وزیر دفاع آلمان نامزد ریاست کمیسیون اروپا شد

انتخاب خانم فون درلین از متحدان نزدیک آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به عنوان نامزد ریاست کمیسیون اروپا غیرمنتظره بود حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتخاب اورزولا فان در لاین، از متحدان نزدیک آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به عنوان نامزدی ریاست کمیسیون اروپا غیرمنتظره بود

پس از سه روز رایزنی، رهبران اروپا اورزولا فان در لاین، وزیر دفاع آلمان و یکی از متحدان نزدیک آنگلا مرکل را برای ریاست کمیسیون اروپا نامزد کردند.

رهبران اروپا پس از یک جلسه سه ساعته وزیر دفاع آلمان را برای جایگزینی ژان کلود یونکر رئیس فعلی کمیسیون اروپا انتخاب کردند. اگر این انتخاب به تصویب پارلمان اروپا برسد، خانم فان درلاین اولین زنی خواهد شد که به ریاست کمیسیون اروپا می‌رسد.

انتخاب اورزولا فان در لاین که از متحدان نزدیک آنگلا مرکل صدراعظم آلمان است غیرمنتظره بود.

بر سر نامزدی ریاست کمیسیون اروپا میان رهبران اروپایی اختلافاتی بروز کرده بود و رهبران احزاب راست میانه احتمال توافق بر سر این سمت را کم می‌دانستند.

پیشتر نام افراد دیگری از جمله فرانس تیمرمانس سیاستمدار چپ میانه از هلند برای تکیه زدن بر این سمت مطرح بود.

حق نشر عکس EPA
Image caption خانم فان درلاین ۶۰ ساله است. او هفت فرزند دارد، موضوعی که مورد توجه رسانه‎ها قرار گرفته است

خانم فان درلاین ۶۰ ساله است و متولد بروکسل. او در ۱۳ سالگی همراه خانواده‌اش به آلمان مهاجرت کرد.

او هفت فرزند دارد، موضوعی که در آلمان معمول نیست، کشوری که میانگین فرزندآوری در آن حدود یک و نیم فرزند است.

خانم فان درلاین برای تکیه زدن به سمت ریاست کمیسیون اروپا به رای پارلمان اروپا نیاز دارد.

کمیسیون اروپا وظایف گوناگونی دارد، از جمله ارائه لایحه برای تصویب قوانین جدید، اعمال قوانین این مجموعه، و رسیدگی به قراردادهای تجاری.

کریستین لاگارد رئیس فعلی صندوق بین‌المللی پول نیز برای ریاست بانک مرکزی اروپا مطرح شده است. خانم لاگارد نیز در صورت انتخاب اولین رئیس زن بانک مرکزی اروپا خواهد بود.

خانم لاگارد ۶۳ سال دارد، فرانسوی است و از سال ۲۰۱۱، ریاست صندوق بین‌المللی پول را بر عهده داشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption نام کریستین لاگارد رئیس فعلی صندوق بین‌المللی پول برای ریاست بانک مرکزی اروپا مطرح شده است

تغییر پنج مقام اصلی اتحادیه اروپا

علاوه بر ریاست کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس شورای اروپا نیز قرار است تغییر کنند.

در همین زمینه از شارل میشل، نخست‌وزیر لیبرال بلژیک به عنوان جایگزین دونالد توسک، رئیس فعلی شورای اروپا نام برده می‌شود.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption آقای میشل که نامزد رئیس فعلی شورای اروپا شده در دولت خود به خاطر دفاع از مهاجران با متحدان ملی‌گرایش به اختلاف بر خورده

آقای میشل در دولت خود به خاطر دفاع و امضای پیمان مهاجرتی سازمان ملل با متحدان ملی‌گرایش به اختلاف خورده بود.

در یک تغییر احتمالی دیگر، خوسب بورل، وزیر امور خارجه اسپانیا به جای فدریکا موگرینی، در مقام هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا معرفی خواهد شد.

خوسب بورل عضو حزب کارگران سوسیالیست اسپانیاست و سیاستمداری چپ‌گرا به شمار می‌آید. او بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ نیز ریاست پارلمان اروپا را بر عهده داشت.

حق نشر عکس EPA
Image caption خوسب بورل نامزد هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا عضو حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا و سیاستمداری چپ‌گرا به شمار می‌آید

ریاست پارلمان اروپا، پنجمین سمت کلیدی هم امروز چهارشنبه انتخاب خواهد شد.

گمان می‌رود دو نامزد احتمالی این تغییرات مانفرد وبر سیاستمدار آلمانی و نماینده حزب راست میانه و همچنین سرگی استانیشف، سیاستمدار سوسیالیست اهل بلغارستان باشند.

آقای استانیشف بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نخست وزیر بلغارستان بود و در حال حاضر نماینده پارلمان اروپا از این کشور است و رهبری حزب سوسیالیست‌های اروپایی را بر عهده دارد.

آقای وبر نیز رهبری فراکسیون حزب مردم اروپا در پارلمان اروپا را بر عهده دارد. فراکسیون حزب مردم اروپا در انتخاب اخیر پارلمان اروپا بیشترین کرسی‌های این مجلس را به دست آورد.

موضوعات مرتبط