ترامپ نامزد خود برای مدیریت نهاد امنیت ملی را پس گرفت

جان راتکلیف نماینده مجلس و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ جان راتکلیف را نامزد مدیریت نهاد امنیت ملی کرده بود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در پی انتقاد از بی‌کفایتی جان راتکلیف، نامزد انتخابی‌اش برای مدیریت نهاد امنیت ملی، مجبور به لغو نامزدی او شده است.

آقای ترامپ در حساب توییتری خود نوشته به این نماینده گفته روند تایید نامزدی و پوشش خبری رسانه‌ها او را "بیچاره" خواهد کرد.

جان راتکلیف عضو مجلس نمایندگان از تگزاس است.

آقای راتکلیف از رییس جمهوری تشکر کرده و گفته نمی‌خواهد این کار به یک موضوع سیاسی و حزبی صرف تبدیل شود.

منتقدان آقای راتکلیف می‌گویند او در صلاحیت سابقه امنیتی خود بیش‌ازحد بزرگنمایی کرده است.

آقای ترامپ روز جمعه بیرون از کاخ سفید به خبرنگاران گفت رسانه‌ها با جان راتکلیف "رفتار بسیار بدی" داشته‌اند و آقای راتکلیف تصمیم درستی برای کناره‌گیری از نامزدی گرفته است.

آقای ترامپ افزود رسانه‌ها بخشی از روند تایید صلاحیت نامزدها هستند و به خبرنگاران گفت :" خیلی از اوقات شما کارتان را خوب انجام می‌دهید."

رییس جمهوری آمریکا گفت: " من یک اسم به رسانه‌ها می‌دهم و آنها هم صلاحیت طرف را برای من بررسی می‌کنند. اینطور پول زیادی هم صرفه‌جویی می‌کنیم. اما درمورد جان راتکلیف رسانه‌ها بی‌انصافی کردند."

جان راتکلیف چند روز پس از پرسش‌های تند خود از رابرت مولر، بارزس ویژه پرونده روسیه توسط آقای ترامپ نامزد مدیریت نهاد امنیت ملی آمریکا شد.

رییس جمهوری آمریکا جان راتکلیف را بهترین فرد برای مدیریت نهادهای امنیتی آمریکا خوانده و گفته بود : "ما یک فرد قدرتمند می‌خواهیم که بتواند وضع را کنترل کند. همانطور که شما هم می‌دانید نهادهای امنیتی افسار گسیخته شده‌اند."

رییس اداره امنیت ملی توسط رییس جمهوری آمریکا تعیین می‌شود اما باید به تایید مجلس سنا برسد.

پست سیاسی، یا حزبی؟ تارا مکلوی، بی بی سی

مدیر نهاد امنیتی ملی مسئول نظارت بر مجموعه‌ای از سازمان‌های امنیتی از جمله سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی، آژانس امنیت ملی و بیش از ده‌ سازمان دیگر است. این منصب اغلب پستی غیرسیاسی است.

فعالیت‌های امنیتی در آمریکا نباید سیاسی باشند، و آن طور که ریچارد بتز، نویسنده کتاب "دشمنان امنیت" می‌گوید واقع‌گرایی و بی‌طرفی برای آنها که در سی‌آی‌ای کار می‌کنند درحد تقدس است.

به عنوان نمونه دن کوتس، مدیر فعلی نهاد امنیت ملی که استعفا داده، جمهوری‌خواه است اما توانسته تا زمانی که ترامپ به رییس جمهوری رسید به کارش ادامه بدهد.

ترامپ به دنبال جایگزینی کوتس با راتکلیف بود، نماینده مجلسی که از وفاداران ترامپ محسوب می‌شود. حالا ترامپ به دنبال یک نفر دیگر است و مقام‌های امنیتی آمریکا نگرانند.

آنها به ارائه گزارش‌های صریح و غیر حزبی خود می‌بالند اما اگر مدیر تازه انتخابی ترامپ هم یکی از وفاداران به او باشد تحلیل‌گران امنیتی با جهانی دشوارتر روبرو خواهند شد و غیرسیاسی بودن بیش از پیش سخت می‌شود.

موضوعات مرتبط