دو حزب اصلی در انتخابات محلی انگلستان باختند

انتخابات محلی حق نشر عکس PA

حزب محافظه‌کار بریتانیا بیش از هزار کرسی را در انتخابات شوراهای محلی در انگلستان از دست داده است. حزب کارگر هم در این انتخابات چند ده کرسی را از دست داد.

ناظران، شکست دو حزب اصلی را به بن‌بست خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) مرتبط می‌دانند.

حزب لیبرال‌دموکرات، که چند سال پیش و پس از تشکیل دولت ائتلافی با محافظه‌کاران، به نخست‌وزیری دیوید کامرون، شکست‌های سنگینی را متحمل شد، توانسته بیش از ۶۵۰ کرسی بیشتر از انتخابات قبلی را به دست بیاورد.

شمار کرسی‌های حزب سبز هم چند برابر شده و بیشترین رشد را در میان احزاب حاضر داشته است.

هم حزب لیبرال‌دموکرات و هم حزب سبز، مخالف خروج از اتحادیه اروپا هستند و می‌گویند باید با برگزاری یک‌ همه‌پرسی برگزیت دوباره، بریتانیا در اتحادیه اروپا بماند.

حزب محافظه‌کار در ماه‌های اخیر گرفتار چنددستگی شده است و ترزا می، رهبر این حزب و نخست‌وزیر بریتانیا، نتوانسته بخش بزرگی از نمایندگانش را برای حمایت از توافق مورد نظرش برای برگزیت قانع کند.

برخی ناظران می‌گویند سیاست مبهم حزب کارگر در قبال برگزیت باعث شده ریزش آرای محافظه‌کاران نه تنها زمینه‌ساز جلب آرای بیشتر برای حزب کارگر نشود، بلکه این حزب کرسی‌هایی را هم از دست بدهد.

البته ترزا می گفته نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که رای‌دهندگان از بن‌بست برگزیت مستاصل شده‌اند و از دو حزب اصلی می‌خواهند که این بحران را حل کنند.

سه هفته دیگر هم قرار است انتخابات پارلمان اروپا در کشورهای اتحادیه اروپا برگزار شود، که بریتانیایی‌ها هم قرار است در آن شرکت کنند.