جدایی‌طلبان جنوب یمن عدن را گرفتند

عدن به طور موقت پایتخت نیروهای دولت عبدربه هادی منصور شده بود حق نشر عکس Reuters
Image caption عدن به طور موقت پایتخت نیروهای دولت عبدربه هادی منصور شده بود

جدایی‌طلبان یمنی که خواستار تفکیک جنوب این کشورند توانسته‌اند کنترل پایگاه های نظامی و کاخ ریاست جمهوری در عدن را به دست بگیرند و نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی را که مورد حمایت سازمان ملل متحد و ائتلاف عربستان است از این شهر عقب برانند.

دولت آقای منصور این اقدام را "کودتا" خوانده است.

این نیروها که مورد حمایت امارات متحده عربی هم هستند به دنبال تشکیل کشوری مستقلی تحت عنوان یمن جنوبی‌اند.

بدین ترتیب در میان گروه‌هایی که تحت فرماندهی ائتلاف به سرکردگی عربستان با شورشیان حوثی در شمال می‌جنگیدند عملا انشقاق روی داده است اگر چه هنوز هر دو گروه درگیر در عدن علیه شورشیان حوثی متحد محسوب می‌شوند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، اس‌پی‌ای، ائتلاف عربی به سرکردگی ریاض خواستار آتش‌بس فوری در عدن شده است و هشدار داده در صورت تخطی دو طرف، با نیروی نظامی علیه آنها اقدام خواهد کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اماراتی‌ها از یمن می‌روند؟ سرنوشت ائتلاف سعودی چه می‌شود؟

عدن که یک شهر بندری در جنوب یمن است به طور موقت پایتخت نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور قانونی و مورد حمایت مجامع جهانی شده بود. آقای هادی خود در ریاض، پایتخت، عربستان مستقر شده است.

صنعا هم در کنترل شورشیان حوثی است که مورد حمایت ایرانند.

یکی از مقام‌های جدایی‌طلبان جنوب به خبرگزاری فرانسه گفته آنها کاخ ریاست‌جمهوری را تقریبا بدون هیچ مقاومتی تصرف کرده‌اند.

به گفته این فرمانده جدایی طلبان جنوب، حدود ۲۰۰ سرباز گارد نظامی ریاست جمهوری بدون درگیری اجازه یافته‌اند که این مکان را ترک کنند.

یک شاهد عینی هم به خبرگزاری فرانسه گفته که مجموعه کاخ ریاست جمهوری اکنون در کنترل جدایی‌طلبان است.

امروز، شنبه ۱۰ اوت - ۱۹ مرداد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از دو طرف خواسته بود که به درگیری‌ها در عدن پایان دهند.

پس از آن هم خبرگزاری رسمی امارات، وام، گزارش کرد شیخ عبدالله بن زاید آل‌نهیان، وزیر خارجه امارات خواستار پایان دادن به درگیری‌های نظامی در بندر عدن در جنوب یمن شده است.

شهر عدن که تا امروز در کنترل نیروهایی بود که از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان برخوردارند، در چهار روز گذشته صحنه درگیری‌های خونین بوده است.

بیشتر بخوانید

درگیری‌ها در عدن یمن؛ امارات و سازمان ملل خواستار پایان دادن به درگیری‌ها شدند

سازمان ملل و حوثی‌ها برای از سرگیری کمک‌های غذایی در یمن به توافق رسیدند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
:«چرخش امارات»