حکومت ونزوئلا به هدایت 'جوخه های مرگ' متهم شد

سازمان ملل می گوید کشتار فراقضایی مخالفان برای ایجاد رعب و وحشت بین مردم صورت می گیرد حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل می گوید کشتار فراقضایی مخالفان برای ایجاد رعب و وحشت بین مردم صورت می گیرد

سازمان ملل متحد حکومت ونزوئلا را متهم کرده است که با کشتار فراقضایی مخالفانش سعی دارد قدرت خود را از طریق ایجاد رعب و وحشت حفظ کند.

بر اساس گزارش تهیه شده به وسیله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیروهای امنیتی ونزوئلا قربانیان خود را پس از بازداشت می کشند و با صحنه سازی وانمود می کنند آنها به خاطر مقاومت در برابر پلیس کشته شده اند.

این گزارش پس از سفر میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به ونزوئلا تهیه شده و قرار است جمعه تقدیم شورای حقوق بشر سازمان ملل شود.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته میلادی ۵۲۸۷ مورد از این گونه قتل ها در ونزوئلا گزارش شده و از ابتدای امسال تا نوزدهم مه این رقم ۱۵۶۹ مورد بوده است.

گزارش سازمان ملل با غیرعادی خواندن این ارقام نوشته است: بر اساس اطلاعات بررسی شده به وسیله کمیساریای عالی حقوق بشر به نظر می رسد بسیاری از این قتل ها به صورت فراقضایی رخ داده است.

در این گزارش به نقل از شاهدان عینی گفته شده که نیروی ویژه پلیس با افزودن اسلحه و مواد مخدر در صحنه قتل مخالفان، کشته شدگان را به مقاومت مسلحانه در برابر پلیس متهم می کند.

سازمان ملل متحد از به کارگیری نیروی ویژه پلیس و دیگر نیروهای امنیتی به عنوان ابزاری برای ایجاد وحشت و تشدید اقتدار اجتماعی حکومت ابراز نگرانی کرده است.

این گزارش همچنین از کاربرد شکنجه علیه بازداشت شدگان خبر داده و نوشته است وارد کردن شوک الکتریکی، القای حس خفگی با کشیدن کیسه بر روی سر افراد و اعمال خشونت جنسی از جمله راه های تنبیه مخالفان است.

گزارش سازمان ملل همچنین از نقض حقوق اجتماعی و اقتصادی ساکنان بومی و مهاجران ابراز نگرانی کرده است.

حکومت ونزوئلا هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده است ولی در موارد قبلی اتهام های مشابه را دروغ عنوان کرده است.

نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا در هفت ماه گذشته درگیر جنگ قدرت با خوان گوآیدو، رییس مجلس نمایندگان بوده که خود را رییس جمهوری موقت می داند و خواهان کناره گیری اوست.

بیشتر از پنجاه کشور از جمله ایالات متحده و همسایگان ونزوئلا آقای گوآیدو را به عنوان رییس جمهوری مشروع به رسمیت می شناسند.

روسیه، چین، کوبا و نیروهای مسلح ونزوئلا از آقای مادورو حمایت می کنند.

موضوعات مرتبط