به رغم مخالفت آمریکا، بریتانیا برای ساخت نسل پنجم موبایل با هواوی کار می‌کند

Huawei sign at conference

منبع تصویر، Alamy

بنابر گزارش‌ها، بریتانیا برای ساخت بخشی از نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه (۵جی) خود با ابرشرکت هواوی چین همکاری خواهد کرد.

این در حالی است که آمریکا از متحدان خود خواسته هواوی را از طرح‌های توسعه شبکه‌های ۵جی خود حذف کنند.

بریتانیا یکی از اعضای گروهی است که به "پنچ چشم" شهرت یافته و علاوه بر آمریکا و بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوریلند هم عضو آن هستند و با یگدیگر یک ائتلاف امنیتی-سایبری تشکیل داده‌اند.

اگرچه این تصمیم هنوز رسما تایید نشده اما روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا گزارش کرده که هواوی قرار است بخش "غیرکانونی" این شبکه را برای بریتانیا بسازد.

این در حالی است که آمریکا هواوی را متهم کرده که در جریان ساخت تجهیزات شبکه‌های ۵جی به دنبال نصب تجهیزات و امکانات جاسوسی است.

همین نگرانی‌ها باعث شده استرالیا در کنار واشنگتن از همکاری با هواوی پرهیز کند.

در همین حال، مارگوت جیمز، وزیر دیجیتال و صنایع خلاق بریتانیا در واکنش به این خبر در توییتر نوشته: "با وجود درز اطلاعات از هیات دولت، هنوز درباره چگونگی مواجهه با تهدیدهای متوجه زیرساخت‌های مخابراتی تصمیم نهایی گرفته نشده است."

اما در گزارش روزنامه دیلی تلگراف آمده قرار است شرکت هواوی چین تاسیسات "غیرمرکزی" شبکه ۵جی را برای بریتانیا بسازد.

این به آن معنا خواهد بود که تاسیسات و قطعات تامین شده از طرف هواوی شامل "کانون و هسته" شبکه نخواهد شد؛ قطعاتی که وظیفه آنها کنترل مشخصات و هویت مشترکان است و تصمیم‌گیرنده هدایت و اتصال تماس‌های تلفنی و جریان داده‌هاست.

هواوی یک شرکت خصوصی چینی است که هم اکنون هم بخش مهمی از تاسیسات شبکه تلفن‌های همراه در بریتانیا را تامین می‌کند و همواره این نگرانی که تحت تاثیر و تسلط دولت چین است را انکار کرده است.

اخبار مرتبط:

این شرکت اعلام کرده هنوز منتظر تایید رسمی لندن است اما تصریح کرده "از این که بریتانیا رویکردی مبتنی بر واقعیت‌ و عینیت پیش گرفته استقبال" می‌کند و وعده داده که به همکاری با دولت و صنایع بریتانیا ادامه خواهد داد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نسل جدید شبکه‌های سیار سرعت و قابلیت بیشتری را وعده می‌دهد

شبکه ۵جی چیست؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

۵جی یا نسل پنجم شبکه‌های سیار اینترنتی ارایه کننده آخرین دستاورهای فناوری مخابراتی است که وعده سرعت بیشتر به کاربران اینترنت را می‌دهد و قرار است ضعف‌های نسل‌های قبلی را برطرف کند.

با گسترش هر چه بیشتر استفاده از اینترنت در سراسر جهان، شبکه‌های فعلی مخابراتی با ترافیک کمرشکنی روبرو هستند و همین منجر به قطع و اختلال در شبکه‌های موجود می‌شود.

به همین علت بسیاری از کشورها روزآمد کردن زیرساخت‌های مخابراتی و شبکه‌های سیار اینترنتی را در دستور کار خود قرار داده‌اند که به طرح‌های ۵جی (فایوجی) شهرت یافته است.

شبکه ۵جی همچنین قادر به سرویس‌دهی همزمان به تعداد بیشتری از دستگاه‌هاست؛ این شامل موبایل، حسگرهای آنلاین، دوربین‌های ویدئویی و حتی چراغ‌های راهنمایی خیابان‌ها می‌شود.

آمریکا، استرالیا، و نیوزیلند تاکنون تامین تاسیسات شبکه ارتباطی و اینترنتی خود توسط هواوی را ممنوع کرده‌اند.

هواوی یکی از شرکت‌های پیشرو در تکمیل اینترنت ٥جی است، اینترنت ٥جی یکی از محورهای جنگ تجاری فعلی آمریکا و چین است.

آمریکا در عین‌حال به دنبال تعقیب قضایی این شرکت و مدیر ارشد مالی ارشد آن منگ وانژو است. خانم وانژو به ارتکاب پولشویی، فساد بانکی و سرقت اسرار تجاری متهم شده است.

شرکت هواوی هرگونه تخلفی را انکار کرده و رنگ ژنگفی، بنیان‌گذار آن اخیرا به بی‌بی‌سی گفته بود دستگیری خانم وانگژو، دختر او، انگیزه سیاسی داشته است.

آمریکا می خواهد خانم منگ "برای نقض تحریم‌های ایران" به این کشور تحویل داده شده و در آن جا محاکمه شود. این استرداد محل یک جنگ حقوقی بزرگ خواهد بود که از امروز با حضور خانم منگ در دادگاهی در ونکوور شروع شده است.