قطعنامه خشونت جنسی در جنگ به دلیل مخالفت آمریکا محدودتر شد

امل کلونی و نادیا مراد در جلسه شورای امنیت صحبت کردند

منبع تصویر، Getty/Drew Angerer

توضیح تصویر،

امل کلونی و نادیا مراد در جلسه شورای امنیت صحبت کردند

یک قطعنامه سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت جنسی در جنگ که با ابتکار آلمان تهیه شده بود به دلیل مخالفت دولت ترامپ با سقط جنین محدود شده است.

دولت آمریکا خواستار حذف کلیه اشارات به بهداشت جنسی و تولید مثل از متن قطعنامه بود. علاوه بر آمریکا، چین و روسیه هم تهدید کرده بودند که این قطعنامه را وتو خواهند کرد.

دولت ترامپ با بندی مخالف بود که استدلال می کرد به معنی حمایت از سقط جنین است.

قطعنامه اصلاح شده در نهایت با ۱۳ رای موافق و آرای ممتنع چین و روسیه تصویب شد.

تصمیم برای حذف بخش مربوط به بهداشت جنسی باعث خشم فرانسوا دلاتره نماینده فرانسه شد که گفت این کار به حیثیت زنان لطمه می زند.

عبارتی از قطعنامه که به درخواست آمریکا حذف شد خواستار ارائه خدمات بهداشتی فوری و بدون تبعیض نهادهای سازمان ملل به بازماندگان خشونت جنسی بود.

نماینده فرانسه گفت زنان و دخترانی که قربانی خشونت جنسی بوده اند "باید از حق پایان دادن به بارداری ناخواسته برخودار باشند" و اقدام شورای امنیت را "غیرقابل تحمل و غیرقابل درک" خواند.

قطعنامه تازه استفاده از تجاوز به عنوان سلاح جنگی را محکوم و نگرانی شورای امنیت از عدم پیشرفت کافی در جهت رسیدگی به این مشکل را بیان می کند.

هرچند این قطعنامه خواستار عدالت بیشتر برای قربانیان می شود، اما اشاره به یک نهاد ناظر سازمان ملل که وظیفه آن گزارش کردن خشونت جنسی است از نسخه نهایی آن شد.

منبع تصویر، Getty/Drew Angerer

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در جلسه سه شنبه گفت: "باید تشخیص داده شود که خشونت جنسی در جنگ عمدتا زنان و دختران را تحت تاثیر قرار می دهد چون به مسائل گسترده تر نابرابری و تبعیض جنسی مربوط است، در نتیجه پیشگیری باید با تکیه بر تشویق حقوق زنان و برابری جنسی انجام شود."

نادیا مراد برنده صلح نوبل ۲۰۱۸ و قربانی خشونت داعش علیه زنان ایزدی در عراق در این جلسه صحبت کرد.

او گفت: "امیدوار بودیم که بازگو کردن سرگذشت ما درها را برای مجازات اعضای داعش باز خواهد کرد، اما امروز هزاران نفر از آنها از آزادی بهره مند هستند و هزار نفر دیگر بدون محاکمه در زندان هستند."

"امروز ما خواستار اجرای عدالت در مورد عوامل نسل کشی، و محاکمه کسانی هستیم که از زنان ایزدی به عنوان سلاح جنگی استفاده کردند. آنها باید در یک دادگاه ویژ بین المللی به خاطر ارتکاب جنایات جنگی علیه زنان و کودکان تحت محاکمه قرار گیرند."

خانم مراد گفت محاکمه اعضای داعش در یک دادگاه بین المللی به اتهام نسل کشی و جنایات جنسی علیه زنان ایزدی "حاوی درسی برای سایرین خواهد بود و مانع ارتکاب چنین جنایاتی در آینده خواهد شد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جاناتان کوهن نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل

امل کلونی وکیل حقوق بشر که نمایندگی خانم مراد و گروه دیگری از زنان ایزدی را به عهده دارد هم در این جلسه صحبت کرد.

او آنچه داعش علیه زنان و دختران مرتکب شده است را "در دوران معاصر بی سابقه" دانست و از واکنش ضعیف بین المللی به این نوع خشونت ها انتقاد کرد. خانم کلونی آمریکا و روسیه را به مخالفت با سیستمی قضایی برای پاسخگو دانستن مسببان این گونه جنایات متهم کرد.

متن اصلی قطعنامه که آلمان پیش نویس آن را تهیه کرده بود خواستار ایجاد یک گروه کاری و مکانیسمی برای کمک به اجرای عدالت در مورد مسببان می شد.

با این حال به دلیل مخالفت چین، روسیه و آمریکا این سازوکار هم از قطعنامه حذف شود.