خبرنگار مفاسد اقتصادی در روسیه به اتهام موادمخدر بازداشت شد

توضیح ویدئو،

Ivan Golunov appeared in court in Moscow in June 2019 accused of drug-dealing

یک خبرنگار تحقیقی روس که در حوزه مفاسد اقتصادی گزارش تهیه می‌کرد به اتهام قاچاق موادمخدر در مسکو بازداشت شده است. وکیل او می‌گوید برایش پاپوش درست کرده‌اند. قاضی بعد از تفهیم اتهامات ایوان گلینوف قرار بازداشت خانگی برای او صادر کرده است.

خبر بازداشت آقای گلینوف که گویا دو روز پیش (پنجشنبه ششم ژوئن) روی داده در حالی مخابره شد که گفته شد او ابتدا برای معاینه پزشکی و مداوا توسط پلیس به بیمارستان برده شده است. برخی گزارش‌ها هم از مجروح شدن او به هنگام بازداشت خبر داده بودند.

ایوان گلینوف برای وبسایت مدوزا که دفترش در کشور لتونی است گزارش تهیه می‌کرد.

وکیل او مدعی است که با کار گذاشتن موادمخدر در محل زندگی او برای ایوان گلینوف پاپوش درست کرده‌اند اما مقام‌های پلیس این اتهام را رد کرده‌اند.

وبسایت خبری مندوزا هم مدعی شده که آقای گلینوف، ۳۶ ساله، به علت "تحقیقات روزنامه‌نگاری‌اش" بازداشت شده است.

با وجود این، قاضی دادگاه در مسکو با رد درخواست بازرسان پلیس اجازه نداد که ایوان گلینوف بیشتر از این در بازداشتگاه پلیس بماند و پس از تفهیم اتهام گفت او می‌تواند فعلا در بازداشت خانگی باقی بماند.

آقای گلینوف روز پنجشنبه عازم دیدار با یک روزنامه‌نگار دیگر بود که در راه از سوی ماموران متوقف و بازداشت شد.

پلیس می‌گوید در کیف او ماده‌مخدر صنعتی مفدرون کشف کرده است و پس از آن هم در تفتیش محل زندگی او موادمخدر بیشتری پیدا کرده که "دلالت بر دست داشتن او در خرید و فروش موادمخدر" دارد.

توضیح تصویر،

ایوان گلینوف، روزنامه‌نگار تحقیقی، روز پنجشنبه بازداشت شده است

دادستان‌ها صبح امروز (شنبه هشتم ژوئن) رسما آقای گلینوف را به تهیه و قاچاق موادمخدر متهم کردند.

اولگا ایوشینا، خبرنگار بخش روسی بی‌بی‌سی می‌گوید پلیس ابتدا تصاویری از لوازم استفاده موادمخدر که گفته می‌شد در آپارتمان آقای گلینوف کشف شده را منتشر کرد اما ساعتی بعد آنها را حذف کرد.

خانم ایوشینا می‌گوید پلیس کمی بعد پذیرفت که تصاویر منتشر شده به محل زندگی ایوان گلینوف ارتباطی نداشته اما مدعی شد که این تصاویر به "تحقیقات قضایی دیگری تعلق دارد که پلیس گمان می‌کند با بازداشت این روزنامه‌نگار مرتبط است".

وبسایت خبری مدوزا که دفتر آن در کشور لتونی است نوشته آقای گلینوف طی چند ماه گذشته به علت گزارش تحقیقی که در دست داشت تهدید شده بود.

در بیانیه که این رسانه به خبرگزاری رویترز داده آمده: "ما متقاعد شدیم که ایوان گلینوف بی‌گناه است. همزمان شواهدی وجود دارد که باور کنیم گلینوف به علت فعالیت‌های روزنامه‌نگاری‌اش تحت بازجویی قرار گرفته است."