درخواست مرکل از مردم آلمان در سالگرد تلاش برای ترور هیتلر

خانم مرکل اخیرا از نمایشگاهی درباره تلاش کلاوس فان اشتاوفنبرگ در برلین دیدن کرده بود حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم مرکل اخیرا از نمایشگاهی درباره تلاش کلاوس فان اشتاوفنبرگ در برلین دیدن کرده بود

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در هفتاد و پنجمین سالگرد معروف‌ترین تلاش برای قتل آدولف هیتلر خواستار مقابله مردم با راست درحال ظهور افراطی شده است.

خانم مرکل از تلاش کلاوس فان اشتاوفنبرگ افسر آلمانی برای سوءقصد به جان رهبر آلمان نازی در سال ۱۹۴۴ تلاش کرده بود، قدردانی کرد.

اشتاوفنبرگ و حدود ۲۰۰ همدست او که سعی داشتند با بمبگذاری هیتلر را بکشند فورا پس از آن دستگیر و اعدام شدند.

خانم مرکل مردم را ترغیب کرد به برنامه هایی ملحق شوند که دمکراسی را تقویت می کند.

او در پیام هفتگی خود گفت: "این روز برای همه ما یادآور نه فقط آن گروهی است که روز ۲۰ ژوئیه (۱۹۴۴) وارد عمل شدند، بلکه همه کسانی است که مقابل حکومت نازی قد علم کردند."

"ما هم مثل آنها امروز وظیفه داریم مقابل همه گرایش هایی که قصد تخریب دمکراسی را دارند بایستیم. این شامل افراط گرایی راست می شود."

حزب راست گرای "آلترناتیوی برای آلمان" با دستور کاری ملی گرایانه در انتخابات ماه مه به بزرگترین حزب مخالف مهاجرت در پارلمان بدل شد.

در سال های اخیر این کشور شاهد ظهور حملات راست افراطی بوده است که از جمله قتل یک سیاستمدار آلمانی بود که مرگش به اعتقاد دادستان ها دارای انگیزه های سیاسی بود و توسط افراد مرتبط با گروه های نئونازی انجام شد.

براساس ارقام دولتی، حدود ۲۴ هزار نفر در این کشور از پیروان افکار راست افراطی هستند و تخمین زده می شود که تقریبا ۱۳ هزار نفر آنها خشونت گرا باشند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کنت اشتاوفنبرگ در سال ۱۹۴۰ با فرزندانش

کلاوس فان اشتاوفنبرگ که بود؟

این سرهنگ آلمانی در زمان سوءقصد به جان آدولف هیتلر ۳۶ سال داشت. او سعی داشت در جریان دیداری با هیتلر در یک ستاد مخفی نازی ها - به نام لانه گرگ - در جنگی در پروس شرقی او را بکشد.

بمب در یک کیف دستی جاسازی شده بود اما کسی کیف را جابجا کرد و به این ترتیب هیتلر با زخم های سطحی از آن سوءقصد جان به در برد.

اشتاوفنبرگ و همدستانش به خیانت متهم شده و ظرف چند ساعت اعدام شدند. تلاش آنها برای به دست گرفتن کنترل رژیم نازی و صلح با متفقین غربی در جنگ جهانی دوم برای چند دهه کم و بیش ناشناخته ماند.

اما این نقشه به نام "عملیات والکایری" در سال ۲۰۰۸ با فیلمی تحت همین عنوان با بازیگری تام کروز بار دیگر در کانون توجه بین المللی قرار گرفت.

موضوعات مرتبط