شمار دیگری از اعضای پارلمان ونزوئلا به خیانت متهم شدند

ماموران مانع ورود نمایندگان به پارلمان شدند حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماموران مانع ورود نمایندگان به پارلمان شدند

دیوان عالی ونزوئلا چهار عضو پارلمان از گروه های مخالف دولت را به خیانت متهم کرده است که یک روز پس از طرح اتهامی مشابه علیه ده قانونگذار دیگر است.

همه این نمایندگان از تلاش ناکام خوان گوایدو، رهبر مخالفان، برای قانع کردن نظامیان به نافرمانی در برابر دولت نیکلاس مادورو حمایت کرده اند.

هفته پیش یک قانونگذار دستگیر شد و چندین نفر دیگر در سفارتخانه های خارجی پناه گرفتند.

در همین حال نیروهای امنیتی در روز سه شنبه ساختمان پارلمان را مسدود کردند.

اعضای دستگاه اطلاعاتی "سبین"، پلیس و ارتش مانع حضور نمایندگان در جلسه پارلمان که در کنترل مخالفان است شدند.

قرار بود نمایندگان در این جلسه درباره تصمیم دیوان عالی برای لغو مصونیت پارلمانی چندین نفر از همکاران خود و بازداشت ادگار زامبرانو، نائب رئیس پارلمان، بحث کنند.

به گفته قانونگذاران نیروهای امنیتی گفتند درحال تحقیق درباره وجود یک وسیله انفجاری در داخل ساختمان هستند.

خوان پابلو گوانیپا به خبرگزاری رویترز گفت: "اینها همه بخشی از نمایشی برای جلوگیری از انجام وظایف پارلمان است، تلاش نظام استبدادی که دنبال مخالفان می رود. ما برای تغییری سیاسی می جنگیم."

آقای گوایدو که قبلا نیکلاس مادورو را به تلاش برای بستن پارلمان متهم کرده در توییتر نوشت: "درحالی که دیکتاتور تنها در کاخی سنگر گرفته که به او تعلق ندارد، نیروهایش سعی دارند قوه مقننه را گروگان بگیرند."

حق نشر عکس Getty Images

از ۳۰ آوریل که تلاش گوایدو برای تشویق ارتش به نافرمانی در برابر حکومت آقای مادورو ناکام ماند، تلاش های دولت برای سرکوب مخالفان شدت گرفته است.

از زمانی که حزب سوسیالیست آقای مادورو در سال ۲۰۱۶ کنترل مجمع ملی (پارلمان) را از دست داد، اختیارات این نهاد شدیدا محدود شده است. آقای مادورو سپس "مجمع قانون اساسی" را تاسیس کرد که تحت کنترل نیروهای وفادار به اوست.

هفته پیش سه قانونگذار که مصونیت آنها سلب شده بود به سفارتخانه های خارجی در کاراکاس پناه بردند.

آقای گوایدو که رئیس مجمع ملی است در ماه ژانویه خود را رئیس جمهور موقت کشور اعلام کرد و قدرت او از سوی بیش از ۵۰ کشور جهان از جمله آمریکا، کانادا و بیشتر کشورهای آمریکای لاتین به رسمیت شناخته شد.

در مقابل آقای مادورو از حمایت سران ارتش، روسیه، چین، ترکیه و ایران برخوردار است.

همزمان عفو بین الملل می گوید بر این باور است که مقام های ونزوئلا در ماه ژانویه هنگام سرکوب اعتراضات مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند.

این گروه دادگاه جرایم بین المللی و شورای حقوق بشر سازمان ملل را به تحقیق درباره این ادعاها ترغیب کرده است.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط