در پی اعتراضات گسترده، هنگ‌کنگ طرح جنجالی استرداد مظنونان به چین را معلق کرد

تظاهرات در هنگ کنگ حق نشر عکس Reuters
Image caption صدها هزار هنگ‌کنگی به طرح استرداد مظنونان از هنگ‌کنگ به چین اعتراض کردند

در پی اعتراضات گسترده در هنگ‌کنگ که در مواردی به خشونت هم کشیده شد، کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ اعلام کرد که طرح جنجالی استرداد مظنونان به چین را معلق کرده است.

او پیشتر گفته بود که علیرغم اعتراضات گسترده مردم هنگ‌کنگ لایحه استرداد مظنونان به چین را لغو نخواهد کرد.

خانم لم، روز شنبه ۱۵ ژوئن، ۲۵ خرداد به خبرنگاران گفت از اینکه نقص‌های کار آنها و عوامل دیگر باعث بروز اعتراضات و جنجال‌ها شده است، عمیقا متاسف و پشیمان است و دولت او این طرح را متوقف و بیشتر درباره آن فکر خواهد کرد.

تظاهرکنندگان در چندین تجمع عظیم، نگرانی خود را درباره افزایش نفوذ چین به هنگ‌کنگ مطرح کردند.

خانم لم پذیرفت که "توضیحات و مکاتبات" درباره این لایحه مناسب نبوده است ولی تاکید کرد که هدف این لایحه کاملا در راستای "منافع هنگ‌کنگ" بوده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

این طرح زمانی پیشنهاد شد که در فوریه سال گذشته یک مرد ۱۹ساله هنگ‌کنگی متهم شد دوست دختر ۲۰ ساله خود را که آبستن بود در تایوان به قتل رساند و سپس به هنگ‌کنگ فرار کرد.

مقامات تایوانی از هنگ‌کنگ خواستند که این مرد را به تایوان تحویل دهند اما مقامات هنگ‌کنگ گفتند که به دلیل نبود توافق استرداد از این اقدام امتناع می‌کنند.

طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند. این ترس وجود دارد که چین با این لایحه، مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد.

منتقدان معتقدند که این لایحه می‌تواند به تضعیف بیشتر استقلال قضایی هنگ‌کنگ منجر شود.

به گفته خانم لم، علت عجله در تصویب و ارائه این لایحه نزدیک شدن به پایان سال قانونگزاری بوده است و افزود که "زمانی برای قدم بعدی" تعیین نشده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption در پی تظاهرات گسترده در هنگ گنگ، کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ از ارائه طرح استرداد مظنونان به چین عقب نشینی کرد

هنگ‌کنگ ظرف چند روز اخیر، صحنه تجمع‌های اعتراضی بوده است. برای فردا (روز یکشنبه) نیز تظاهرات گسترده ای برنامه‌ریزی شده است.

در پی مطرح شدن این لایحه صدها هزار معترض در هنگ‌کنگ به خیابان‌ها آمدند تا علیه لایحه استرداد مظنونان به چین اعتراض خود را به نمایش بگذارند.

پلیس هنگ کنگ بااستفاده از گلوله‌های لاستیکی، گاز اشک آور و اسپری فلفل به مقابله با ده ها هزار معترضی پرداخت که در طول خیابان های اصلی در نزدیکی پارلمان محلی جمع شده بودند.

هفتاد و دو نفر - ۱۵ تا ۶۶ ساله - در این خشونت ها مجروح شدند.

این اعتراضات از زمان "جنبش چتر" در سال ۲۰۱۴ بزرگترین اعتراض در هنگ‌کنگ محسوب می‌شود. در آن جنبش، فعالان خواستار حق تعیین رهبر هنگ‌کنگ بودند.

'چرخش قابل توجه'

تحلیلی از هلیر چه‌اونگ؛ خبرنگار بی‌بی‌سی در هنگکنگ

این تصمیم چرخش قابل توجهی از سوی رهبری است که قبلا لحن صحبت‌هایش متفاوت بود و در مقابل مخالفان مقاومت می‌کرد.

چند روز پیش خانم لم در مقابل خبرنگاران قول داده بود که این طرح را با وجود مخالفان بسیار، اجرا کند و حالا او قول داده که به نظرات متفاوت جامعه گوش دهد.

اما به نظر بسیاری از معترضان، خسارت در حال حاضر هم وارد شده و به تاخیر انداختن این طرح - و نه لغو کردن آن- بعید است بتواند نگرانی‎ها را از بین ببرد.

یکی از معترضان به من گفت که معتقد است حکومت سعی می‌کند که توجه افکار عمومی و مخالفان را منحرف کند تا اعترضات آرام گیرد و پس از آن آنها دوباره کل این روند را به جریان خواهند انداخت.

گروهی دیگر از معترضان به من گفتند که با وجود تعلیق این طرح، در تظاهراتی که برای روز یکشنبه اعلام شده، شرکت خواهند کرد.

رهبر یک گروه از دانشجویان معترض هم به من گفت: "هدف نهایی ما لغو این قانون است نه به تعویق انداختن و یا مسکوت گذاشتن آن. همچنان فکر می‌کنم تعداد زیادی در تظاهرات فردا شرکت خواهند کرد."

از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ کنگ براساس سیاست "یک کشور، دو سیستم" اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره گردد.

بر این اساس، "منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ" از آزادی‌های سیاسی و استقلال قضایی خاصی برخوردار است که ساکنان سرزمین اصلی چین از آنها محروم هستند.

موضوعات مرتبط