بنگلادش: عروس داعش در اینجا اعدام خواهد شد

شمیمه بیگم در سال ۲۰۱۵ از شرق لندن و به همراه دو دختر دبیرستانی دیگر به ترکیه و سپس سوریه رفت
Image caption شمیمه بیگم در سال ۲۰۱۵ از شرق لندن و به همراه دو دختر دبیرستانی دیگر به ترکیه و سپس سوریه رفت

وزیرخارجه بنگلادش می‌گوید چنانچه شمیمه بیگم، دختر بریتانیایی که به عروس داعش شهرت یافته، به بنگلادش فرستاده شود حکم اعدام در انتظار او خواهد بود چرا که به جرم "تروریست بودن" محاکمه خواهد شد. شمیمه بگیم از زمان بازداشت در شمال سوریه به سر می‌برد. نوزاد او چندی پیش در بازداشت‌گاه جان داد.

عبدل مومن، وزیر خارجه بنگلادش در گفتگو با بی‌بی‌سی تاکید کرده ماجرای خانم بیگم هیچ ارتباطی با بنگلادش ندارد.

شمیمه بیگم و دو دختر دبیرستانی دیگر در سال ۲۰۱۵ از لندن به ترکیه و سپس از آنجا به سوریه رفتند تا به خلافتی که گروه موسوم به دولت اسلامی در این کشور برپا کرده بود بپیوندند.

اما پس از آن که داعش در عراق و سوریه از مناطق تحت تصرفش عقب رانده شد خانم بیگم به یک بازداشت‌گاه در شمال سوریه که تحت کنترل نیروهای کرد است منتقل شد.

بیشتر بخوانید

با شناسایی خانم بیگم در این بازداشتگاه بحث درباره درخواست بازگشت او به زادگاهش، بریتانیا، بالا گرفت و در پی آن وزارت کشور بریتانیا در ماه فوریه گذشته اعلام کرد که حق شهروندی خانم بیگم را سلب کرده و به او اجازه نخواهد داد که وارد خاک بریتانیا شود.

این تصمیم در حالی از سوی وزارت کشور بریتانیا اعلام شد که بنابر قوانین بین‌المللی اگر کسی به علت سلب تابعیت بدون کشور شود دولت‌ها حق سلب تابعیت از او را نخواهند داشت.

همه اینها در شرایطی روی داد که شمیمه بیگم از همسر داعشی خود صاحب یک نوزاد پسر شده بود و بحث و جدل بر سر بریتانیایی بودن آن نوزاد هم شرایط را پیچیده‌تر کرده بود.

با وجود این، تنها چند هفته پس از شناسایی شمیمه بیگم در این بازداشتگاه جراح، نوزاد پسر او بر اثر سرماخوردگی شدید و سینه پهلو جان داد.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Jamie Wiseman/Daily Mail
Image caption علت مرگ نوزاد خانم بیگم سینه پهلو و شرایط بد اردوگاه ذکر شد

در همین حال، تسنیم آکونجی، وکیل خانم بیگم به بی‌بی‌سی گفته از نظر او "به هیچ وجه نمی‌توان مشکل او (شمیمه) را به بنگلادش ربط داد."

خانم بیگم از طریق وکیلش به تصمیم وزارت خارجه بریتانیا اعتراض کرده و شکایتی در این رابطه به دادگاه تقدیم کرده است.

همزمان آقای مومن، وزیرخارجه بنگلادش تاکید کرده که "هیچ امکانی وجود ندارد" که کشورش بتواند به شمیمه بیگم حق شهروندی اعطاء کند و یا اجازه ورود او را به بنگلادش صادر کند.

آقای مومن گفته: "او (شمیمه) هیچ گاه درخواست شهروندی بنگلادش را نکرده و مادر و پدر او هم شهروندان بریتانیا هستند. دولت بریتانیا مسئولیت او را برعهده دارد و باید در این باره تصمیم بگیرد."

وزیرخارجه بنگلادش افزوده اگر شمیمه بیگم در نهایت به بنگلادش وارد شود با سیاست "تحمل صفر" برای "تروریست‌ها" روبرو خواهد شد.

این اظهارات می‌تواند فشارها بر ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا افزایش دهد و او را وادار کند که درباره سرنوشت و شکایت خانم بیگم تصمیم‌گیری کند.

"قانون بنگلادش در این باره کاملا صراحت دارد. تروریست‌ها باید اعدام شوند."

شمیمه بیگم اگرچه برای پیوستن به داعش به سوریه سفر کرده اما هیچ اتهامی که مربوط به حملات و اقدامات تروریستی باشد را نپذیرفته است.

تسنیم آکونجی، وکیل خانم بیگم می‌گوید وزارت کشور بریتانیا می‌تواند از تصمیم خود مبنی بر سلب شهروندی خانم بیگم عقب نشینی کند و به این ترتیب "از صرف میلیون ها دلار پولی که از محل مالیات مردم بریتانیا" برای امور دادگاه هزینه خواهد شد جلوگیری کند.

آقای آکونجی گفته: "سلب حق شهروندی از شمیمه در حقیقت تلاش برای از سر خود بازکردن است آن هم از طریق سلب مسئولیت کردن از مشکلات خودمان و مانند زباله آن را به زمین کشور دیگری انداختن."

وزارت کشور بریتانیا در پاسخ به بی‌بی‌سی گفته واکنشی به سخنان عبدل مومن، وزیرخارجه بنگلادش نشان نخواهد داد و بیانیه جدیدی هم در این باره صادر نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط