اعتراضات "گروه شورش علیه انقراض"؛ معترضان بورس لندن را مسدود کردند

فعالان محیط زیست در ورودی بورس لندن

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

فعالان محیط زیست در ورودی بورس لندن

فعالان محیط زیست در لندن، بازار سهام این شهر را با قرار گرفتن در ورودی آن مسدود کرده‌اند.

معترضان وابسته به گروه "شورش علیه انقراض" با گرفتن دست‌های یکدیگر و با بستن خود به دیوارهای ساختمان بورس لندن فعالیت این مرکز تجاری را مختل کرده‌اند.

معترضان گروه "شورش علیه انقراض" به سیاست‌های دولت در زمینه تغییرات آب و هوایی اعتراض دارند و در روزهای گذشته اعتراضات گسترده‌ای را در لندن و چندین شهر بزرگ دیگر برگزار کرده‌اند.

پلیس لندن گفته است که این معترضان با برپا کردن اعتراضاتی در خیابان‌های مرکزی شهر لندن در روزهای اخیر اختلالاتی را در رفت و آمد و همچنین سیستم حمل و نقل ایجاد کرده‌اند.

گفته شده که امروز گروهی از فعالان محیط زیست با دردست داشتن پلاکاردی از یکی از واگن‌های قطاری در یکی از مسیرهای پرتردد لندن بالا رفته‌اند.

تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نفر از زمان شروع این اعتراضات بازداشت شده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

وزارت تجارت، انرژی و صنایع بریتانیا اعلام کرده که این کشور از سال ۱۹۹۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا ۴۴ درصد کاهش داده است اما معترضان این میزان را کافی ندانسته‌اند.

دولت بریتانیا می‌کوشد تا در ۱۰ سال آینده خودروهای دیزلی را از خیابان‌های پایتخت حذف کند. خودروهای دیزلی عامل اصلی آلودگی هوای لندن هستند که در بعضی نقاط چندین برابر حد مجاز آلودگی هوا در اتحادیه اروپاست.

"شورش علیه انقراض" چه گروهی است؟

از سال گذشته که این گروه ایجاد شد، اعضای آن دراعتراض به سیاست‌های دولتی در ارتباط با محیط زیست، پل‌ها را مسدود کردند، بسته‌های خون مصنوعی را در خیابانی که دفتر نخست وزیر در آن واقع شده ترکاندند، خروجی‌های ساختمان بی‌بی‌سی را مسدود کردند و یکی از آنان در داخل پارلمان نیمه برهنه شد.

آنان سه درخواست اصلی دارند: از دولت می‌خواهند که حقیقت را درباره تغییرات آب و هوایی بگوید؛ تا سال ۲۰۲۵ ضایعات سوخت‌های کربنی را به صفر برساند و یک گروه از شهروندان نیز بر این فرآیند نظارت کند.

اعضای این گروه به صورت بحث برانگیزی، به دنبال آن هستند که تا جایی که امکان دارد توسط پلیس دستگیر شوند.

یکی از موسسان این گروه می‌گوید مشارکت زیاد و نافرمانی مدنی شانس آنان را برای تغییرات اجتماعی بالا می‌برد.

اما منتقدان می‌گویند ایجاد اختلالات غیرضروری موجب می‌شود تا پلیس انرژی و وقتش را در حالی که مشغله زیادی دارد، هدر دهد.