آسیه بی‌بی، زن متهم به کفرگویی از پاکستان خارج شد

محکوم شدن آسیه بی‌بی به اعدام به اتهام کفرگویی، باعث شد مساله قوانین ضد کفرگویی و شدت مجازات‌های آن، به طور گسترده مورد توجه قرار بگیرد
Image caption محکوم شدن آسیه بی‌بی به اعدام به اتهام کفرگویی، باعث شد مساله قوانین ضد کفرگویی و شدت مجازات‌های آن، به طور گسترده مورد توجه قرار بگیرد

آسیه بی‌بی، زن پاکستانی متهم به کفرگویی سرانجام از کشورش خارج شده است.

روز چهارشنبه، ١٨ اردیبهشت (٨ مه)، یک مقام پاکستان گفت که آسیه بی‌بی سرانجام از این کشور خارج شده و افزود که این زن "با تصمیم خود که مستقلا اتخاذ کرده بود" پاکستان را ترک کرده است.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی، ساعاتی بعد وکیل آسیه بی‌بی تایید کرد که او به کانادا رسیده است. دو دختر این زن پاکستانی در کانادا زندگی می‌کنند و دولت کانادا به خود او پناهندگی سیاسی اعطا کرده است.

خروج این زن پاکستانی به دلیل تهدیدهای برخی گروه‌های تندرو اسلامگرا علیه جان او صورت گرفته است. آنان از تبرئه او از اتهام اهانت به پیامبر اسلام ناخرسند بوده و این زن را مستوجب اعدام دانسته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مسلمانان تندرو از جمله شماری از سیاستمداران اسلامگرای پاکستانی تبرئه آسیه بی‌بی را محکوم کرده و خواستار اعدام او شدند

آسیه نورین مشهور به آسیه بی‌بی که مسیحی کاتولیک است در سال ۲۰۰۹ به دلیل نوشیدن آب از یک ظرف که ظاهرا متعلق به مسلمانان بود با واکنش تند یک زن مسلمان روبرو شد و در پی آن، بین دو طرف جدال لفظی بروز کرد. زن مسلمان بعدا آسیه بی‌بی را متهم کرد که در جریان نزاع، به پیامبر اسلام توهین کرده و در نتیجه، مرتکب کفرگویی شده است.

او همواره این اتهام را رد کرده و گفته است که زن مسلمان به خاطر کینه‌ای که از خانواده او داشته، چنین اتهامی را وارد کرده است. با انتشار خبر این اتهام، گروهی از اهالی محل به خانه آسیه ‌بی‌بی حمله کردند و به ضرب و شتم او پرداختند. بعدا بعضی از این افراد به عنوان شاهد در دادگاه حضور یافتند و گفتند که این زن به توهین به پیغمبر اسلام اعتراف کرده است.

حق نشر عکس l'osservatore romano
Image caption ملاقات آسیه بی‌بی (سمت راست پاپ) و همسرش (با کراوات قرمز) با پاپ در واتیکان - مسیحیان در پاکستان در موقعیت اجتماعی فرودستی قرار دارند

در سال ۲۰۱۰، یک دادگاه پاکستانی این زن مسیحی را در ارتباط با اهانت به پیغمبر اسلام مجرم شناخت و به اعدام محکوم کرد. وکیل آسیه بی بی توانست این پرونده را به دادگاه تجدید نظر در لاهور ارجاع دهد اما این دادگاه هم حکم اعدام را تایید کرد.

همسر آسیه بی‌بی با توسل به رئیس جمهوری پاکستان خواستار عفو او شد. در سال ۲۰۱۴، در حالیکه صدور حکم اعدام برای این زن پاکستانی انتقاد گسترده‌ای را در سطح جهانی در پی آورده بود، وکیل او پرونده را برای رسیدگی به دیوان عالی پاکستان ارجاع داد. قضات دیوان عالی سرانجام اتهام وارده را مردود دانسته و به تبرئه او رای دادند.

رای دیوان عالی واکنش تند مسلمانان تندرو از جمله شماری از سیاستمداران پاکستانی و تهدید این زن به قتل را در پی داشت و باعث شد او به زندگی مخفی روی بیاورد.

پرونده اتهامی این زن پاکستانی باعث ابراز ناخرسندی گروه‌های مدافع حقوق بشر در پاکستان شده بود. به گفته آنان، قوانین سختگیرانه این کشور در مورد کفرگویی ابزاری به دست مسلمانان متعصب داده است تا از آن برای فشار بر اقلیت‌های دینی بهره برداری کنند.