مقام اتریشی در ارتباط با شعر 'نژادپرستانه' استعفا کرد

آقای شیلچر گفت قصد نداشته با شعرش باعث "رنجش یا اهانت" به کسی شود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای شیلچر گفت قصد نداشته با شعرش باعث "رنجش یا اهانت" به کسی شود

معاون شهردار شهری در اتریش بعد از انتقادها از شعری درباره مهاجران که در آن انسان را با موش مقایسه می کرد استعفا داده است.

شعر "موش شهر" را کریستیان شیلچر از حزب راست افراطی "آزادی" که بخشی از ائتلاف حاکم است نوشته و در آن به مهاجران می گوید جذب جامعه شوند یا به سرعت اتریش را ترک کنند.

سباستین کورتس صدراعظم آلمان گفته بود که "استعفای معاون شهردار برونو تنها نتیجه منطقی است."

این شعر در روزنامه حزب "آزادی" (اف پی او) در شهر "برونو ام این" که محل تولد آدولف هیتلر، رهبر نازی هاست، چاپ شد.

آقای کورتس پیشتر به خبرگزاری اتریش پرس گفت که این شعر "زننده، غیرانسانی و عمیقا نژادپرستانه" است و جایگاهی در کشورش ندارد.

در این شعر آمده است که "همانگونه که ما اینجا زندگی می کنیم، موش های دیگری هم باید باشند" و می گوید که درهم آمیختن فرهنگ ها "مثل نابود کردن آنهاست."

آقای شیلچر گفت قصد نداشته با شعرش باعث "رنجش یا اهانت" به کسی شود.

او به خاطر نادیده گرفتن "بار سنگین تاریخی" مقایسه موش و انسان عذرخواهی کرد و گفت که هدفش توصیف بعضی تغییرات اجتماعی از نگاه یک موش بوده است؛ تغییراتی که گفت "من خودم و دیگران به حق از آنها انتقاد داریم".

پاملا رندی-وگنر، دبیر حزب چپ میانه سوسیال دمکرات، گفت که چنین مقایسه هایی "در پروپاگاندای نازی ها معمول بود."

اما هاینز کریستیان استراشه، معاون صدراعظم آلمان و رهبر حزب "آزادی"، در پستی فیسبوکی نوشت که "کمپین و تحریک های جاری" علیه حزبش نشان دهنده "ترس" رقبا از آنها پیش از انتخابات پارلمانی اروپا در ماه مه است.

حزب "آزادی" در سال ۲۰۱۷ وارد ائتلافی با حزب محافظه کار آقای کورتس، حزب مردمی، شد و یکی از معدود احزاب راست‌گراست که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به قدرت می رسد.

بیشتر بخوانید: