پومپئو خواستار خروج روسیه، کوبا و ایران از ونزوئلا شد

مایک پومپئو حق نشر عکس CBS

در خلال ناآرامی های ونزوئلا مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با متهم کردن ایران، روسیه و کوبا به "مداخله در حق مردم ونزوئلا برای احیای دمکراسی" خواستار خروج این کشورها از ونزوئلا شد.

او روز یکشنبه به شبکه ای بی سی گفت: "رئیس جمهور گفته است که روس ها باید خارج شوند... هدف خیلی روشن است: ما خواهان خروج ایرانی ها، خروج روسه و خروج کوبایی ها هستیم. اگر قرار باشد دمکراسی در ونزوئلا احیا شود، این اتفاق باید بیافتد."

آقای پومپئو همچنین گفت که نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، "فعلا درحال حکومت کردن است"، اما نمی تواند بخشی از آینده این کشور باشد.

آقای پومپئو گفت: "ما از گزینه مجمع ملی ونزوئلا حمایت می کنیم. خوان گوایدو رئیس جمهور موقت کشور است و همانطور که می دانید گاه این طور مسیرها ناهموار است."

"مادورو فعلا درحال حکومت کردن است، اما نمی تواند کشور را مدیریت کند. فقر و گرسنگی خیلی شدید است و کودکان بیمار به دارو دسترسی ندارند. این کسی نیست که بتواند بخشی از آینده ونزوئلا باشد و اینکه اتفاق فردا بیافتد یا پس فردا یا یک هفته از حالا، کسی نمی تواند بگوید."

او اضافه کرد: "مادورو نمی تواند نسبت به موقعیت خود احساس امنیت کند و نباید هم بکند. چون مردم ونزوئلا در نهایت خواستار کناره گیری او خواهند شد."

آقای گوایدو در ماه ژانویه خود را رئیس جمهور موقت اعلام کرد. او به عنوان رئیس مجمع ملی که در کنترل مخالفان است، با استناد به قانون اساسی چنین کرد و استدلال کرد که انتخاب مجدد آقای مادورو در سال گذشته نامشروع بوده است.

اما آقای مادورو - که مورد حمایت روسیه، چین و فرماندهان ارتش ونزوئلاست - از واگذاری قدرت سر باز زده است.

آقای گوایدو در مصاحبه ای در روز شنبه با روزنامه واشنگتن پست گفت که مخالفان نتوانسته اند حمایت ارتش را به اندازه کافی جلب کنند.

او روز سه شنبه هفته پیش با حاضر شدن در کنار گروهی از نظامیان یونیفورم‌پوش مدعی حمایت بخشی از نیروهای مسلح از او برای سرنگوی دولت نیکلاس مادورو شد. او از مردم خواست برای پایان دادن به حکومت آقای مادورو به خیابان‌ها بیایند. با این حال دولت ونزوئلا ساعاتی بعد گفت که توانسته یک کودتای "کوچک" را سرکوب کند.

در همان روز مایک پومپئو، مدعی شد که در پی تحولات روز سه شنبه آقای مادورو آماده ترک خاک این کشور به مقصد کوبا شده بوده اما روسیه مانع این کار شد.

آقای پومپئو در مصاحبه روز یکشنبه گفت: "بدون کمک کوبایی ها، امکان نداشت او هنوز در قدرت باشد. آنها در کانون این ماجرا هستند" و اشاره کرد که محافظت از مادورو به عهده نیروهای امنیتی کوباست.

حق نشر عکس Reuters

او سپس به حمایت روسیه و ایران از دولت مادورو اشاره کرد و خواستار خروج آنها هم شد.

بعد از رویدادهای روز سه شنبه، ایران آنچه را تهدیدهای آمریکا علیه ونزوئلا خواند محکوم کرد.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه گفته بود: "جمهوری اسلامی ایران تلاش آمریکا برای انجام کودتا یا هر گونه اقدام نظامی در ونزوئلا و سخنان مقام های واشنگتن برای تحریک به اغتشاش و خشونت در آن کشور را به شدت محکوم می کند."

به گزارش ایرنا او افزود: "تهدید به استفاده از زور علیه کشورهای دیگر، نقض آشکار حقوق بین الملل به ویژه منشور ملل متحد است و از دبیرکل سازمان ملل متحد و تمامی اعضای جامعه بین الملل انتظار می رود این گونه اظهارات را محکوم کرده و نسبت به آن واکنش مقتضی نشان دهند."

'بررسی درخواست مداخله آمریکا'

همزمان خوان گوایدو در مصاحبه ای با بی بی سی گفته که درخواست از آمریکا برای مداخله نظامی در این کشور را بررسی می کند.

او در مصاحبه ای با نیک برایانت، خبرنگار بی بی سی، گفت که برای برکناری رئیس جمهور نیکلاس مادورو "همه گزینه ها را ارزیابی می کند."

آقای گوایدو که از حمایت بیش از ۵۰ کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه و بیشتر کشورهای آمریکای لاتین برخوردار است، گفت که حمایت آمریکا از او "تعیین کننده" بوده است.

او گفت: "به نظرم موضع پرزیدنت ترامپ خیلی قاطعانه بوده، که ما از آن قدردانی می کنیم، همانطور که باقی جهان می کند."

او در پاسخ به این سوال که آیا مایل است آقای ترامپ و ارتش آمریکا در کشورش مداخله کنند، گفت که "بررسی مداخله بین المللی کاری مسئولانه" است و افزود: "من به عنوان رئیس جمهوری که عهده دار امور پارلمان هستم، در صورت لزوم همه گزینه ها را بررسی می کنم."

آقای ترامپ روز جمعه به خبرنگاران گفت که او در پی مداخله نظامی در ونزوئلا نیست.

او گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در تماسی تلفنی به او اطمینان داده است که "او دنبال مداخله در ونزوئلا نیست و فقط خواهان رویدادی مثبت برای ونزوئلاست" و افزود: "و من هم احساس مشابهی دارم."

بیشتر بخوانید:

مادورو: ارتش بر کودتا پیروز شد

بحران ونزوئلا؛ گوایدو قول اعتصاب‌های فلج‌کننده را داد

پومپئو: 'مادورو آماده ترک ونزوئلا شده بود اما روسیه نگذاشت'

بحران ونزوئلا؛ مخالفان بار دیگر تظاهرات بزرگی ترتیب دادند

'تلاش برای کودتا در ونزوئلا'؛ درگیری معترضان با نیروهای امنیتی