پادشاه اردن بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت‌المقدس شرقی تاکید کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption ملک عبدالله دوم و جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در دیدار با جرد کوشنر، مشاور و داماد دونالد ترامپ بر ضرورت تشکیل کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت‌المقدس شرقی تاکید کرده است.

آقای کوشنر یکی از معماران پیشنهاد صلح موسوم به "معامله قرن" است که هدفش پایان دادن به اختلافات میان اسرائیل و فلسطینیان است.

جزئیات چندانی در باره این طرح در دست نیست اما مقام‌های فلسطینی تا کنون نسبت به آنچه توسط مقام‌های آمریکایی و رسانه‌ها اعلام کرده‌اند واکنش منفی نشان داده‌اند.

ملک عبدالله دوم در دیدار با آقای کوشنر گفته است "صلح پایدار" از طریق تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت‌المقدس شرقی شکل خواهد گرفت.

او گفته است هر طرح صلحی باید بر اساس فرمول "دو کشور مستقل و براساس طرح صلح اعراب باشد."

طبق طرح صلحی که در سال ۲۰۰۲ در نشست اتحادیه عرب و از سوی ملک عبدالله، ولیعهد وقت عربستان سعودی ارائه شد، با خروج اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی ۱۹۶۷ و اجازه بازگشت آوارگان فلسطینی، کشورهای عربی با اسرائیل قرارداد صلح امضا می‌کردند.

مقام‌های اسرائیل پیشتر با این طرح صلح مخالفت کرده بودند.

از زمان روی کار آمدن دولت آقای ترامپ، دولت آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل شناسایی کرده و سفارت خود را به این شهر منتقل کرده است.

این اقدام با واکنش منفی فلسطینیان مواجه شد.

دولت آمریکا همچنین سطح روابط خود را با تشکیلات خودگردان فلسطینی کاهش داده است.

رابطه میان تشکیلات خودگردان فلسطینی و آمریکا، از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ تیره شده است.

دربار اردن گفته است جیسون گرین‌بلت، فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه در دیدار با ملک عبدالله حضور داشت. آقای گرین‌بلت در کنار آقای کوشنر یکی از طراحان معامله قرن است.

آقای کوشنر تا کنون برای مذاکره در باره این طرح صلح به اسرائیل و عربستان سفر کرده است.

اردن یکی از دو کشور اسلامی است که با اسرائیل طرح صلح امضا کرده است. نیمی از جمعیت این کشور فلسطینی‌الاصل هستند.