اسپانیا می‌گوید لیوپلدو لوپز را تحویل نخواهد داد

اسپانیا می‌گوید آقای لوپز هنوز درخواست پناهندگی نکرده و تنها از بیم جانش به سفارت این کشور پناه برده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption اسپانیا می‌گوید آقای لوپز هنوز درخواست رسمی پناهندگی نکرده و تنها از بیم جانش در سفارت این کشور پناه گرفته است

اسپانیا رسما اعلام کرده اجازه نخواهد داد پلیس ونزوئلا با ورود به سفارت‌خانه این کشور در کاراکاس لیوپلدو لوپز، رهبر شناخته شده مخالفان دولت نیکلاس مادورو را که روز سه‌شنبه پس از فرار از حبس خانگی به سفارت اسپانیا پناه برده، بازداشت کنند.

آقای لوپز سرشناس‌ترین مخالف نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا است از سال ۲۰۱۴ به جرم ترویج خشونت و براندازی در بازداشت خانگی به سر می‌برد اما روز سه‌شنبه و همزمان با ناآرامی‌های کاراکاس در کنار خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا دیده شده و از مردم کشورش خواست برای سرنگونی نیکلاس مادورو به خیابان بیایند.

روز سه‌شنبه (اول مه) آقای گوآیدو در حالی که در اطراف او چند نفر با یونیفورم‌های دیده می‌شدند در ویدئویی مدعی شد که توانسته حمایت بخشی از نیروهای نظامی ونزوئلا را جلب کند و از حامیان خود خواست با آمدن به خیابان‌ها به "فاز آخر بازگرداندن قانون اساسی" کمک کنند.

این واقعه موجب شد روز سه‌شنبه خیابان‌های کاراکاس، پایتخت، صحنه ناآرامی‌های شدید و درگیری‌های خونین میان نیروهای امنیتی و پلیس با مخالفان شود.

بنابر گزارش‌ها تاکنون چهار نفر در جریان این ناآرامی‌ها کشته شده‌اند.

در تصاویر مربوط به این ناآرامی‌ها خودروهای نفربر ضدشورش دیده شدند که به میان جمع مخالفان می‌رانند و چند نفر را زیر می‌گیرند.

بیشتر بخوانید

پومپئو: 'مادورو آماده ترک ونزوئلا شده بود اما روسیه نگذاشت'

با وجود این، در ساعات پایانی روز سه‌شنبه نیکلاس مادورو در تصاویر تلویزیونی از فرماندهان ارتش کشورش برای آنچه نافرجام گذاشتن کودتا خوانده شده تشکر کرد و آمریکا را "سرکرده این کودتا" خواند.

لیوپلدو لوپز هم که صبح روز سه‌شنبه با دعوت از مردم و نظامیان خواسته بود به خیابان‌ها بیایند، در پایان همان روز به سفارت اسپانیا پناهنده شد.

اکنون در حالی که دولت آقای مادورو گفته "همه کودتاچیان" را شکست خواهد داد اسپانیا می‌گوید اجازه نخواهد داد ماموران با ورود به سفارت این کشور آقای لوپز را با خود ببرند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خوان گوایدو، رهبر مخالفان

آقای گوآیدو از ماه ژانویه گذشته و همزمان با سوگند یاد کردن نیکلاس مادورو برای آغاز دور دوم ریاست جمهوری مدعی است از آنجا که انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر "سالم" نبوده، بر مسند نشستن دوباره آقای مادورو هم وجاهت قانونی ندارد و بنابراین او به عنوان رئیس مجلس ملی کشور قانونا موظف است تا زمان برگزاری انتخابات مجدد رهبری کشور را بر عهده بگیرد.

بر همین اساس او با سوگند یاد کردن در برابر ده‌ها هزار مخالف دولت که در خیابان‌های کاراکاس جمع شده بودند خود را رئیس‌جمهوری ونزوئلا خوانده است.

پس از این واقعه در ماه ژانویه گذشته، بیش از ۵۰ کشور جهان و در راس آنها آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا ریاست جمهوری آقای گوآیدو را به رسمیت شناختند اما کشورهایی چون چین، روسیه، ایران، ترکیه، کوبا، مکزیک و بسیاری از دیگر دولت‌ها با قانونی خواندن ریاست جمهوری آقای مادورو از ادعای خوآن گوآیدو روی برگرداندند.

اسپانیا و لوپز چه می‌گویند؟

وزارت خارجهاسپانیا امروز جمعه (سوم مه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد تحت هیچ شرایطی آقای لوپز را وادار به ترک این سفارتخانه نخواهد کرد.

دولت اسپانیا همچنین تصریح کرده که لیوپلدو لوپز و خانواده او تنها از ترس جانشان در سفارتخانه اسپانیا پناه گرفته‌اند اما تا امروز درخواست پناهندگی از این کشور نکرده‌اند.

آقای لوپز هم امروز در حالی که در داخل سفارت اسپانیا سخن می‌گفت تاکید کرد او روز سه‌شنبه با فرماندهان ارتش ونزوئلا دیدار کرده بوده است.

او گفته: "سی‌ام آوریل همچون ترکی بر تاج سد خواهد نشست و همین ترک در نهایت سد را خواهد شکست."

آقای لوپز می‌گوید روز سه‌شنبه با کمک ماموران امنیتی که به جمع مخالفان پیوسته‌اند از حصر خانگی رها شده است.

همزمان دادگستری ونزوئلا حکم جلبی برای آقای لوپز به علت نادیده گرفتن حصر خانگی صادر کرده است. دادگاه گفته آقای لوپز باید برای تحمل ۱۳ سال زندان باقیمانده از دوران محکومیتش به بازداشتگاه بازگردد.

او به اتهام تشویش اذهان عمومی و ترویج خشونت در سال ۲۰۱۴ بازداشت شده بود.

در همین حال، روز گذشته (پنجشنبه) تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که از محاصره شدن ساختمان سفارت اسپانیا در کاراکاس از سوی نیروهای نظامی ونزوئلا حکایت داشت.

مادور چه می‌کند؟

روز پنجشنبه نیکلاس مادورو در حالی که صدها نظامی با یونیفورم دور او را گرفته بودند در یک پایگاه نظامی ظاهر شد.

او از ارتش ونزوئلا به علت وفاداری به او تشکر کرد و گفت: "هیچ کس جرات نخواهد کرد که به سرزمین مقدس ما دست درازی کند و یا بخواهد جنگ در ونزوئلا به راه بیاندازد."

سخنان او واکنشی شدید بود به درخواست خوآن گوآیدو که پس از وقایع روز سه‌شنبه از همه کارمندان دولت خواسته بود اعتصاب کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption نیکلاس مادورو روز پنجشنبه در میان جمع کثیری از فرماندهان ارتش دیده شد

ادامه واکنش های بین‌المللی؛ سرشاخ شدن مسکو و واشنگتن

وقایع روز سه‌شنبه خیلی زود پای آمریکا و روسیه را به میان کشید.

در حالی که مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا در همان عصر سه‌شنبه مدعی شد که نیکلاس مادورو آماده "فرار به کوبا" شده بوده اما روسیه در لحظه آخر مانع این کار شده است، کرملین در واکنش به این ادعا نقش آمریکا در وقایع ونزوئلا را مخرب و ناقض قوانین بین‌المللی دانست.

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه در تماسی تلفنی با مایک پومپئو، مراتب اعتراض مسکو را به همتای خود در واشنگتن اعلام کرد.

همزمان سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا طرفین تنش در ونزوئلا را به آرامش و خویشتن‌داری دعوت کرده‌اند و از آنها خواسته اند که از هرگونه خشونت پرهیز کنند.

اتحادیه کشورهای آمریکای لاتین هم امروز، جمعه، جلسه اضطراری در ارتباط با وقایع ونزوئلا برگزار می‌کند.

در حالی که کلمبیا، برزیل، شیلی و چند کشور دیگر از خوان گوآیدو حمایت کرده‌اند، مکزیک، کوبا، بولیوی و چند کشور دیگر آمریکای لاتین همچنان نیکلاس مادورو را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا می‌دانند.

اخبار مرتبط