گروهی شبه نظامی 'برای ترور اوباما تمرین کرده بود'

هاپکینز

منبع تصویر، PAUL RATJE/AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

لری میچل هاپکینز درحال صحبت با یکی از اعضای این گروه شبه نظامی

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، گفته است که فرد مظنون به هدایت یک گروه شبه نظامی در نیومکزیکو در مورد قصدش برای ترور باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، سخن گفته بود.

براساس اطلاعاتی که اف‌بی‌آی می گوید دریافت کرده لری میچل هاپکینز، ۶۹ ساله، و گروه او "یونایتد کانستیتوشنال پاتریوتس" همچنین برای هدف گرفتن هیلاری کلینتون و جورج سوروس سرمایه‌دار آمریکایی که مکررا هدف حملات جناح راست این کشور است توطئه کرده بودند.

معلوم نیست که او چه زمانی در مورد این تهدیدها، که در اسناد ارائه شده در دادگاه آمده است، صحبت کرده بود.

وکیل آقای هاپکینز این ادعاها را رد کرده است.

کلی اوکانل به شبه خبری ان بی سی گفت: "موکلم کاملا این ادعاها را تکذیب می کند که آنها مشغول چنین اقداماتی (برنامه ریزی برای ترور چهره های سیاسی) بودند."

آقای هاپکینز روز دوشنبه به اتهام "داشتن تفنگ و مهمات به عنوان یک بزهکار" در دادگاهی در شهر لاس کروسس در نیو مکزیکو حاضر شد.

او روز شنبه چند روز بعد از آن بازداشت شد که این گروه به خاطر متوقف کردن مهاجران در مرز مکزیک خبرساز شد.

این گروه کوچک استدلال می کند که مشغول کمک به گشت مرزی آمریکا برای مقابله با سیل مهاجرانی است که از مرز جنوبی آمریکا وارد این کشور می شوند، اما عملکرد آنها - که تصاویر ویدئویی آن ضبط شده - با محکومیت گسترده گروه های حقوق مدنی و مقام های محلی روبرو شده است.

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اف‌بی‌آی ظاهرا ابتدا در سال ۲۰۱۷ از وجود این گروه مطلع شد.

این سازمان در آن سال دریافت که گروه "پاتریوتس" که مقر آن محل سکونت آقای هاپکینز بود، حدود ۲۰ عضو دارد و به تفنگ های "ای کی-۴۷" و سلاح های دیگر مجهز است.

با این حال آقای اوکانل این سوال را مطرح کرد که چرا متهم کردن موکل او اینقدر طول کشیده است.

او اشاره کرد که اف بی آی در سال ۲۰۱۷ محل سکونت آقای هاپکینز را جست‌وجو کرده و سلاح هایی را یافته بود که آقای هاپکینز گفت متعلق به همسرش است، اما او را در آن زمان دستگیر نکرد.

او گفت: "اگر او مرتکب جرم خیلی بدی شده بود، چرا همان موقع او را زندانی نکردند؟"

به گزارش روزنامه "سان نیوز" چاپ لاس کروسس آقای هاپکینز اکنون با ۱۰ سال زندان و جریمه ای ۲۵۰ هزار دلاری روبروست.

براساس قوانین آمریکا افرادی که برای ارتکاب جرم محکوم شده اند حق داشتن سلاح را ندارند و اف‌بی‌آی می گوید که آقای هاپکینز در گذشته "حداقل یک بار محکومیت مجرمانه" داشته است.

آقای هاپکینز در سال ۱۹۹۶ در برابر اتهام داشتن یک سلاح پر اقرار به گناه کرد. در سال ۲۰۰۶ هم برای داشتن سلاح و جا زدن خود به عنوان مامور پلیس گناهکار شناخته شد.