چند نماینده مخالف دولت ونزوئلا به سفارتخانه‌های خارجی پناهنده شدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گوایدو تلاش برای بازداشت نمایندگان پارلمان را نشانه ضعف دولت دانسته است

چند نماینده مخالفت دولت در پارلمان ونزوئلا از بیم بازداشت به دست نیروهای امنیتی، به سفارتخانه‌های خارجی پناه برده‌اند.

با ادامه تنش سیاسی در ونزوئلا و رویارویی نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری، و خوان گوایدو، رئیس پارلمان که خود را رئیس جمهوری موقت اعلام کرده است، دو نماینده پارلمان ونزوئلا از حزب مخالف رئیس جمهوری به سفارت ایتالیا و یک نفر دیگر به سفارت آرژانتین پناهنده شده‌اند.

این سه تن از جمله تعدادی از نمایندگان پارلمان هستند که مصونیت پارلمانی آنان به دستور دادگاه عالی لغو شده است. دادگاه عالی دستور تحقیقات از این افراد در ارتباط با اتهام توطئه، شورش و خیانت به حکومت را صادر کرده است. قضات کنونی دادگاه عالی ونزوئلا توسط جمهوری هوگو چاوز، رئیس جمهوری قبلی، و نیکلاس مادورو، جانشین او منصوب شده و از دولت حمایت می‌کنند.

روز چهارشنبه، نیروهای امنیتی ادگار زامبرانو، نایب رئیس مجلس را که مصونیت پارلمانی او نیز لغو شده بود، بازداشت کردند و با خود بردند.

سرویس اطلاعاتی ونزوئلا معاون خوان گوایدو، رهبر مخالفان را بازداشت کرد

بحران ونزوئلا؛ گوایدو قول اعتصاب‌های فلج‌کننده را داد

مادورو: ارتش بر کودتا پیروز شد

پومپئو: 'مادورو آماده ترک ونزوئلا شده بود اما روسیه نگذاشت'

ونزوئلا برقراری پروازهای مستقیم ماهان ایر را تکذیب کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption مادورو مخالفان را به ارتباط با بیگانه و خیانت به کشور متهم کرده است

در ونزوئلا چه می‌گذرد؟

خوان گوایدو با متهم کردن نیکلاس مادورو به تلاش برای نابود کردن پارلمان، که احزاب مخالف در آن از اکثریت قاطعی برخوردارند، گفته است که این اقدام "نشانه تلاش مذبوحانه رژیم است که نمی‌داند به چه کسی می‌تواند اعتماد کند." آقای گوایدو انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری را غیرقانونی دانسته و زمامداری آقای مادورو را غیرمشروع دانسته و با استناد به قانون اساسی ونزوئلا، تا برگزاری انتخابات بعدی خود را کفیل ریاست جمهوری معرفی کرده است. در مقابل، نیکلاس مادورو وی را "آلت دست آمریکا" توصیف کرده است.

ایالات متحده و بیش از پنجاه کشور دیگر، عمدتا شامل کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند در حالی که شماری از کشورهای دیگر از جمله روسیه، چین، سوریه، ایران و ترکیه بر قانونی بودن ریاست جمهوری آقای مادورو تاکید دارند. ایالات متحده هشدار داده است که هرگونه اقدامی علیه خوان گوایدو واکنش شدیدی را در پی خواهد داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption همراه با تشدید بحران اقتصادی، بحران سیاسی هم در ونزوئلا ادامه دارد

آقای گوایدو از مخالفان دولت ونزوئلا دعوت کرده است تا روز یکشنبه برای تظاهرات گسترده به خیابان ها بیایند. او گفته است که "هیچ تهدیدی نمی‌تواند ما را از خیابان‌ها بیرون کند."

طی هفته گذشته تظاهرات علیه دولت ادامه داشته و در جریان آن، شش نفر دردرگیری با پلیس ضد شورش کشته شدند.

ونزوئلا از جمله کشورهای عمده صادرکننده نفت و عضو اوپک است اما طی چند سال اخیر، با بحران شدید اقتصادی شامل تورم لجام گسیخته، کمبود شدید کالاهای اساسی و بیکاری گسترده دست به گریبان بوده که باعث شده است هزاران تن از مردم این کشور در جستجوی کار و زندگی بهتر به کشورهای همسایه مهاجرت کنند.

ونزوئلا از نخستین کشورهای آمریکای لاتین است که با کناره‌گیری دولت نظامیان در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی، به دموکراسی دست یافت. از حدود هفده سال پیش، قدرت در این کشور در دست هوگو چاوز، رئیس جمهوری چپگرای سابق، و نیکلاس مادورو، جانشین او بوده است. از زمان هوگو چاوز بین دولت‌های ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران روابط نزدیک و دوستانه‌ای وجود داشته است.

مخالفان دولت ونزوئلا سیاست‌های اقتصادی و فساد گسترده در این مدت را عامل شرایط وخیم اقتصادی کشورشان می‌دانند اما دولت ونزوئلا توطئه دشمنان خارجی و داخلی و به خصوص آمریکا را مسئول معرفی می‌کند.

در حال حاضر، هر دو طرف کشاکش سیاسی در صدد جلب حمایت نظامیان هستند. در حالی که شماری از نظامیان آشکارا از تغییر دولت و سپردن امور کشور به خوان گوایدو طرفداری کرده‌اند به نظر می‌رسد که هنوز اکثر نظامیان ارشد به آقای مادورو وفادار مانده‌اند.

موضوعات مرتبط