انتقاد ترامپ از آزادی یک طالب آمریکایی

جان والکر لیند از پیوستن به طالبان در سال 2002 ابراز تاسف کرده اما عده‌ای در صداقت او ابراز تردید کرده‌اند. حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption جان والکر لیند از پیوستن به طالبان در سال 2002 ابراز تاسف کرده اما عده‌ای در صداقت او ابراز تردید کرده‌اند.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا آزادی زودتر از موعد جان والکر لیند، طالب آمریکایی را "خلاف وجدان" خوانده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، درباره آزادی آقای لیند به فاکس نیوز گفت: "من رئیس سیا بودم و می‌دانم جانی اسپن یکی از ما بود. مرد شجاعی بود و حالا ما اجازه می‌دهیم کسی که در مرگ او دست داشته بعد از یک محکومیت به نسبت کوتاه آزاد شود. او هنوز آمریکا را تهدید می‌کند و به همان جهادی اعتقاد دارد که آمریکایی‌ها و یک مامور سیا را کشت. آزادی او اتفاق مشکل داری است."

آقای لیند در پی دستگیری در سال ۲۰۰۱ زمانی که در کنار طالبان افغانستان می‌جنگید به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

او ۱۷ سال از زندان خود را پشت سر گذاشته و سه سال زودتر از موعد آزاد شده است.

آزادی او انتقاد عده زیادی را برانگیخته که می‌گویند آقای والکر هنوز تفکراتی افراطی دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز گفته "اصلا از این موضوع خوشحال نیست" و وعده داده دولتش از نزدیک او را زیر نظر خواهد داشت.

آقای ترامپ البته تاکید کرده از نظر قانونی کاری از دست دولت او برنمی‌آید.

آقای پومپئو در مصاحبه با شبکه خبری فاکس گفته است آزادی این آمریکایی عمیقا اشتباه و نگران کننده است.

بیل کامینگز وکیل این شهروند آمریکایی به سی‌ان‌ان گفته است موکلش از زندان در ایندیانا به ایالت ویرجینا منتقل می‌شود و تحت نظر افسر محافظ زندگی خواهد کرد.

جان والکر لیند در سال ۱۹۸۱ و در یک خانواده کاتولیک در واشنگتن پایتخت آمریکا متولد شد.

پدر و مادرش نام او را به یاد جان لنون خواننده مشهور انتخاب کردند.

او در ۱۶ سالگی مدرسه را ترک کرد و یک سال بعد به یمن رفت تا عربی بیاموزد.

در سال ۲۰۰۰ او برای ادامه آموزش به پاکستان رفت و نهایتا در سال ۲۰۰۲ به افغانستان رفت تا به طالبان بپیوندد.

نیروهای آمریکایی او را کمی بعد از اشغال افغانستان در پی حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ دستگیر کردند.

او در جلسه دادگاه هنگام صدور حکم خود گفت: "اگر آنچه امروز درباره طالبان می‌دانم آن موقع می‌دانستم هیچ‌وقت به آنها ملحق نمی‌شدم."

آیا لیند هنوز یک اسلام‌گراست؟

نگرانی‌هایی مطرح شده درباره اینکه آقای لیند هنوز افکار افراطی دارد.

در سال ۲۰۱۷ مجله فارین پالیسی اسنادی دولتی را منتشر کرد که در آن آمده بود آقای لیند هنوز جهاد را تبلیغ می‌کند و متون خشونت‌طلبان افراطی را ترجمه یا تالیف می‌کند.

در این سند دولتی درعین حال آمده که لیند در ماه مارس سال گذشته به یک تهیه کننده خبر تلویزیون گفته است که بعد از آزادی نیز به گسترش افکار خشونت طلبانه اسلام‌گرایان ادامه خواهد داد.

همین اواخر نیز، گریم وود، روزنامه‌نگار مجله آتلانتیک که با لیند در دوران زندان او نامه‌نگاری داشته این فرد را استوار بر همان عقاید قبلی‌اش توصیف کرده است.

آقای وود نوشته" براساس این مکاتبات به نظر می‌رسد بیش از 17 سال زندان تنها لیند را از یک حامی القاعده به یک حامی حکومت اسلامی (داعش) تبدیل کرده است."

تارا مک کلوی خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید آقای لیند آزادی سفر دارد ولی نمی‌تواند بدون اجازه قبلی از اینترنت استفاده کند.

بسیاری از صاحبنظران از جمله استیون افترگود از فدراسیون دانشمندان آمریکا که در حوزه امنیت ملی فعالیت می‌کند گفته است آمریکا برای کمک به آقای لیند باید جدی‌تر عمل کند "در سیستم قضایی، ما می‌گوییم تو مجرمی و مثل ما نیستی . اما جامعه این مسئولیت را نیز دارد که در نهایت بگوید جایی هم برای تو در این جهان جایی هست."

دولت آمریکا برنامه‌ای طراحی شده برای کمک به زندانیانی که در ارتباط با تروریسم محبوس شده و بعد آزاد شده‌اند ندارد.