نتانیاهو: به نشان سپاس، نام شهرکی در بلندی‌های جولان را ترامپ می‌گذاریم

سوریه بارها اعلام کرده تا زمان اشغال بلندی‌های جولان با هیچ معاهده صلحی موافقت نخواهد کرد

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

سوریه بارها اعلام کرده تا زمان اشغال بلندی‌های جولان با هیچ معاهده صلحی موافقت نخواهد کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید به نشان سپاس از دونالد ترامپ که ماه گذشته بلندی‌های جولان را بخشی از خاک اسرائیل شناخت، یک از شهرک‌های احداثی در این منطقه اشغالی را ترامپ خواهد نامید.

آقای نتانیاهو که برای پنجمین بار به عنوان نخست‌وزیری اسرائیل دست یافته یک روز پیش از انتخابات دو هفته پیش (دهم آوریل) وعده داده بود که در صورت پیروزی اراضی اشغالی چون کرانه باختری رود اردن، بیت المقدس شرقی و بلندی‌های جولان را به خاک اسرائیل ضمیمه کند.

او تنها چند روز پیش از انتخابات طی سفری به واشنگتن و کاخ‌سفید رفت تا به هنگام امضای سند به رسمیت شاختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان در کنار دونالد ترامپ قرار گیرد.

اقدامی که با واکنش و محکومیت جهانی روبرو شد.

سوریه این تصمیم رییس‌جمهور آمریکا را حمله آشکار به حق حاکمیت ارضی این کشور ارزیابی کرد.

اسرائیل بلندی‌های جولان را در سال ۱۹۶۷ و در جریان جنگ ۶ روزه با کشورهای عربی اشغال کرد و در سال ۱۹۸۱ رسما اعلام کرد که این بخش از خاک سوریه را ضمیمه خود کرده اما این تصمیم هرگز مورد تایید جامعه جهانی قرار نگرفت.

آقای نتانیاهو که روز سه‌شنبه در بلندی‌های جولان حضور یافته بود گفته "اقدام رئیس‌جمهور ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان همه مردم اسرائیل را عمیقا به وجد آورد."

"من بنا دارم لایحه‌ای را به هیات دولت ببرم که مطابق آن یکی از شهرک‌های جدید (یهودی‌نشین) در بلندی‌های جولان را دونالد جی ترامپ نام‌گذاری کنیم."

کاخ‌سفید در چهل سال گذشته هیچ‌گاه حاکمیت اسرائیل بلندی‌های جولان را به رسمیت نشناخته بود اما آقای ترامپ روز اول فروردین امسال (۲۱ مارس) در توییتر از این سیاست جا افتاده روی برگرداند.

در حال حاضر بیش از ۳۰ شهرک یهودی‌نشین در این منطقه وجود دار و برآورد می‌شود که حدود ۲۰ هزار نفر در این شهرک‌ها ساکن باشند.

هنوز ۲۰ هزار نفر از ساکنان سوری بلندی‌های جولان نیز در این منطقه زندگی می‌کنند. این ساکنان عموما از شهروندان دروزی سوریه هستند.

آمریکا اولین کشوری است که حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت می‌شناسد.

اخبار مرتبط

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای ترامپ اعلامیه شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را در حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل امضا کرد