'تلاش برای کودتا در ونزوئلا'؛ درگیری معترضان با نیروهای امنیتی

ونزوئلا حق نشر عکس Reuters
Image caption در تصاویر زنده‌ای که رسانه‌ها از تحولات ونزوئلا پخش کردند یکی از خودروهای ارتش دیده شد که تعدادی از روی تعدادی از معترضان عبور کرد

خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، از مردم این کشور خواسته برای پایان دادن به حکومت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، به خیابان‌ها بیایند.

آقای گوایدو در ویدیویی به همراه نظامیان یونیفرم‌پوش ظاهر شده و مدعی حمایت بخشی از نیروهای نظامی از او برای سرنگونی دولت آقای مادورو شده است.

دولت ونزوئلا گفته است که در حال برخورد با تلاش‌ها برای کودتا در این کشور است و بعضی مقام‌های دولتی از مردم خواسته‌اند برای حمایت نیکلاس مادورو در برابر مخالفان به خیابان‌ها بیایند.

آقای مادورو گفته است که همچنان حمایت و پشتیبانی کامل ارتش را دارد.

تازه‌ترین تصاویر از کارکاس، پایتخت ونزوئلا درگیری میان معترضان نیرهای نظامی را نشان می‌دهد. در بخشی از این تصاویر یک خودروی زرهی از روی تعدادی از معترضان رد می‌شود و آنها را زیر می‌گیرد.

خوان گوایدو حدود سه ماه پیش خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد و خواهان کمک ارتش برای پایان دادن به حکومت "غاصب" نیکلاس مادورو شد.

نیروهای نظامی ونزوئلا در این مدت عمدتا در کنار آقای مادورو و در مقابل آقای گوایدو بوده‌اند.

با وجود این آمریکا، تعدادی از کشورهای اروپایی و بیشتر دولت‌های آمریکای لاتین حمایت خود را از آقای گوایدو اعلام کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خوان گوایدو در کنار یکی دیگر از رهبران مخالفان که می‌گوید نیروهای نظامی او را از حبس خانگی آزاد کرده‌اند

واکنش آمریکا و روسیه

هم‌زمان با تلاش تازه خوان گوایدو برای سرنگونی دولت ونزوئلا، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی نوشت: "دولت آمریکا از مردم ونزوئلا در تحقق خواسته‌شان برای آزادی و دموکراسی کاملا حمایت می‌کند."

سخنگوی کاخ سفید هم گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، وضعیت ونزوئلا و تحولات آن را زیر نظر دارد.

وزارت امرو خارجه روسیه در بیانیه‌ای مخالفان ونزوئلا را به تحریک به درگیری متهم کرده است.

رویارویی سیاسی در ونزوئلا در حالی تشدید شده که وضعیت اقتصادی در این کشور مدت‌ها است که بحرانی شده و تورم سرسام‌آور با کمبود غذا و دارو و قطع برق همراه شده است.

دادگاه عالی ونزوئلا خواهان لغو مصونیت پارلمانی گوایدو شد

ونزوئلا؛ گوایدو طرفدارانش را به برپایی یک تظاهرات بزرگ دعوت کرد

صلیب سرخ وارد ونزوئلا شد

آمریکا سفارت خود در ونزوئلا را تعطیل می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption صدای شلیک گلوله در کاراکاس، پایتخت، شنیده می‌شد

اعتراض‌‌های ناهماهنگ

آقای گوایدو در ویدیویی سه دقیقه‌ای که در کنار یک پایگاه نظامی فیلم‌برداری شده در کنار لئوپولدو لوپز، یکی دیگر از رهبران مخالفان ونزوئلادیده می‌شود که ‌از سال ۲۰۱۴ در حبس خانگی بوده است.

آقای لوپز در این ویدیو می‌‍گوید گروهی از نیروهای نظامی که به آقای گوایدو اعلام وفاداری کرده‌اند او را از حبس خانگی آزاد کرده‌اند.

خوان گوایدو در این ویدیو از مردم می‌خواهد‌ به خیابان‌ها بریزند و به حکومت نیکلاس مادرو پایان دهند.

تصاویر خبرگزاری رویترز خوان گوایدو و لئوپولدو لوپز را به همراه ده‌ها مرد یونیفرم‌پوش در بزرگراهی در کاراکاس، پایتخت، نشان می‌هد.

در این ویدئو دیده می‌شود که به سوی این افراد گاز اشک‌آور پرتاب شده است.

تصاویر نشان می‌دهد که هواداران آقای گوایدو به سوی پایگاه نظامی سنگ پرتاب می‌کنند و گروهی دیگر هم پرچم ونزوئلا در دست دارند، اما از تصاویر به نظر می‌آید که هماهنگی چندانی در میان معترضان وجود ندارد.