رویارویی پلیس و معترضان در تظاهرات بزرگ هنگ‌کنگ

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
زد و خورد معترضان با پلیس ضد شورش هنگ کنگ

در پی راهپیمایی بزرگ دموکراسی‌خواهی در هنگ کنگ، پلیس ضدشورش با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله لاستیکی سعی کرده معترضان را متفرق کند.

ماموران پلیس به تظاهرکنندگانی یورش بردند که با پرتاب اشیایی صف پلیس را هدف می گرفتند.

این درگیری ها بعد از آن بود که راهپیمایان خطی پایانی که مقام ها برای تظاهرات تعریف کرده بودند را نادیده گرفتند. آنها با عبور از این نقطه خود را به ساختمان دولت چین رساندند و شروع به پرتاب تخم مرغ کردند.

سازمان دهندگان تظاهرات یکشنبه می گویند که بیش از ۴۳۰ هزار نفر در آن شرکت کردند، اما پلیس شمار آنها را ۱۳۸ هزار نفر رقم می زند.

هنگ کنگ برای چندین هفته شاهد اعتراضات گسترده بوده که به دلیل مخالفت با طرح استرداد مجرمان به خاک اصلی چین شروع شد اما اکنون جنبه های مختلف دموکراسی خواهی را در بر می گیرد.

پلیس ضدشورش که به ماسک و سپر مسلح بود در ساعات آخر یکشنبه به تظاهرکنندگان در نزدیکی یک پایانه تردد دریایی در جزیره اصلی هنگ کنگ یورش برد.

یکی از شعارهایی که بر دیوار ساختمان دولت مرکزی چین نوشته شد این بود: "به ما آموختید که راهپیمایی مسالمت آمیز بی فایده است."

بعضی تظاهرکنندگان همچنین دوربین های مداربسته را در مقابل یک ایستگاه پلیس با اسپری رنگ کور کردند.

شماری از معترضان بعدا هدف حمله مردان نقابدار در داخل ایستگاه یوئن لانگ در شمال هنگ کنگ قرار گرفتند. تصاویر ویدئویی نشان داد که آنها مردم را با چوب می زنند.

در یک ویدئو مسافران یک قطار از ترس مردان مسلح در این ایستگاه فریاد می کشند.

به گزارش رسانه های محلی در پی این حادثه حداقل ۳۶ نفر به بیمارستان منتقل شده اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات ۲۱ ژوئیه در هنگ کنگ

تظاهرات تازه بعد از کشف مواد منفجره به همراه اطلاعیه هایی در حمایت از اعتراضات در روز جمعه انجام شد. سه مرد در این ارتباط دستگیر شده اند و پلیس هنگ کنگ به تحقیقات ادامه می دهد.

روز شنبه ده ها هزار نفر در ضدتظاهراتی در حمایت از پلیس برای اعلام مخالفت با خشونت در اعتراضات، شرکت کرده بودند.

شلیک گاز اشک آور، گلوله های لاستیکی پرتاب آشغال به سوی پارلمان و درگیری های پراکنده به بدترین بحران سیاسی در تاریخ اخیر این منطقه منجر شده است.

بعد از شروع این اعتراضات دولت هنگ کنگ طرح استرداد مجرمین را معلق کرد.

تظاهرات یکشنبه هفتمین پایان هفته متوالی از گردهمایی انبوه مخالفان بود و حدود چهار هزار مامور پلیس در جریان آن صف آرایی کردند.

سابقه اعتراضات

معترضان از افزایش نفود چین در هنگ کنگ ابراز نگرانی می‌کنند.

لایحه استرداد مظنونان به چین زمانی پیشنهاد شد که در فوریه سال گذشته یک مرد ۱۹ ساله هنگ‌کنگی متهم شد دوست دختر ۲۰ ساله خود را که آبستن بود در تایوان به قتل رساند و سپس به هنگ‌کنگ فرار کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات یکشنبه در خیابان های هنگ کنگ

مقامات تایوانی از هنگ‌کنگ خواستند که این مرد را به تایوان تحویل دهند اما مقامات هنگ‌کنگ گفتند که به دلیل نبود توافق استرداد از این اقدام امتناع می‌کنند.

طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند. این ترس وجود دارد که چین با این لایحه، مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد.

منتقدان معتقدند که این لایحه می‌تواند به تضعیف بیشتر استقلال قضایی هنگ‌کنگ منجر شود.

از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ کنگ براساس سیاست "یک کشور، دو سیستم" اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره گردد.

بر این اساس، "منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ" از آزادی‌های سیاسی و استقلال قضایی خاصی برخوردار است که ساکنان سرزمین اصلی چین از آنها محروم هستند.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط