ونزوئلا از برنامه محاکمه هفت نماینده مخالف دولت خبر داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption خوان گوایدو به تازگی در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که درخواست از آمریکا برای مداخله نظامی در این کشور را بررسی می کند

دیوان عالی ونزوئلا اعلام کرده که هفت عضو مجمع ملی تحت کنترل مخالفان دولت به علت حمایت از تلاش ناکام اخیر خوان گوایدو برای در دست گرفتن قدرت، بنا بر اتهام "خیانت" و "توطئه" محاکمه می شوند.

هم زمان، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، از لغو تحریم ها علیه یک مقام اطلاعاتی سابق ونزوئلا خبر داده که به اردوی مخالفان پیوسته است.

مجلس موسسان ونزوئلا - که طرفدار نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری است - روز سه شنبه (هفت مه) مصونیت قضایی هفت نفر از جمله راموس آلوپ، رئیس سابق مجمع ملی، را لغو کرد.

دیوسدادو کابلو، رئیس مجلس موسسان - دومین فرد قدرتمند در حکومت پس از آقای مادورو - در شبکه توییتر نوشت: "گام بعدی چیست؟ محاکمه."

هم زمان، آمریکا از لغو تحریم ژنرال کریستوفر فیگوئرا، رئیس سابق سازمان اطلاعات ونزوئلا خبر داده که به تازگی به اردوی مخالفان پیوسته است.

این خبر روز سه شنبه توسط مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، اعلام شد. آقای پنس وعده داد که نام مقامات دیگری که از خوان گوایدو حمایت کنند هم از فهرست تحریم های واشنگتن حذف شود.

نیکلاس مادورو - که مورد حمایت روسیه، چین و فرماندهان ارتش است - از واگذاری قدرت به خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس جمهوری خود خوانده، خودداری کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا

خوان گوایدو هفته پیش با حاضر شدن در کنار گروهی از نظامیان مدعی حمایت بخشی از نیروهای مسلح از او برای سرنگونی نیکلاس مادورو شد. او از مردم خواست برای پایان دادن به حکومت آقای مادورو به خیابان‌ها بیایند. با این حال دولت ونزوئلا ساعاتی بعد گفت که توانسته یک کودتای "کوچک" را سرکوب کند.

آقای گوایدو در ماه ژانویه امسال خود را رئیس جمهوری موقت اعلام کرد. او به عنوان رئیس مجمع ملی که در کنترل مخالفان است، با استناد به قانون اساسی چنین کرد و استدلال کرد که انتخاب مجدد آقای مادورو در سال گذشته نامشروع بوده است.

خوان گوایدو به تازگی در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که درخواست از آمریکا برای مداخله نظامی در این کشور را بررسی می کند. او گفت که برای برکناری رئیس جمهور نیکلاس مادورو "همه گزینه ها را ارزیابی می کند."

آقای گوایدو که از حمایت بیش از ۵۰ کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه و بیشتر کشورهای آمریکای لاتین برخوردار است، گفت که حمایت آمریکا از او "تعیین کننده" بوده است.

بیشتر بخوانید:

پومپئو خواستار خروج روسیه، کوبا و ایران از ونزوئلا شد

مادورو: ارتش بر کودتا پیروز شد

بحران ونزوئلا؛ گوایدو قول اعتصاب‌های فلج‌کننده را داد

پومپئو: 'مادورو آماده ترک ونزوئلا شده بود اما روسیه نگذاشت'

بحران ونزوئلا؛ مخالفان بار دیگر تظاهرات بزرگی ترتیب دادند

'تلاش برای کودتا در ونزوئلا'؛ درگیری معترضان با نیروهای امنیتی