رئیس‌جمهوری برزیل سفر به آمریکا را لغو کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سیاست‌های ژائر بولسونارو در حوزه محیط زیست با انتقادهای شدیدی مواجه شده است

ژائر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل سفر خود به آمریکا را به دنبال اعتراض گروه‌های حقوق بشری و محیط زیستی لغو کرده است.

سیاست‌های ژائر بولسونارو در حوزه محیط زیست با انتقادهای شدیدی مواجه شده است. او گفته است سیاست‌های حمایتی دولت‌های پیشین برای محافظت از محیط زیست و جنگل‌های آمازون را تعدیل خواهد کرد و این سیاست‌ها را مانعی برای رشد و توسعه دانسته است.

آقای بولسونارو قرار بود در این سفر در مراسمی که به افتخارش در شهر نیویورک برگزار می‌شد شرکت کند و جایزه "فرد سال" را دریافت کند اما سخنگوی آقای بولسونارو گفته است رئیس‌جمهوری برزیل دیگر در این ضیافت شام شرکت نخواهد کرد.

اتاق بازرگانی برزیل و آمریکا بانی این مراسم بود اما چندین تالار از میزبانی این مراسم سر باز زدند.

سخنگوی رئیس‌جمهوری برزیل، بیل دبلاسیو، شهردار نیویورک و فشار "گروه‌های ذی‌نفوذ" را دلیل لغو این سفر اعلام کرده است.

شهردار نیویورک پیشتر آقای بولسونارو را "انسانی بسیار خطرناک" خوانده بود. او گفته بود "او فقط به دلیل نژادپرستی و همجنسگراهراسی علنی‌اش خطرناک نیست بلکه او فردی است که بیشترین تاثیر را بر آنچه که در آمازون رخ می‌دهد، دارد."

موزه تاریخ طبیعی در نیویورک پیشتر آمادگی خود را برای میزبانی ضیافت شام رئیس‌جمهوری برزیل اعلام کرده بود اما پس از آن که مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفت منصرف شد.

حامیان مالی ضیافت شام رئیس‌جمهوری دست راست برزیل از جمله شرکا هواپیمایی دلتا و روزنامه فایننشال تایمز هم به دنبال مخالفت‌ها، اعلام کردند که اسپانسر این ضیافت نخواهند شد.

فعالان محیط زیستی و سازمان‌های فعال در این حوزه آقای بولسونارو را "تهدیدی برای اکوسیستم (بوم‌سازگان) برزیل خوانده‌اند."

موضوعات مرتبط