پنج جدایی‌طلب کاتالان از زندان به پارلمان اسپانیا برده شدند

سه نفر از پنج نماینده‌ای که از زندان به پارلمان برده شدند حق نشر عکس Reuters
Image caption سه نفر از پنج نماینده‌ای که از زندان به پارلمان برده شدند

پنج جدایی‌طلب کاتالان که به اتهام شورش در دادگاه محاکمه می‌شوند، با محافظت شدید پلیس در افتتاحیه پارلمان جدید اسپانیا حضور یافتند.

این پنج نفر در همه‌پرسی سال ٢٠١٧ برای استقلال کاتالونیا که دولت مرکزی اسپانیا آن را غیرقانونی می‌دانست تلاش می‌کردند.

این اولین بار در اسپانیا است که زندانی منتخب در انتخابات، اجازه حضور در پارلمان یافته است.

از این پنج نفر -ژوزپ رول، اریول ژونکراس، ژوردی سانچز، ژوردی تورول و رائول رومه‌وا- چهار نفر برای مجلس سفلی انتخاب شده اند و یک نفر سناتور است.

این پنج نفر در انتخابات اسپانیا که تقریبا یک ماه پیش برگزار شد انتخاب شده بودند. در آن انتخابات حزب سوسیالیست بدون رسیدن به اکثریت برنده شد.

پس از ادای سوگند به عنوان نماینده پارلمان، این پنج نفر به زندان برگشتند.

هفته پیش دادگاه عالی اسپانیا درخواست این پنج نفر را برای اینکه از زندان آزاد شوند نپذیرفت و فقط "استثنائا" به آنها مجوز داد در افتتاحیه پارلمان حضور داشته باشند. این حکم روشن نکرد آیا آنها اجازه شرکت در مباحثات پارلمان را خواهد داشت یا نه.

حزب محافظه‌کار "مردم" و حزب راست میانه "شهروندان" در تلاشند که این پنج نفر از حضور در پارلمان معلق شوند.

به نوشته روزنامه ال پائیس، سانتیاگو آباسکال، رهبر حزب راست افراطی بوکس در مراسم افتتاح پارلمان بر کرسی‌ای نشست که به طور سنتی محل نشستن سخنگوی حزب سوسیالیست بوده است.

حزب بوکس در انتخابات اخیر ٢٤ کرسی به دست آورد. از پایان دیکتاتوری ژنرال فرانکو در سال ١٩٧٥، چنین نتیجه‌ای برای یک حزب راست افراطی سابقه نداشته است.

در انتخابات اخیر نخست وزیر فعلی اسپانیا پدرو سانچز ١٢٣ کرسی را به دست آورد اما برای رسیدن به اکثریت، به ٤٢ کرسی حزب "ما می‌توانیم" (پودموس) و یازده کرسی جدایی‌طلبان کاتلان یا باسک نیاز دارد.

موضوعات مرتبط