پنتاگون: داعش در حال تجدید حیات است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نفرات نیروهای دموکراتیک سوریه - به گفته بازرس پنتاگون کاهش نیروهای آمریکایی در سوریه باعث تضعیف توان متحدان آمریکا برای نظارت بر داعش و مقابله با خیزش مجدد آن شده است

وزارت دفاع آمریکا در مورد امکان قدرت گرفتن مجدد گروه دولت اسلامی - داعش - در سوریه هشدار داده است.

به گزارش برخی منابع خبری آمریکایی، بازرس کل وزارت دفاع آمریکا - پنتاگون - در گزارشی که اخیرا منتشر کرده گفته است که "با وجود اینکه دولت اسلامی سرزمین‌های ' خلافت ' را در عراق و سوریه از دست داده اما توانسته است توانایی عملیاتی خود در عراق را احیا کند و در حال بازخیز در سوریه است."

این گزارش حدود پنج ماه پس از آن تهیه شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعلام پایان کار داعش در سوریه، بخشی از نیروهای آمریکایی را از آن کشور خارج کرد. نیروهای دموکراتیک سوریه، متحد اصلی ایالات متحده در جنگ علیه داعش در سوریه، نیز از نزدیک بودن پایان کار داعش خبر داده بودند.

به گزارش بازرس وزارت دفاع آمریکا ویژه عملیات سوریه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باعث کاهش کمک مستشاری و در نتیجه تضعیف متحدان آمریکا در نظارت بر تحولات و مقابله با بقایای این گروه شده و نظارت کارشناسان آمریکایی بر شرایط منطقه را دشوارتر کرده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اردوگاه الهول - منابع آمریکایی نسبت به نفوذ داعش در میان آوارگان سوری ابراز نگرانی کرده‌اند

بازرس وزارت دفاع آمریکا در گزارش خود افزوده است که "کاهش نیروهای آمریکایی در حالی باعث تضعیف حمایت از نیروهای متحد ایالات متحده شده که این نیروها به آموزش و تجهیزات بیشتری برای مقابله با ظهور مجدد داعش نیاز دارند."

این گزارش هشدار می‌دهد که در حال حاضر، مستشاران آمریکایی و متحدان این کشور از امکانات و توانایی کافی برای نظارت نزدیک بر اردوگاه الهول ویژه بیجاشدگان جنگ داخلی سوریه برخوردار نیستند و داعش این امکان را یافته است تا بدون مواجهه با مانع، به ترویج عقاید خود در میان آوارگان ادامه دهد.

در اوج جنگ متحدان آمریکا با داعش، شمار نفرات آمریکایی اعزامی برای حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه به حدود سه هزار نفر می‌رسید اما این تعداد به میزان قابل توجهی کاهش یافته هرچند وزارت دفاع شمار نفرات باقی مانده در سوریه را فاش نکرده است.

آقای ترامپ گفته بود که گروه کوچکی از نظامیان آمریکایی "تا هر زمان که لازم باشد" در سوریه حضور خواهند داشت تا اطمینان حاصل کنند که "داعش شکست خورده باقی خواهد ماند."

در روزهای اخیر، منابع وزارت دفاع آمریکا نسبت به احتمال تهاجم ارتش ترکیه یا گروه‌های متحد آن علیه نیروهای دموکراتیک سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند. آمریکا همواره گفته است که چنین عملیاتی "غیر قابل قبول" است و می‌تواند جان نظامیان آمریکایی را به مخاطره اندازد و به نفرات زندانی داعش امکان فرار بدهد.

بقایای داعش در عراق هم همچنان فعال هستند و ماه گذشته هواپیماهای نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق در سی و سه ماموریت جنگی، نفرات، مواضع، ساختمان ها و تونل های مورد استفاده این گروه را هدف قرار دادند.