حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها به نزدیکی عدن بیش از '۳۰ کشته' بر جا گذاشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اولین عملیات پهپادی حوثی‌ها در داخل یمن؛ دست‌کم 30 کشته

شورشیان شیعه حوثی از حملات موشکی و پهپادی به رژه نظامی در پایگاهی در نزدیکی عدن، خبر داده‌اند. براساس این گزارش در این حمله ۳۲ نفر کشته شدند.

یک منبع نظامی طرفدار دولت یمن از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد در این حمله خبر داده است.

شهر عدن در کنترل نیروهای دولتی یمن است که از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان برخوردار هستند.

یکی از شاهدان به خبرگزاری رویترز گفته که اجساد ۹ نفر را در پی انفجار در این کمپ نظامی دیده که بر زمین افتاده بودند.

حوثی‌ها مدعی شده‌اند که این رژه بخشی از آمادگی‌های نیروهای طرفدار دولت یمن برای انجام عملیاتی تازه علیه آن‌ها در شمال عدن بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله در جریان رژه ای نظامی در شهر عدن در جنوب یمن رخ داد

المسیره، شبکه تلویزیونی متعلق به حوثی‌ها گفته که این گروه از موشک‌های بالستیک میان‌برد و یک پهپاد مسلح برای حمله به این رژه استفاده کرده است.

همزمان در حمله‌ای جداگانه در منطقه‌ای دیگر در عدن، در نتیجه انفجار یک خودروی حامل مواد منفجره در یک پست بازرسی پلیس دست کم سه سرباز کشته شدند.

مشخص نشده که آیا این دو حمله که هر دو امروز (پنج شنبه ۱ اوت) انجام شده به هم مرتبط هستند یا نه.

حق نشر عکس Reuters

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حوثی‌ها کیستند؟ رابطه‌ انصارالله یمن با ایران چیست؟

حوثی‌های یمن از حمله پهپادی به فرودگاهی در عربستان خبر دادند

حوثی‌ها: حمله به خط لوله سعودی ربطی به ایران نداشت

عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان علیه مواضع حوثی‌ها در صنعا

یمن از جمله کشورهایی است که همزمان با موج اعتراض‌های "بهار عربی" در سال ۲۰۱۱ با ناآرامی روبه‌رو شد. اعتراض‌ها در این کشور فقیر شبه‌جزیره عربستان در نهایت به سرنگونی علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری این کشور انجامید.

در پائیز سال ۲۰۱۴ شبه‌نظامیان حوثی، که یک گروه زیدی مذهب هستند، با ورود به صنعا، پایتخت یمن، خواستار مشارکت در دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری شدند. وی در سال ۲۰۱۲ و پس از کناره‌گیری علی عبدالله صالح به ریاست جمهوری انتخاب شده بود. برنامه وی شامل ایجاد زیرساخت‌های سیاسی مناسب برای استقرار دموکراسی در این کشور بوده است.

در بهار سال ۲۰۱۵، رئیس جمهوری که عملا اختیارات خود را از دست داده بود از صنعا گریخت و حوثی‌ها ایجاد یک دولت انقلابی برای اداره امور این کشور را اعلام کردند. با پیشروی شبه‌نظامیان حوثی به سوی جنوب، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب، به حمایت از نیروهای دولتی پرداخت. بخش عمده حمایت ائتلاف شامل عملیات هوایی بوده که خسارات و تلفات غیرنظامی هم به همراه داشته است.

دولت مرکزی یمن و کشورهای عربستان و امارات، حوثی‌ها را به وابستگی به ایران متهم می‌کنند و می‌گویند که این گروه از حمایت تسلیحاتی ایران نیز برخوردار است.

ایران همواره اتهام حمایت نظامی از حوثی‌ها را رد کرده، اما در عین حال تاکید دارد که به شکل معنوی از این گروه حمایت می‌کند.

موضوعات مرتبط