در حمله مردان مسلح به هتلی در سومالی دستکم ۲۶ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر مجروح شدند

هتل آساسی در بندر کیسمایو حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption هتل آساسی در بندر کیسمایو

دستکم ۲۶ نفر از جمله یک خبرنگار سرشناس و چندین مسافر خارجی در اثر حمله گروهی مسلح به هتلی در جنوب سومالی کشته و بیش از ۵۰ نفر مجروح شدند.

شامگاه روز جمعه ۱۲ ژوئیه یک مهاجم انتحاری ابتدا خودرو حاوی مواد منفجره را به ساختمان هتل آساسی در بندر کیسمایو کوبید و پس از آن یک گروه از مردان مسلح وارد هتل شدند.

درگیری چندین ساعت طول کشید و سرانجام بامداد روز شنبه ۱۳ ژوئیه نیروهای پلیس کنترل هتل را به دست گرفتند.

هودان نالایا خبرنگار و مجری سرشناس کانادایی-سومالیایی و همسرش در میان کشته‌شدگان هستند.

گروه شبه‌نظامی الشباب مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

به گزارش مقامات محلی یک سیاستمدار محلی، سه شهروند کنیا، سه شهروند اهل تانزانیا، دو آمریکایی و یک بریتانیایی در میان کشته‌شدگان هستند.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption چند ساعت درگیری مسلحانه این هتل را به ویرانه ای تبدیل کرده است

چطور این اتفاق افتاد؟

این حمله زمانی اتفاق افتاد که سیاستمداران محلی و بزرگان طوایف و قبایل در آستانه انتخابات محلی در این هتل جمع شده بودند.

به گفته شاهدان، قبل از اینکه مردان مسلح وارد هتل شوند، صدای انفجار مهیبی شنیده شده است.

حسین مختار، که شاهد این حمله در هتل بوده است، می‌گوید: "داخل هتل هرج و مرجی بود، من جسد چندین نفر را دیدم که از محل خارج می‌کردند و ساکنان ساختمان‌های اطراف فرار می‌کردند."

این حمله از جمعه شب آغاز شد و چند ساعت طول کشید. بامداد روز شنبه ۱۳ ژوئیه کنترل هتل از دست مهاجمان گرفته شد.

احمد محمد، یکی از مقامات محلی اعلام کرد که ۲۶ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر مجروح شده‌اند. بر اساس این گزارش چهار مهاجم هم در این حادثه کشته شدند.

قربانیان چه کسانی هستند؟

رسانه‌های محلی و انجمن روزنامه نگاران سومالی از کشته شدن هودان نالایا، خبرنگار ۴۳ ساله و همسرش فرید در این حادثه خبر دادند.

خانم نالایا، یک تلویزیون اینترنتی به نام Integration TV روی یوتیوب تاسیس و برنامه هایی برای آن تهیه و اجرا می‌کرد. این برنامه ها درباره زندگی در سومالی بود. قسمت‌های اخیر این برنامه درباره زنان کارآفرین در سومالی بود و به این موضوع می‌پرداخت که در شهر لاس عانود چه کارهایی می‌شود انجام داد.

او زمانی که شش ساله بود با خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرده بود و در آنجا به شخصیتی شناخته شده در میان سومالی ها تبدیل شد. او که دو فرزند داشت به تازگی به سومالی بازگشته بود.

سندیکای روزنامه‌نگاران سومالی اعلام کرده است که خانم نالایا و محمد عمر صالح، یک گزارشگر دیگر که در این هتل کشته شدند اولین خبرنگارانی هستند که در سال‌جاری میلادی در سومالی کشته شدند.

Image caption هودان نالایا، خبرنگار ۴۳ ساله یک تلویزیون یوتیوبی درباره زندگی مردم سومالی به راه انداخته بود که برای آن برنامه تولید و اجرا می‌کرد

سومالی درسال‌های اخیر بارها شاهد حملات گروه الشباب بوده است اما پس از آنکه در سال ۲۰۱۲ این گروه از بندر کیسمایو بیرون رانده شد، این منطقه نسبتا آرام بوده است.

با وجود حضور گسترده صلح‌بانان اتحادیه آفریقا و نیروهای سومالیایی که به وسیله آمریکا تعلیم دیده‌اند، موگادیشو، پایتخت سومالی مدام هدف حملات شبه‌نظامیان قرار می‌گیرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه شبه‌نظامی الشباب که مسئولیت حمله امروز را به عهده گرفته در سال‌های اخیر حملات مرگباری را در سومالی انجام داده است

الشباب وابسته به القاعده است و همچنان در مناطق روستایی سومالی حضوری قدرتمند دارد.

موضوعات مرتبط