پلیس هنگ‌کنگ شورای قانونگذاری را از معترضان پس گرفت

معترضان هنگ کنگ حق نشر عکس Getty Images

پلیس هنگ کنگ با توسل به گاز اشک آور و باتوم معترضانی که با شکستن شیشه ها وارد ساختمان شورای قانون‌گذاری هنگ کنگ شده بودند را از این ساختمان بیرون رانده است.

روز دوشنبه (یکم ژوئیه) این تظاهراتی به مناسبت بیست و دومین سالگرد واگذاری هنگ کنگ به چین برگزار شده بود که به خشونت کشیده شد. پلیس از اسپری فلفل، گاز اشک آور و باتوم استفاده کرد اما معترضان عمدتا جوان توانستند خود را به داخل ساختمان شورای قانونگذاری برسانند و تا حدود نیمه شب در آن باقی مانند.

معترضان روی دیوارهای داخل ساختمان با اسپری رنگ شعارهایی علیه لایحه جنجالی استرداد قضایی به چین نوشتند.

شماری زیادی مامور پلیس ضد شورش سپس با اتوبوس برای به کنترل در آوردن اوضاع به محل اعزام شدند که تا بامداد سه شنبه به وقت محلی معترضان را از داخل ساختمان بیرون کردند.

هنوز تعداد احتمالی بازداشتی ها اعلام نشده است.

حق نشر عکس REUTERS/Tyrone Siu
Image caption معترضانی که وارد ساختمان شورای قانونگذاری شدند پرچم های دوران حکمرانی بریتانیا بر هنگ‌کنگ را نصب کردند
حق نشر عکس AFP/Getty Images

این تظاهرات همزمان با آن بود که کری لم، رییس اجرایی هنگ کنگ، در جشن برافراشتن پرچم به مناسبت الحاق هنگ‌کنگ به چین شرکت داشت.

موج اعتراضات در هنگ کنگ در هفته‌های گذشته و در اعتراض به لایحه استرداد که براساس آن مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند به اوج خود رسیده و میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها علیه این قانون تظاهرات کردند.

حکومت هنگ کنگ پس از اعتراضات فراوان قبول کرد که اجرای این قانون را متوقف کند اما با این وجود اعتراضات همچنان ادامه یافت.

خانم لم با درخواست‌های متعدد معترضان برای کناره‌گیری از قدرت مواجه است و انتظار می‌رود که در سالگرد تظاهرات دمکراسی‌خواهی تعداد بیشماری شرکت کنند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به خبر تظاهرات در هنگ‌کنگ در توییتر نوشت: "بریتانیا از هنگکنگ حمایت می‌کند و آزادی آنها در این روز سالگرد خلل‌ناپذیر است."

او افزود که اعمال خشونت قابل قبول نیست اما مردم هنگ‌کنگ باید حق تظاهرات مسالمت‌جویانه را بر اساس قانون داشته باشند، همانطور که صدها هزار نفر از مردم شجاع این را امروز نشان دادند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس از اسپری فلفل و باتوم علیه معترضان استفاده کرده است

معترضان خواهان کنار گذاشتن کامل قانون استرداد، لغو اصطلاح "شورش" برای معترضان ۱۲ ژوئن، آزادی تمامی فعالان زندانی و تحقیق در خصوص خشونت‌‌های بکار گرفته شده توسط پلیس هستند.

در مراسم امروز، خانم لم گفت که اتفاقات ماه ژوئن امسال وی را به این نتیجه رسانده است که وقت بیشتری را برای شنیدن صدای مردم بگذارد.

او گفت: "من یاد گرفتم و اطمینان می‌دهم که حاکمان در آینده کارهایشان بیش از پیش به خواسته‌های مردم نزدیک‌تر شود".

حق نشر عکس EPA
Image caption کری لم، رییس اجرایی هنگ کنگ در مراسم برافراشتن پرچم چین

در همین زمان که وی در مراسم رسمی سالگرد واگذاری هنگ کنگ به چین صحبت می‌کرد، معترضان در نزدیکی محل مراسم تجمع کرده و پرچم سیاهی را به عنوان نمادی از هراس‌ برای نبود آزادی در هنگ کنگ، برافراشته بودند.

به گفته مقامات رسمی، معترضان چندین راه اصلی شهر را مسدود کرده بودند.

پلیس در بیانیه‌اش با محکوم کردن "رفتار غیرقانونی" معترضان مدعی شد که آنان میله‌های فلزی و وسایل دیگری را از کارگاههای ساختمانی در نزدیکی محل برداشته‌اند و به آنان هشدار داد که از پرتاب سنگ و آجر و گذشتن از خطوط تعیین شده پلیس خودداری کنند.

پلیس در اطلاعیه دیگری خبر از بستری شدن ۱۳ مامور به علت "پرتاب مایع ناشناس" به سمت‌شان در بیمارستان داد. براساس اعلام پلیس برخی از این ماموران دچار مشکلات تنفسی شده بودند.

مردم به چه چیز اعتراض می‌کنند؟

حق نشر عکس EPA

از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ کنگ براساس سیاست "یک کشور، دو سیستم" اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره گردد.

بر همین اساس هنگ کنگ دارای آزادی‌های بیشتری به نسبت خاک اصلی چین است و بعنوان مثال دارای سیستم قضایی مستقل برای خودشان هستند.

لایحه استرداد نگرانی‌هایی را در خصوص وضعیت هنگ کنگ ایجاد کرد زیرا مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند و این ترس وجود دارد که چین با این لایحه، مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد.

همچنین این نگرانی در هنگ کنگ وجود دارد که با اجرای قانون استرداد، چین اقدام به اعمال کنترل بیشتر بر هنگ کنگ نماید.

در ۱۲ ژوئن پلیس برای متفرق کردن یکی از بزرگترین اعتراضات دهه‌های اخیر این منطقه که علیه قانون استرداد بود، از گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد.

پس از آن بود که کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ در روز شنبه ۱۵ ژوئن از "تعلیق" این لایحه خبر داد.

موضوعات مرتبط