بحران ونزوئلا؛ مخالفان بار دیگر تظاهرات بزرگی ترتیب دادند

رهبر مخالفان روند اعتراضات را غیرقابل بازگشت دانسته است حق نشر عکس AFP/GETTY
Image caption رهبر مخالفان روند اعتراضات را غیرقابل بازگشت دانسته است

مخالفان در ونزوئلا یک روز بعد از درگیری های خشونت بار با نیروهای دولتی بار دیگر به درخواست خوان گوایدو رهبر خود تظاهرات بزرگی ترتیب داده اند.

آقای گوایدو در توییتی نوشت: "با قدرتی بیش از گذشته به راهمان ادامه خواهیم داد." همزمان هواداران دولت هم تجمع هایی برگزار کرده اند.

پیشتر نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، از پیروزی بر مخالفان خود خبر داده بود.

خوان گوایدو، روز چهارشنبه (یکم ماه مه) در جمع طرفدارانش در کاراکاس، پایتخت، روند اعتراضات را "غیرقابل بازگشت" خواند و وعده داد که تا "رسیدن به آزادی" تظاهرات روزانه ادامه پیدا کند.

او افزود: "ما در مسیر درست قرار داریم و عقب نخواهیم نشست."

تصاویر منتشر شده در رسانه های اجتماعی حکایت از شرکت اعضای گروه های مخالف دولت و دانشجویان در اعتراضات دارد. همچنین حضور سنگین نیروهای امنیتی در کاراکاس مشهود است که در مواردی به سوی معترضان گاز اشک آور پرتاب کرده اند؛ برخی مردم معترض نیز به پرتاب بمب های آتش زا به سوی نیروهای دولتی مبادرت کرده اند.

هم زمان، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از توسل نیروهای دولت به "قوه قهریه شدید" ابراز نگرانی عمیق کرده است.

روز گذشته نیکلاس مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی نظامیانی را که از خوان گوایدو حمایت کرده بودند به تلاش برای کودتا متهم کرد و گفت که ارتش ونزوئلا بر کودتاگران پیروز شده است.

او از ارتش به خاطر "شکست گروه کوچکی که با ایجاد درگیری در صدد گسترش خشونت بودند" تشکر کرد و نظامیان مسلح طرفدار مخالفان را "تروریست" خواند و تهدید کرد که این افراد "بدون مجازات نخواهند ماند."

حدود ۵۰ کشور جهان که عمدتا کشورهای غربی و آمریکای لاتین هستند، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند اما شمار دیگری از کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، سوریه و ترکیه همچنان نیکلاس مادورو را رئیس جمهوری ونزوئلا می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مادورو نظامیان طرفدار گوایدو را تروریست خوانده و وعده داده است که آنان را مجازات خواهد کرد

تصاویر تلویزیونی روز سه شنبه خوان گوآیدو را در کنار پایگاه هوایی لا کارلوتا نشان داد که از نظامیان دعوت می کند به مخالفان دولت بپیوندند و برای "دفاع از قانون اساسی" دست به کار شوند.

در آن تصاویر، لئوپولدو لوپز، از رهبران مخالف دولت هم که در بازداشت خانگی بود دیده شد که گفته می شود توسط طرفداران آقای گوآیدو از بازداشت خانگی آزاد شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ظاهرا گوایدو انتظار داشت تظاهرات روز گذشته به طور مسالمت‌آمیز همراه با نظامیان مخالف برگزار شود

در پی تظاهرات روز سه شنبه، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که با گسترش تظاهرات، نیکلاس مادورو هواپیمایی را برای فرار به کوبا آماده کرده بود اما به توصیه دولت روسیه، از خروج از کشورش خودداری کرد. آقای مادورو تصمیم به فرار به کوبا را تکذیب و متقابلا ایالات متحده را به تحریک نظامیان برای پیوستن به مخالفان متهم کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کوبا را به حمایت نظامی حکومت ونزوئلا متهم کرده است. کوبا از جمله کشورهای حامی حکومت ونزوئلاست اما اعزام نظامیان خود به آن کشور را تایید نکرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات طرفداران مادورو
حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات روز گذشته به سرعت به خشونت کشیده شد

موضوعات مرتبط