون را در ارتباط با این انفجارها بازداشت کرده است.

تصاویر جدید ویدئویی هم از یک مرد در حالی که کوله‌پشتی به دوش به سمت کلیسای سنت سباستین در حرکت است و لحظاتی پیش از انفجار وارد کلیسا می‌شود منتشر شده است.

رانیل ویکرماسینگه، نخست‌وزیر سریلانکا گفته: "این (حملات) نمی‌توانسته به طور مستقل در داخل شکل گرفته باشد. آموزش ویژه و هماهنگی‌های مشاهده می‌شود که ما پیش از این در داخل (سریلانکا) ندیده بودیم."

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) امروز (سه‌شنبه) از طریق سایت اعماق که اخبار این گروه را منتشر می‌کند اعلام کرده که مسئول حملات سریلانکا بوده است.

اظهارات نخست‌وزیر سریلانکا و ادعای داعش در حالی امروز به صدر خبرها راه یافت که طی دو روز گذشته دولت سریلانکا گروه اسلام‌گرای جماعت ملی توحید را به عنوان مظنون اصلی این حملات هدف قرار داده بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هزاران نفر امروز در مراسم خاکسپاری قربانیان این انفجارها شرکت کردند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در همین حال، صبح امروز روان ویجرواردن وزیر دفاع سری‌لانکا به به پارلمان این کشور گفت "تحقیقات اولیه" نشان می‌دهد هشت حمله مرگ‌بار به کلیساها و هتل‌های لوکس "انتقام" حمله به دو مسجد در نیوزیلند بوده است.

اشاره وزیر دفاع سری‌لانکا به حملات چهل روز پیش به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند بود و باعث کشته شدن پنجاه نفر شد.

بیشتر بخوانید

آقای ویجرواردن همچنین گفت که باید عاملان حملات را "بخشی از یک شبکه بین‌المللی ترور" در نظر گرفت. به گفته مقامات سری‌لانکا حملات کار یک گروه اسلام‌گرای تندرو و نسبتا ناشناخته به نام جماعت ملی توحید است.

وزیر دفاع سری‌لانکا همچنین گفت که جماعت ملی توحید با گروه‌ تندروی دیگری به نام "جماعت مجاهدین هند" مرتبط بوده است.

او توضیح بیشتری در این باره نداد و در باره این گروه هم اطلاعات چندانی وجود ندارد جز این که سال پیش تاسیس شده و با گروه مشابهی در بنگلادش مرتبط دانسته می‌شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در سریلانکا وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است

سری‌لانکا چند دهه درگیر جنگ داخلی خونین بین ببرهای تامیل و دولت بود که سرانجام در سال ٢٠٠٩ با شکست سنگین چریک‌های تامیل به پایان رسید.

در سال‌های اخیر بین اکثریت سینهالی بودایی و اقلیت مسلمان درگیری‌های جدی بوده و تقریبا یک سال پیش دولت مجبور شد دوازده روز وضعیت اضطراری اعلام کند تا بتواند جلوی شورش علیه مسلمانان را بگیرد. مسیحیان سری لانکا نیز از آزارهای بودایی های تندرو شکایت دارند.

بودایی‌ها سه چهارم جمعیت بیست میلیونی سری‌لانکا را تشکیل می‌دهند. مسلمانان آن کشور که اکثرا از اقلیت تامیل زبان هستند، حدود ٩ درصد جمعیت سریلانکا را تشکیل می‌دهند.