هشدار نیروهای کرد سوریه علیه عملیات احتمالی ترکیه

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترکیه شبه نظامیان کرد سوریه که در مبارزه با گروه داعش نقش مهمی داشتند را دشمن خود می داند

فرماندهی نیروهای دموکراتیک سوریه که ائتلافی به محوریت کردهاست و آمریکا از آن حمایت می کند هشدار داده است که به عملیات نظامی احتمالی ترکیه در شمال سوریه، به طور قاطع واکنش نشان خواهد داد.

نوروز احمد از فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه روز دوشنبه (۵ اوت) گفت که گروه او برای جنگ آماده است.

نوروز احمد گفت: "ما با ترکیه مرزی طولانی داریم. اگر جنگ آغاز شود تمام منطقه به میدان نبرد تبدیل خواهد شد."

هم زمان، وزارت دفاع ترکیه تایید کرده که یک هیات نظامی از آمریکا وارد آنکارا شده است. بنا بر گزارش ها، هیات آمریکایی قصد دارد که با گفتگو درباره طرح منطقه حائل مرزی، از عملیات احتمالی ترکیه جلوگیری کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، یکشنبه (۴ اوت) اعلام کرد که ارتش ترکیه به‌ زودی علیه شبه نظامیان کرد سوری وارد عمل خواهد شد. او گفت که ترکیه قصد دارد به شرق رودخانه فرات نیرو بفرستد.

آقای اردوغان گفته بود: "ما این را به روسیه و آمریکا گفته ایم که نمی توانیم در برابر آتشی که از آن جا بر ما می بارد ساکت بنشینیم."

حق نشر عکس AFP
Image caption رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از احتمال آغاز یک عملیات نظامی دیگر در شمال سوریه خبر داده است

روزنامه واشنگتن پست روز یکشنبه گزارش داد واشنگتن در تلاش است که از عملیات ترکیه - که انتظار می رود در ظرف دو هفته آینده آغاز شود - جلوگیری کند.

بنا بر گزارش این روزنامه آمریکایی، پیشنهاد واشنگتن این خواهد بود که نیروهای آمریکایی و ترکیه در منطقه ای حائل در مرز سوریه به عمق ۱۵ کیلومتر و طول ۱۴۰ کیلومتر دست به یک عملیات مشترک بزنند و امنیت آن را تامین کنند.

این در حالیست که ترکیه تاکید دارد که عمق منطقه حائل مرزی ۳۰ کیلومتر باشد و ارتش ترکیه به تنهایی آن را کنترل کند.

منطقه مورد نظر ترکیه در حال حاضر تحت کنترل "یگان‌ های مدافع خلق" (ی‌پ‌گ) است. آنکارا این گروه متحد واشنگتن که در شکست دادن گروه داعش نقش مهمی ایفا کرد را "تروریستی" می‌خواند.

ترکیه پیش از این نیز تهدید کرده که در شرق رود فرات مداخله نظامی کند.