مادورو: ارتش بر کودتا پیروز شد

حق نشر عکس AFP
Image caption مادورو از پیروزی بر کودتا سخن گفته و از ارتش برای حمایت از خود قدردانی کرده است

در پی چندین ساعت آشوب و درگیری خشونت‌آمیز در خیابان‌های کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، از پیروزی بر مخالفان سخن گفته است.

روز سه‌شنبه و در پی دعوت خوان گوایدو، رهبر مخالفان، چند هزار نفر در خیابان‌های کاراکاس دست به تظاهرات زدند در حالیکه شماری از نظامیان مسلح نیز آنان را همراهی می‌کردند. این تظاهرات به زودی به خشونت گرایید و بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی وفادار به رئیس جمهوری و شبه‌نظامیان طرفداران دولت درگیری روی داد.

آقای گوایدو، که رئیس پارلمان ونزوئلاست، انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری را غیرقانونی توصیف کرده و با استناد به قانون اساسی، تا زمان برگزاری انتخابات جدید، خود را کفیل ریاست جمهوری اعلام کرده است. حدود پنجاه کشور جهان که عمدتا کشورهای غربی و آمریکای لاتین هستند، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند اما شمار دیگری از کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، سوریه و ترکیه همچنان نیکلاس مادورو را رئیس جمهوری ونزوئلا می‌دانند.

ظاهرا قرار بود تظاهرات روز گذشته به شکلی آرام اما در حمایت نظامیان برگزار شود اما به زودی به خشونت و درگیری کشیده شد.

پومپئو: 'مادورو آماده ترک ونزوئلا شده بود اما روسیه نگذاشت

'تلاش برای کودتا در ونزوئلا'؛ درگیری معترضان با نیروهای امنیتی

ونزوئلا برقراری پروازهای مستقیم ماهان ایر را تکذیب کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مادورو نظامیان طرفدار گوایدو را تروریست خوانده و وعده داده است که آنان را مجازات خواهد کرد

تصاویر تلویزیونی که از آغاز تظاهرات روز گذشته منتشر شده، خوان گوآیدو را در کنار پایگاه هوایی لا کارلوتا نشان می‌دهد که از نظامیان دعوت می کند به مخالفان دولت بپیوندند و برای "دفاع از قانون اساسی" دست به کار شوند.

در این تصاویر، لئوپولدو لوپز، از رهبران مخالف دولت هم که در بازداشت خانگی بود دیده می‌شود. وی گفته است که توسط طرفداران آقای گوآیدو از بازداشت خانگی آزاد شده است.

شامگاه گذشته، آقای مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی نظامیانی را که از خوان گوایدو حمایت کرده بودند به تلاش برای کودتا متهم کرد و گفت که ارتش ونزوئلا بر کودتاگران پیروز شده است. وی از ارتش به خاطر "شکست گروه کوچکی که با ایجاد درگیری در صدد گسترش خشونت بودند" تشکر کرد و نظامیان مسلح طرفدار مخالفان را "تروریست" خواند و تهدید کرد که این افراد "بدون مجازات نخواهند ماند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ظاهرا گوایدو انتظار داشت تظاهرات روز گذشته به طور مسالمت‌آمیز همراه با نظامیان مخالف برگزار شود

در پی تظاهرات روز گذشته، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت که با گسترش تظاهرات، نیکلاس مادورو هواپیمایی را برای فرار به کوبا آماده کرده بود اما به توصیه دولت روسیه، از خروج از کشورش خودداری کرد. آقای مادورو تصمیم به فرار به کوبا را تکذیب و متقابلا ایالات متحده را به تحریک نظامیان برای پیوستن به مخالفان متهم کرده است.

همزمان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کوبا را به حمایت نظامی حکومت ونزوئلا متهم کرده است.

آقای ترامپ در تویتر نوشته که اوضاع ونزوئلا را از نزدیک زیر نظر دارد و افزوده است که "ایالات متحده در تلاش مردم ونزوئلا برای کسب آزادی در کنار آنان ایستاده است." وی گفته است: "اگر ارتشیان و شبه‌نظامیان کوبایی فورا عملیات نظامی و سایر اقدامات خود برای مرگ و نابودی قانون اساسی ونزوئلا را متوقف نکنند، حصر کامل همراه با بالاترین سطح تحریم علیه کوبا برقرار خواهد شد. امیدوارم سربازان کوبایی فورا و به شکلی مسالمت‌آمیز به جزیره خودشان باز گردند."

کوبا از جمله کشورهای حامی حکومت ونزوئلاست اما اعزام نظامیان خود به آن کشور را تایید نکرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات طرفداران مادورو
حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات روز گذشته به سرعت به خشونت کشیده شد

موضوعات مرتبط