کیم جونگ-اون برای ملاقات با پوتین وارد روسیه شد

کیم

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کیم با قطار وارد ولادی‌وستوک در شرق روسیه شد

کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وارد این کشور شده است.

بامداد روز چهارشنبه، ٤ اردیبهشت (٢٤ آوریل)، قطار حامل رهبر کره شمالی با عبور از مرز روسیه وارد این کشور شد و شبکه های تلویزیونی تصاویری از رهبر کره شمالی را هنگام پیاده شدن از قطار و اجرای مراسم استقبال در شهر ولادی‌وستوک پخش کردند.

روز گذشته خبرگزاری رسمی کره شمالی خبر سفر رهبر این کشور به روسیه "در آینده نزدیک" را منتشر کرد و منابع رسمی روسیه نیز گفتند که این دیدار "تا قبل از پایان ماه آوریل" صورت خواهد گرفت. یک روزنامه روسی تاریخ دیدار رهبران دو کشور را روز پنجشنبه، ٢٥ آوریل گزارش کرد.

این اولین سفر کیم جونگ-اون به روسیه از زمان آغاز رهبری کره شمالی است و در حالی آغاز شده که روند حل اختلاف با آمریکا که در ژوئن سال گذشته با دیدار با رئیس جمهوری آمریکا به جریان افتاد، از زمان ملاقات بی‌نتیجه آنان در هانوی در ماه فوریه ظاهرا پیشرفت محسوسی نداشته است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هدف کیم از سفر به روسیه گسترش روابط خارجی است

در سال ٢٠١٨، ادامه برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی باعث تشدید تنش در روابط این کشور با کره جنوبی، آمریکا و متحدانش شده و در حالی که رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا آشکارا کشورهای یکدیگر را به حملات نظامی تهدید می‌کردند، کیم جونگ-اون در پیام سال نو خواستار تلاش برای کاهش تنش و حل اختلاف با کره جنوبی و آمریکا شد.

یوری یوشکانف، از کارکنان ارشد دفتر رئیس جمهوری روسیه گفته است که "طی چند ماه گذشته، شرایط در منطقه شبه‌جزیره کره تا حدودی ثبات یافته و این تا حدود زیادی مدیون ابتکار کره شمالی در متوقف کردن آزمایش موشکی و تعطیلی یک مرکز آزمایش هسته‌ای بوده است." وی افزود که روسیه در نظر دارد "از هر طریق ممکن این روند مثبت را تقویت کند و تحکیم بخشد."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

خودرو اختصاصی کیم و محافظانش نیز با قطار به ولادی‌وستوک رسید

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کره شمالی در حال حاضر با مشکلات شدید اقتصادی مواجه است که به گفته ناظران ناشی از نحوه مدیریت دولت این کشور، اختصاص منابع اقتصادی به برنامه‌های نظامی و همچنین تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور است.

رئیس جمهوری آمریکا وعده داده است که در صورت خاتمه برنامه اتمی کره شمالی، ایالات متحده به توسعه اقتصادی آن کشور کمک خواهد کرد و اخیرا گفته است که کره شمالی از ظرفیت خارق العاده‌ای برای رشد و توسعه اقتصادی برخوردار است.

برخی ناظران گفته‌اند کیم جونگ-اون در نظر دارد در ملاقات با ولادیمیر پوتین خواستار حمایت روسیه از برنامه خود برای بهبود اقتصاد کره شمالی شود. به گفته آنان، رهبر کره شمالی مایل است نشان دهد که برای حل مشکلات کشور خود به چین و آمریکا وابسته نیست. از نظر ولادیمیر پوتین نیز این سفر می‌تواند نشانه آن باشد که روسیه نیز یکی از "قدرت‌های" تاثیرگذار در تحولات منطقه است.

در گزارش‌های تلویزیونی سفر کیم جونگ-اون به ولادی‌وستوک، تصاویری از بازدید از "خانه دوستی" نیز منتشر شده که پیش از سفر پدر بزرگش، کیم ایل-سونگ، رهبر اسبق کره شمالی ساخته شد.

بندر ولادی‌وستک بزرگترین شهر واقع در منطقه خاور دور روسیه است که می‌توان با قطار از کره شمالی به آن سفر کرد. در ماه فوریه هم کیم جونگ-اون برای دیدار با دونالد ترامپ با قطار به هانوی، پایتخت کره شمالی رفت.